• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Pralka do zabudowy – jaką wybrać?

Pralka do zabudowy będzie dobrym rozwiązaniem jeżeli przykładasz dużą uwagę do ogólnej estetyki wnętrza. Tego typu sprzęt potrafi mocno zdominować przestrzeń pod względem wizualnym i funkcjonalnym. Dlatego dyskretne umieszczenie jej pod blatem lub w szafce może być bardzo praktycznym rozwiązaniem. Jest jednak kilka kwestii, z którymi musisz się liczyć wdrażając ten pomysł.

Pralka pod zabudowę a wolnostojąca – czym się różni?

Główne różnice między pralką pod zabudowę, a wolnostojącą obejmują konstrukcję i system wentylacji. Czasem pralki do zabudowy różnią się od zwykłych także drobnymi elementami zwiększającymi ich funkcjonalność. Mowa na przykład o dłuższym dozowniku na środki do prania. Modele wybierane pod zabudowę powinny też być możliwie najbardziej ciche i stabilne przy wirowaniu, by nie powodowały drgań i uszkadzania się sprzętu.

Na obrazku znajduje się pralka do zabudowy INDESIT BI WMIL 71452 EU w kolorze białym.

INDESIT BI WMIL 71452 EU – tania pralka do zabudowy

Tania pralka do zabudowy – czy warto?

Czy warto w ogóle kupić pralkę pod zabudowę? Porównując produkty tej samej jakości i z podobnymi funkcjami – pralka do zabudowy zazwyczaj wychodzi drożej niż zwykła. Nie oznacza to jednak, że nie kupisz taniej pralki tego typu. Przykładem taniej pralki do zabudowy jest INDESIT BI WMIL 71452 EU.

W stosunkowo niskiej cenie mamy standardową pojemność (7 kg) i nawet wyższą niż standard maksymalną prędkość obrotu – 1400 RPM. Pralka nie jest też głośna – hałas utrzymuje się na umiarkowanym poziomie 53 dB podczas prania i 74 dB podczas wirowania. To dokładnie tyle samo co zwykłych modelach do 2 000 zł. Co prawda nie mamy tu sterowania przez Wi-Fi, ani opcji opóźnionego startu czasomierza, ale są najbardziej kluczowe programy prania (bawełna, jedwab, wełna), regulowana prędkość obrotów i system kontroli piany. Jest minimalistycznie, ale nie jest źle.

Jaka pralka do zabudowy pod blatem, w słupku i w szafce?

Niezależnie od tego w jakim miejscu planujesz zabudować pralkę – pamiętaj, że musisz podłączyć ją bezpośrednio do gniazdka, bo w przypadku tego typu sprzętu korzystanie z przedłużacza nie wchodzi w grę. W momencie gdy pralka będzie zabudowana w słupku czy w szafce – musisz zadbać o odpowiednią wentylację. Swobodny przepływ powietrza zawsze jest gwarantem bezawaryjnej pracy urządzenia. Trzeba jednak wziąć pod uwagę także możliwość awarii i liczyć się z tym, że pralkę trzeba będzie wyciągnąć. Sprawa jest znacznie ułatwiona jeśli mówimy o pralce do zabudowy pod blatem. Tutaj tak naprawdę można rozważyć również zwykłą pralkę ładowaną od frontu. Choć wszystko zależy od rodzaju blatu i wizji montażu.

Obrazek przedstawia model INDESIT BI WMIL 71452EU w kolorze białym.

INDESIT BI WMIL 71452EU

Przy kupnie pralki pod zabudowę zwróć uwagę na dokładnie te same parametry, które są najistotniejsze w przypadku zwykłych pralek. Prócz renomy producenta, która jest gwarantem dobrej jakości wykonania i bezawaryjności, warto też sprawdzić klasę efektywności wirowania i klasę energetyczną. Szczególnie ten pierwszy parametr jest istotny z punktu widzenia komfortu użytkowania pralki, bo to od efektywności wirowania zależy bezpośrednio wilgotność resztkowa. Im mniej wilgotne pranie wyciągamy, tym szybciej będzie schło i mniej prawdopodobne będzie zatęchanie prania i wnętrza bębna.

Klasa energetyczna jest z kolei mniej istotna niż określony przez producenta roczny pobór prądu. Jeśli interesują Cię oszczędności – zwróć uwagę na tą wartość oraz na roczne zużycie wody. Te dwie wytyczne najlepiej zobrazują różnice pomiędzy bardziej i mniej ekonomicznymi modelami. Zawsze warto rzucić okiem także na poziom generowanego przez urządzenie hałasu. Co prawda obecne na rynku modele najczęściej utrzymują hałas na jednolitym poziomie, ale zawsze warto upewnić się jakie granice określił producent. Chyba że pralkę planujesz umieścić w szafce, w pomieszczeniu oddalonym od miejsca, w którym przebywasz na co dzień. Wtedy ten parametr możesz uznać za zupełnie zbędny.

Pralka do zabudowy – drgania

Oczywistym jest, że pralka powinna mieć odrobinę przestrzeni do dyspozycji wokół siebie. Jeśli wstawimy pralkę do szafki „na styk” na pewno będzie powodowała drgania, co gorsza może szybko się uszkodzić. Minimum to 2 cm po bokach i co najmniej 10 cm z tyłu, by móc swobodnie podłączyć wszystkie złącza. Warto też brać pod uwagę, że im większa pralka lub im większa ładowność – tym większy hałas i większe drgania. Analogicznie pralka w wersji slim ma najmniejsze predyspozycje, by generować problemy.

Na zdjęciu znajduje się pralka do zabudowy ELECTROLUX EW7F447WI w kolorze białym.

ELECTROLUX EW7F447WI – pralka do zabudowy

Pralka do zabudowy – jaką najlepiej wybrać?

Model, który możemy polecić to na przykład ELECTROLUX EW7F447WI. Pralka PerfectCare 700 jest kompleksowo wyposażona pod względem funkcji i technologii użytkowych. Wśród nich znajdziemy przykładowo system SensiCare dostosowujący parametry programu prania do wielkości ładunku. Dzięki niemu oszczędzasz wodę i energię. Funkcja SoftPlus dba z kolei o równomierne rozłożenie prania, by środki piorące miały szansę dotrzeć do wszystkich włókien.

Do dyspozycji mamy też TimeManager-a®, który pozwala na dostosowanie długości cyklu prania do momentu, w którym planujesz je wyciągnąć. Możesz też opóźnić start czasomierza lub wybrać program szybki, który pierze w 14 minut. Pralka Electrolux PerfectCare 700 posiada także spory wybór programów piorących, dzięki czemu jesteś w stanie wyprać praktycznie wszystko. Jest program dla alergików, program parowy, do prania wełny, jeansów, odzieży sportowej, tkanin syntetycznych i ubrań zewnętrznych.

A jeśli alternatywnie rozważasz kupno pralki wolnostojącej, sprawdź:

Pralki automatyczne ładowane od góry – ranking 2021

Ranking pralek automatycznych – jaką wybrać?

5/5 - (1 vote)