• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 miesiące temu

Intel opublikował właśnie wyniki finansowe za ostatni kwartał. Tak słabo nie było już od bardzo dawna!

Wygląda na to, że Intel znajduje się w coraz gorzej sytuacji. Najnowsze wyniki finansowe firmy prezentują się po prostu tragicznie. Tak źle nie było już przynajmniej od dekady. W dodatku jak na razie nic nie zapowiada tutaj żadnej znaczącej poprawy w przyszłości.

W ostatnim kwartale 2022 roku Intel odnotował 14 miliardów dolarów przychodu. To aż o 32% mniej niż w analogicznym kwartale w 2021 roku. To jednak nie koniec problemów – marża brutto spadła z 53,6% do 39,2%. To najniższy wynik jaki widzieliśmy od wielu, wielu lat. Cała sytuacja jest więc zdecydowanie niekorzystna.

Sprawdź: Temperatura procesora – jaka powinna być i jak ją sprawdzić?

Co gorsze, Intel stracił w ostatnim kwartale 664 miliony dolarów. To druga w historii firmy największa strata. Pierwsza nastąpiła w czwartym kwartale 2017. Dokładnie wtedy dość mocno załamał się rynek komputerów stacjonarnych. Straty wyniosły 687 miliardów dolarów, czyli niewiele więcej niż obecnie.

Warto również dodać, że nie tylko ten kwartał był aż tak zły. W ujęciu rocznym przychody Intela spadły o 20%, a marża wyniosła jedynie 42,6%. Całościowy zysk netto spadł natomiast do 8 miliardów dolarów, czyli o 60% w stosunku do poprzedniego roku. Mimo to, Intel wciąż nie potrzebuje żadnej pomocy finansowej.

Prawdopodobnie, najbliższe dwa kwartały będą jeszcze gorsze. Firma sama szacuje, że marża i zysk dość znacząco spadną. Nawet oni nie spodziewają się więc, że nowe procesory mobilne Raptor Lake poprawią ich wyniki.

Zobacz też:
Intel restrukturyzuje dział zajmujący się kartami graficznymi
Windows 10 – Microsoft zakończy już wkrótce sprzedaż
Samsung prezentuje kiepskie wyniki finansowe za ostatni kwartał

Oceń ten post