• Ostatnia modyfikacja artykułu:5 miesięcy temu

AMD ogłosiło, że wspólnie z Samsungiem wprowadzą technologię RDNA 2 do procesorów Exynos. Oznacza to oczywiście, pełne wsparcie dla ray tracingu.

Samsung już od dawna współpracował z AMD w kwestii GPU. Jak na razie, nie otrzymywaliśmy jednak żadnych dużych konkretów. Najnowsze ogłoszenie cieszy więc miłośników obu firm – naprawdę jest na co czekać.

Procesory Exynos wykorzystywane są oczywiście głównie w urządzeniach mobilnych. Eksperci są niemal zgodni w tym, że to właśnie na smartfony bardzo powoli przenosi się część rynku gamingowego. Znaczne ulepszenie GPU i wprowadzenie ray tracingu otwiera przed developerami zupełnie nowe możliwości.

Zobacz: Monitor gamingowy – najlepsze modele

Jak na razie, najnowsze procesory Exynos 2100 wykorzystują GPU Mali-G78 od AMD. Pozwoliło to na osiągniecie wydajności graficznej niemal o 40% większej niż poprzedni procesor 980. Powinniśmy oczekiwać, że zapowiedziane dzisiaj nadchodzące modele przyniosą jeszcze większe usprawnienie.

Niestety, nie znamy jeszcze zbyt wielu szczegółów technicznych. AMD zapowiedziało jedynie współpracę i ogłosiło, że więcej szczegółów zdradzi już sam Samsung jeszcze w tym roku. Niemal na pewno ulepszone Exynosy wyjdą jednak w 2022 i zadebiutują w nowym flagowcu firmy, czyli następcy Galaxy S21.

Z niecierpliwością oczekujemy więc na oficjalne zapowiedzi od Samsunga. Jedno jest jednak pewne już teraz – Exynosy wyposażone w układy RDNA 2 z ray tracingiem mogą na stałe zmienić branżę gier mobilnych. Obie firmy zresztą doskonale o tym wiedzą – współpraca będzie niesamowicie owocna.

Zobacz też:
ARM zaprezentowało nowe układy graficzne i rdzenie Cortex
Tesla Model S ma wbudowany procesor i GPU od AMD do gier
AMD prezentuje układy mobilne RX R6000M. W końcu!

Oceń ten post