• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Najnowszy system operacyjny Appe’a ma wiele nowych funkcji. Prezentujemy pięć najciekawszych.

Finalna wersja systemu MacOS ma oznaczenie Big Sur. W rzeczywistości jest to wersja 11 i została udostępniona 12 listopada. To zarazem pierwsza wersja systemu, która będzie działać na nowych komputerach Apple’a. Mowa o urządzeniach prezentowanych niedawno, które wykorzystują układ M1. Big Sur trafi jednak również na inne, starsze komputery.

Co nowego?

Safari w MacOS 11

1. Safari

W przeglądarce internetowej Safari wprowadzono wiele zmian. Apple przekonuje, że Safari nie przeszła tak dużej modernizacji od 2003 r. Od tej pory strony mają wczytywać się wyraźnie szybciej – zwłaszcza te, które odwiedzamy regularnie. Wprowadzono też lepsze zarządzanie zakładkami oraz więcej ustawień prywatności, włącznie z przyciskiem “raport prywatności”. Po jego wciśnięciu otrzymujemy informacje o tym, jakie dane przechowuje czy monitoruje dana witryna. Mamy też więcej możliwości w zakresie konfiguracji pierwszej strony Safari (skróty i inne elementy).

2. Wiadomości

Mamy teraz możliwość przypinania okna z rozmowami, podobną do tej z systemu iOS 14 (urządzenia mobilne). Do tego lepsza obsługa wiadomości grupowych, przeprojektowana funkcja wyszukiwania i nowe opcje projektowania Memoji i używania efektów wizualnych.

3. Mapy

Aplikacja Mapy ma teraz więcej opcji. Dzięki temu pozwala na odkrywanie nowych miejsc i udostępnianie tego, co znaleźliśmy. Do tego znajdziemy wiele miejsc, do których możemy zajrzeć, aby zobaczyć wnętrza. To np. wiele lotnisk i centrów handlowych. Są też opcje zaznaczenia tras dla samochodów elektrycznych (ze stacjami do ładowania po drodze), czy też 360-stopniowy widok celu podróży.

MacOS Big Sur widżety

2. Widżety

Podobnie jak w iOS 14 i iPadOS 14, nowy system dla komputerów wprowadza widżety na ekran główny. Są duże, mają dynamiczne ikony, które wyświetlają na bieżąco nowe i najważniejsze informacje. Dobre np. do wyświetlania prognozy pogody czy liczenia dziennej liczby kroków.

1. Aplikacje z iPhone’a i iPada

Jeśli kupisz jednego z najnowszych Maców, które opierają się na procesorze M1, komputer będzie w stanie – uwaga – uruchamiać aplikacje mobilne z iPhone’a i iPada. To naprawdę ciekawa opcja!

Źródło: CNET.com

Oceń ten post