• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Kompatybilność przeglądarek to duże wyzwanie dla wielu osób, które zajmują się tworzeniem stron internetowych. W przeszłości, jeśli chciałeś stworzyć jakąś witrynę, było to uciążliwe, bo wyświetlała się ona inaczej na poszczególnych przeglądarkach. Standardy Web 2.0, HTML5 i CSS3 rozwiązały wiele kłopotów, ale nadal nie było to – i nie jest – idealne rozwiązanie. Teraz jednak Microsoft (Edge) i Google (Chrome) mają nadzieję, że rozwiążą największe problemy, z jakimi borykają się web developerzy.

Kompatybilność przeglądarek ma być poprawiona – zapowiada Microsoft i uruchamia program #Compat2021. Firma współpracuje tutaj z Google i innymi dostawcami przeglądarek, aby złagodzić najbardziej uporczywe problemy z kompatybilnością. Konkretnie chodzi przede wszystkim o pięć kluczowych obszarów: CSS Flexbox, CSS Grid, position: sticky, współczynnik proporcji oraz transformacje CSS.

Kompatybilność przeglądarek kluczowa dla developerów

Dla przykładu, trzy czwarte stron internetowych wykorzystuje CSS Flexbox. Programiści często jednak mają problemy z nieprawidłową, automatyczną zmianą rozmiaru obrazów między przeglądarkami. Inny problem dotyczy CSS Grid (siatka CSS). Choć to rozwiązanie nie jest tak często stosowane jak CSS Flexbox, koalicja #Compat2021 doda możliwość animowania układów siatki w WebKit i Chromium. Animacja siatki jest obecnie obsługiwana w Gecko.

Inne właściwości związane ze stylami CSS, czyli position: sticky oraz współczynnik proporcji, czy też transformacje CSS, to kolejne elementy mające problemy ze zgodnością. W zależności od przeglądarek, standardy te są obsługiwane na różnym poziomie – uzyskują np. 66, 27 czy 55 proc. zgodności. Celem jest natomiast doprowadzenie do 100-proc. spełniania standardów we wszystkich aplikacjach.

Do końca roku wszystkie, albo przynajmniej większość problemów ma zostać rozwiązana. Grupa informuje o postępach na blogu.

Wprowadzone zmiany w przeglądarkach sprawią, że użytkownicy zyskają spójne wrażenia. Wszystkie strony zaczną w końcu wyświetlać się tak samo, niezależnie od używanej aplikacji. Taki przynajmniej jest plan!

Zobacz też:
PS5 bez przeglądarki internetowej
Która przeglądarka zużywa najmniej RAM?

Źródło: TechSpot.com

Oceń ten post