• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Zarządzanie swoimi plikami na komputerze to bardzo ważna rzecz. Jeśli utrzymujemy porządek w mieszkaniu, czemu nie robić tego również na naszych maszynach? Mamy tam przecież często niesamowicie ważne informacje, dane czy zdjęcia. Domyślny menedżer plików Windows może nam jednak nie wystarczyć.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że do zarządzania naszymi plikami możemy użyć po prostu innego programu. Nie tylko często bywają one znacznie szybsze i wydajniejsze, ale zapewniają nam szereg możliwości nieosiągalnych dla domyślnego narzędzia Windows.

Dobry menedżer plików musi być przede wszystkim wygodny w użytkowaniu. Dodatkowo, należy wybrać program, który będzie bezpieczny i wydajny. W innym wypadku moglibyśmy przecież pozostać przy dotychczasowym rozwiązaniu.

W tym artykule przedstawimy kilka naszych propozycji, którymi warto się zainteresować. Dobry menadżer plików może bardzo ułatwić nam życie. Trzeba tylko oczywiście wiedzieć które z nich faktycznie są warte uwagi.

XYplorer

Xyplorer

Ze wszystkich przedstawionych tutaj narzędzi, XYplorer jest najbardziej zbliżony do menadżera plików Windows. Dzięki temu, bardzo łatwo będzie się nam do niego przyzwyczaić. Niech nie zwiedzie was jednak prosty i znajomy interfejs – to narzędzie pełne ciekawych możliwości.

Bez wątpienia, jego największym plusem jest mobilność. Menedżer plików XYplorer w wersji portable nie wymaga żadnej instalacji. Możemy więc zawsze mieć go przy sobie, chociażby na pendrive i korzystać z niego na dowolnym komputerze. Jest więc niezastąpiony, jeśli ze względu na pracę lub dowolne inne czynniki nie korzystamy zawsze z naszego osobistego PC.

Kolejna rzecz, dzięki której warto zwrócić na niego uwagę to zakładki. Funkcjonują dokładnie tak jak te w przeglądarkach internetowych. Dzięki nim, możemy sprawnie zarządzać plikami z różnych katalogów bez konieczności otwierania nowych instancji programu.

Nieco bardziej zaawansowani użytkownicy z pewnością docenią za to możliwość tworzenia własnych skryptów, skrótów klawiszowych i opcję wybrania aplikacji domyślnych dla danego typu pliku. Dodatkowo, mededżer plików XYplorer ma wbudowaną przeglądarkę grafiki, wideo i odtwarzacz audio.

Oprogramowanie możemy przetestować przez 30 dni za darmo. Potem, będziemy musieli zapłacić za nie 39 dolarów.

+ olbrzymie możliwości konfiguracji
+ wersja przenośna
+ bardzo wygodny interfejs
+ częste i regularne aktualizacje

– brak wsparcia dla FTP
– jednowątkowy (brak możliwości obsługi kilku procesów naraz)

Ranking: dysk zewnętrzny do komputera

fman – menedżer plików dla zaawansowanych

Menedżer plików fman

Menedżer plików fman to narzędzie przeznaczone raczej dla zaawansowanych użytkowników. Niemniej, ze względu na jego olbrzymie możliwości naprawdę warto go poznać.

Jego największą zaletą jest to, że działa na niemal wszystkich systemach operacyjnych. To bardzo wygodne, jeśli korzystamy z kilku komputerów (na przykład domowy PC z Windowsem i służbowy Macbook). Dzięki temu, na wszystkich urządzeniach będziemy mieć ten sam system zarządzania plikami.

Interfejs fman jest bardzo minimalistyczny i prosty. Otrzymujemy okno, w którym możemy wyświetlać naraz dwa katalogi. Sprawne poruszanie się po programie wymaga znajomości skrótów klawiszowych, jeśli jednak już je opanujemy będzie wygodniejsze niż kiedykolwiek.

Jeśli nie wystarczają nam domyślne funkcje, możemy bardzo łatwo rozszerzyć go licznymi dostępnymi dodatkami. Co najlepsze – to niemal zupełnie darmowy menedżer plików. Gdybyśmy chcieli używać go jednak regularnie, powinniśmy wykupić licencję za 39 euro.

+ działa na wszystkich platformach
+ szybki i wydajny
+ możliwość rozbudowy wieloma dodatkami

może być nieintuicyjny dla niektórych użytkowników
wymaga znajomości skrótów klawiszowych
brak wsparcia dla FTP

Sprawdź: darmowe grafiki do pobrania – 14 najlepszych miejsc

Explorer++ – darmowy menedżer plików

Explorer++

Explorer++ to jedyny na tej liście całkowicie darmowy prawdziwy menedżer plików. W dodatku, oparty jest na licencji open-source. Dzięki temu, możemy mieć pewność, że będzie otrzymywał aktualizacje tak długo jak znajdzie się chociażby jedna osoba chcąca je stworzyć.

Użytkownicy z pewnością docenią interfejs – jest niemal identyczny jak menedżer plików Windows. Oferuje jednak kilka niedostępnych w nim opcji. Najważniejsza z nich to wspomniana wcześniej możliwość wyświetlania katalogów w zakładkach – niesamowite ułatwienie codziennej pracy.

Dodatkowo, umożliwia on dzielenie i scalanie plików. Będziemy również w stanie podejrzeć pliki i przeczytać ich wszystkie szczegóły w oknie podglądu.

+ darmowy
+ open-source
+ bardzo wygodny

w porównaniu do innych, ubogi
funkcja szukania nie działa najlepiej

Sprawdź: Jaki projektor do domu wybrać?

TagSpaces – czyli nie do końca prawdziwy menedżer plików

TagSpaces

Menedżer plików TagSpaces jest idealnym wyborem dla nieco mniej wymagających użytkowników. Umożliwia on (jak sama nazwa zresztą wskazuje) na organizację swoich plików przy pomocy tagów.

TagSpaces nie ma nawet wszystkich funkcji domyślnego menedżera plików Windows, ale czasami mniej znaczy więcej, prawda? Dzięki temu jest idealny do organizacji prostych plików, takich jak materiały do pracy czy na studia.

Po przypisaniu konkretnego tagu (oczywiście zdefiniowanego przez użytkownika) do pliku możemy łatwo układać je w grupy tematyczne lub tzw. „to do” list. Niesamowicie ułatwia to codzienną pracę w stosunku do tradycyjnego menadżera plików.

Dodatkowo TagSpaces jest zupełnie darmowy i oparty na licencji open-source. Nie zastąpi nam raczej w pełni normalnego systemu zarządzania plikami. Znacząco ułatwi jednak codzienne zadania.

+ darmowy
+ bardzo przejrzysty interfejs
+ ułatwia codzienne proste czynności na plikach

mimo wszystko niezwykle ubogi
nie zastąpi w pełni pełnoprawnego systemu

Ranking: laptop na studia – najlepsze modele

Total Commander, czyli król jest jeden

Menedżer plików Total Commander

Pomimo tego, że dotychczas ten ranking nie miał przyznawanych pełnoprawnych miejsc to czas wyłonić zwycięzcę. Król jest jeden i jest nim właśnie menedżer plików Total Commander.

Program został stworzony już w 1993, dzięki regularnym aktualizacjom pozostaje numerem jeden od tego czasu. Oferuje on bardzo prosty i wygodny interfejs złożony z dwóch okien. Co jednak robi największe wrażenie to mnogość dostępnych opcji.

Total Commander obsługuje niemal każdy format plików. Możemy za jego pomocą wypakować niemal każde skompresowane archiwum. Umożliwia również dostęp do plików systemowych i ukrytych.

Oprócz tego, umożliwia on szybkie wyszukiwanie plików, masową zmianę nazwy, scalanie i dzielenie plików czy nawet weryfikowanie sum kontrolnych CRC. Tak naprawdę, nie ma chyba operacji, na plikach której nie będzie w stanie zrobić.

Dodatkowo, Total Commander może być również wykorzystywany jako klient FTP. Nie znajdziemy zatem lepszego programu do zarządzania plikami na zewnętrznym serwerze.

Bardzo zabawną sprawą jest kwestia ceny. Program kosztuje oficjalnie w polskiej dystrybucji 185zł. Producent oferuje jednak 30 dniowy okres próbny. Problem w tym, że po jego zakończeniu jedyna niedogodność to konieczność kliknięcia w 1 przycisk przy starcie programu.

Oczywiście gorąco zachęcamy do zakupu pełnej wersji programu, jeśli korzystamy z niego dłużej niż miesiąc. Niemniej jednak, jeśli o tym zapomnimy to Total Commander będzie dalej funkcjonalny.

+ wygodny i przejrzysty interfejs
+ umożliwia prawie każdą operacją na dowolnym formacie plików
+ Może działać jako klient FTP
+ stabilny, szybki i wydajny
+ „teoretycznie” darmowy

ale oficjalnie i legalnie jednak nie
może nieco przytłoczyć nowych użytkowników

Zobacz nasze inne rankingi:
Najlepsza kamerka do komputera – TOP 5!
Karta sieciowa WiFi, USB i do laptopa

Grafika: freepik/kjpargeter

Oceń ten post