• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Intel zrezygnował z programu rozszerzonej gwarancji Performance Tuning Protection Plan (PTPP). Zapewniał on ochronę przed uszkodzeniami powstałymi podczas przetaktowywania procesorów. Firma poinformowała na stronie poświęconej PTPP, że program dobiega końca.

Ranking: Najlepszy procesor

Performance Tuning Protection Plan, czyli plan ochrony dostrajania wydajności, był świetnym ubezpieczeniem dla właścicieli procesorów z serii K. Za niewielką dopłatą mogliśmy wycisnąć więcej wydajności z procesora, nie martwiąc się przy tym, że ulegnie awarii. Coś poszło nie tak? Po wykupieniu PTPP Intel dostarczyłby procesor zastępczy, aby pokryć uszkodzenia spowodowane overclockingiem, bez zadawania żadnych pytań.

Performance Tuning Protection Plan kosztował od 19,99 do 29,99 dol., zależnie od tego, jaki model procesora kupiliśmy. Jeśli była to droższa jednostka, opłata była naturalnie wyższa.

Żegnamy PTPP

Nie wiadomo dlaczego Intel zdecydował się zakończyć plan ochrony. Osoby, które wykupiły go wcześniej, dalej mogą z niego skorzystać. Nie można jednak wykupić planu na nowy procesor – zwyczajnie nie jest on już oferowany.

Obecnie Intel obejmuje ochroną przed podkręcaniem już tylko procesor Xeon W-3175X. Właściciele tego układu nie będą musieli się niczym martwić po zakupie. Ale dla reszty z nas, którzy nie mają procesora za 3000 dol., zabezpieczenie przed przetaktowywaniem przestało istnieć. W przypadku procesora za tak duże pieniądze Intel po prostu oferuje wszystkie możliwe zabezpieczenia – nie trzeba nic dopłacać za ewentualną ochronę przed przetaktowaniem.

Jeśli będziemy teraz podkręcać procesor Intela, musimy bardziej przykładać się do tego zadania. W przypadku awarii będziemy już zdani tylko na siebie. Inaczej mówiąc, wtedy nie pozostanie nic innego, jak zakup nowego CPU. Z drugiej strony, doświadczeni overclockerzy wiedzą, co robią, i raczej rzadko zdarza się, aby faktycznie zepsuli procesor przy podkręceniu.

Samo podkręcanie jest natomiast dobrą praktyką dla osób, które chcą za darmo zwiększyć wydajność komputera. W sieci nie brakuje przykładów, kiedy np. ktoś przetaktował procesor oferujący taktowanie 3,0 GHz do ok. 5-6 GHz.

Zobacz też:
Ryzen Controller podkręci procesor AMD w laptopie
14-letni procesor Celeron D podkręcony do 8,36 GHz

Źródło: Tom’s Hardware.com

Oceń ten post