• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Hasło to bez wątpienia najważniejszy element cyberzabezpieczeń z którego korzystamy na co dzień. Często jednak mamy problem z jego wyborem. Jak wybrać zatem mocne hasło?

Przede wszystkim, spójrzcie na listę top 10 najczęściej używanych haseł na świecie. Krokiem pierwszym jest po prostu nieużywanie żadnego z nich. Poważnie, nie warto.

Jeśli już przeszliście ten krok, przejdźmy do najważniejszego parametru: mocne hasło musi być długie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak ważny jest to czynnik. A można powiedzieć, że absolutnie najważniejszy.

Nikt nie będzie próbował łamać waszego hasła ręcznie. Będzie to robił oczywiście algorytm, najczęściej próbujący po prostu różnych kombinacji po kolei. Nie można ułatwić mu tego zadania.

Ranking: Najlepszy menedżer plików

Pomimo tego, że hasło „a35g6” jest znacznie trudniejsze do zapamiętania niż „Testoriajestsuper” to właśnie to drugie będzie trudniejsze do złamania, wszystko dlatego że jest po prostu dłuższe. Tak naprawdę, wybierając odpowiednio długą kombinację liter możecie pominąć nawet cyfry i znaki specjalne. Będzie to i tak bardzo mocne hasło.

Powyższy krok zagwarantuje wam już niemal idealne bezpieczeństwo w Internecie. Pamiętajcie jednak, że dobre hasło to takie którego nikt nie zna. Jeśli więc tylko przeczytacie w wiadomościach, że wykradziono jakiekolwiek dane z serwisu, na którym macie konto, uznajcie, że wasze hasło jest już wszystkim znane – natychmiast je zmieńcie.

Bardzo dobrą praktyką jest też zasada „Jeden serwis – jedno hasło”. Nie możemy wszędzie używać tej samej frazy, nieważne jak mocne hasło może ona stanowić. Jeśli stracimy wtedy dostęp do jednego serwisu, stracimy go do wszystkich, a tego przecież nie chcemy.

Zobacz też:
Używasz Slacka na Androidzie? Lepiej zmień hasło
Acer padł ofiarą ataku ransomware – okup 50 mln dol.
WhatsApp w końcu ochroni backup danych hasłem dostępu

Oceń ten post