Jedne z największych firm produkujących półprzewodniki w USA – Lam Research i Applied Materials mają problemy z otrzymaniem licencji eksportowej do Chin. Wszystko to z powodu globalnego niedoboru komponentów na rynku.
W związku z trwającą od kilku lat wojną handlową pomiędzy USA a Chinami, firmy produkujące elektronikę na terenie Stanów Zjednoczonych muszą otrzymać specjalną licencję na eksport do Państwa Środka. Dotychczas były one wydawane regularnie i bez żadnego problemu.
Jak donoszą jednak przedstawiciele tych firm, Lam Research i Applied Material nie otrzymały przedłużenia swoich licencji. Prawdopodobnie ma to związek z niedoborem komponentów elektronicznych na rynku.
Wygląda na to, że rząd USA chce zwiększyć swoją przewagę technologiczną nad rywalem. Jeśli firmy produkujące półprzewodniki nie będą w stanie sprzedawać ich na rynek Chiński, to towar zostanie w kraju. Z gospodarczego punktu widzenia jest to bardzo przemyślany ruch.
Sprawdź też: ranking laptopów 2020
Niestety, zarówno dla Lam Research jak i Applied Materials oznacza to utratę bardzo dochodowych kontraktów. Wartość eksportowanych przez nich komponentów przekraczała miliard dolarów. Nie wiadomo czy na natywnym rynku uzyskają podobnie dobre oferty.
Zarząd Lam Research wystosował bardzo krótkie oświadczenie w tej kwestii.
Firma jest nadal w trakcie procesu składania wniosków i nie otrzymała jeszcze odpowiedzi. Wierzymy, że sprawa zakończy się po naszej myśli.
Jak się okazało, Applied Materials od początku podejrzewało, że mogą nie otrzymać licencji.
W naszych planach biznesowych na najbliższy rok nie zakładaliśmy otrzymania licencji eksportowej. Wszystkie nasze działania na rok 2021 są od niej niezależne – powiedział przedstawiciel firmy.
Dla Chin decyzja ta może oznaczać jeszcze większe pogłębienie się problemów z dostępnością komponentów elektronicznych. Niestety, skutki prawdopodobnie odczują wszyscy konsumenci.
Zobacz też:
Chiny vs USA – co planują Chiny w wojnie technologicznej?
W Wuhan zamknęła się największa fabryka półprzewodników
Tesla zamknęła chwilowo swoją fabrykę we Fremont
Źródło: Reuters
Grafika: Part Procucer