• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Dwa ekrany lepsze niż jeden? Microsoft uważa, że tak, dlatego wprowadził długo oczekiwanego Surface Duo. To smartfon z dwoma wyświetlaczami, który pracuje na Androidzie. I który przypomina laptopa.

Dlaczego laptopa? Bo Duo rozkłada i składa się jak komputer przenośny. Cała koncepcja jest dość intrygująca, jednak trzeba przyznać, że Microsoft musiał pójść na pewne kompromisy.

Czy Duo wart jest swojej wysokiej ceny, która wynosi 1300 dol. (ok. 5000 zł)?

Pomysł ciekawy, ale…

Idea jest prosta: zamiast tabletu z jednym dużym ekranem, możesz mieć smartfona z dwoma, który zapewnia lepszą funkcjonalność, a przy tym jest łatwiejszy w przenoszeniu. I zyskujesz ciekawe możliwości, np. na jednym ekranie przeglądasz internet, a na drugim robisz notatki.

Biorąc pod uwagę, że na rynku są już składane smartfony takie jak Motorola Razr czy Samsung Galaxy Z Fold2, wprowadzenie Surface Duo wydaje się dobrą decyzją. Wygląda to nawet tak, jakby Microsoft próbował na nowo zaistnieć na rynku urządzeń mobilnych jako firma stawiająca na innowacje, a nie spóźniona korporacja – jak miało to miejsce w przypadku systemów mobilnych (Windows był bardzo spóźniony i nie zdołał odrobić strat – dlatego Duo ma Androida).

Microsoft Surface Duo

Surface Duo wygląda świetnie i futurystycznie. Ma dwa duże, 5,6-calowe ekrany AMOLED o rozdzielczości 1800 x 1350 (to więcej niż Full HD). I choć jakość obrazu jest bardzo dobra, nie ma co liczyć na komfortowe oglądanie filmu czy granie w gry na jednym, dużym, złączonym wyświetlaczu. W momencie gdy połączymy ekrany, pomiędzy nimi pojawia się niewielka, ale jednak dokuczliwa luka.

Ponadto aplikacje mobilne nie są dzielone między ekrany – oprogramowanie traktuje je jako jeden duży wyświetlacz. I tutaj ta luka również doskwiera.

Microsoft ma raczej wizję polegającą na tym, że Surface Duo będziemy używać nie jak jednego, dużego urządzenia, ale dwóch małych. Szkoda.

Bez rewelacji

Za taką cenę liczylibyśmy na coś rewelacyjnego, a tak nie jest. Z zagranicznych recenzji, z jakimi można się zapoznać, wynika że lepiej wstrzymać się z zakupem i poczekać na kolejną, drugą wersję Surface’a. O ile taka się pojawi.

Urządzenie ma w sobie potencjał, ale jest on niewykorzystany. Do tego aparat jest przeciętny, wydajność za niska do gier, brak bezprzewodowego ładowania czy nawet NFC do płatności mobilnych. Nie ma też odporności na kurz czy wodę, a nawet zabrakło gniazda słuchawkowego (jack).

W praktyce Surface Duo spisuje się dobrze jako narzędzie do robienia notatek i odpisywania na e-maile. W tej cenie można jednak kupić lepsze sprzęty.

Źródło: Time.com

Oceń ten post