• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Meta złożyła właśnie bardzo ciekawą deklarację. Zagrozili, że wycofają z Europy Facebooka i Instagrama!

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że duże firmy technologiczne mogą wpływać na prawo w wielu krajach. Oczywiście muszą to robić dość zgrabnie i z klasą, jeśli chcą cokolwiek w ten sposób osiągnąć. Wygląda jednak na to, że Meta sięgnęła po znacznie prostsze środki, czyli zwyczajny szantaż. Zagrozili, że wycofają z Europy (a konkretniej z Unii Europejskiej) Facebooka i Instagrama.

O co tu jednak chodzi i czemu Meta chciałaby wycofać się z tak gigantycznego rynku? Cóż oczywiście poszło o obowiązujące na terenie UE przepisy. Mówią one bardzo jasno, że Facebook i Instagram (jak i inne firmy technologiczne) nie mogą przetwarzać danych o obywatelach Unii poza jej terenem. Oznacza to, że firma Marka Zuckerberga nie może wysyłać ich na swoje amerykańskie serwery.

Sprawdź: Smartfon do 2000 zł – najlepsze modele

Przepisy są obecne już od kilku dobrych lat, a konkretniej od wejścia w życie słynnego RODO, niemniej Meta korzystała wcześniej z pewnej furtki, umożliwiającej jej swobodne przesyłanie danych. Niestety dla nich, przepis ten został uchylony w 2020 roku i od tego czasu wszystkie sądy konsekwentnie wydają wyroki zakazujące takich procederów.

Cała sytuacja coraz mocniej się zaognia i Meta nie ma już tak naprawdę żadnej możliwości legalnego przesyłania danych do Ameryki. W związku z tym, zagrozili, że wycofają Facebooka i Instagrama z Europy. Czy taką groźbę należy w ogóle traktować jakkolwiek poważnie? Cóż, absolutnie nie! Biorąc pod uwagę obecną niezbyt ciekawą sytuację firmy nie mogą sobie zwyczajnie pozwolić na stratę tak gigantycznego rynku.

Zobacz też:
Microsoft tworzy własny metaverse z pomocą Activision Blizzard
Meta straciła w jeden dzień 200 miliardów dolarów na wartości
Facebook po raz pierwszy w historii stracił użytkowników

5/5 - (1 vote)