• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Microsoft chce stworzyć własne procesory do serwerów, na których działa chmura Azure. Do tego firma rozważa wprowadzenie ich także w konsumenckich komputerach Surface.

Najnowsze procesory mają opierać się na architekturze ARM. Jest to zarazem ostrzegawczy strzał dla Intela. Zresztą, kolejny, bo Apple również postawiło na własne procesory M1 w najnowszych komputerach.

Ranking: Najlepsze routery WiFi 6

W przyszłości może się okazać, że sprzedaż Intela znacznie spadnie.

Procesory do serwerów – własne są tańsze

Źródłem informacji jest Bloomberg, więc jest duże prawdopodobieństwo, że są one prawdziwe. Serwis podaje, że procesory mają trafić do serwerów, na których działa usługa Microsoft Azure (chmura). Do tego konsumenckie komputery Surface również miałyby wykorzystywać układy oparte na ARM. Wygląda więc na to, że Microsoft dochodzi do podobnego wniosku, co inne firmy. A konkretnie: własne układy są tańsze.

Do tej pory firma korzystała i ciągle korzysta z procesorów Intela, i to w większości swoich usług i rozwiązań. Jeśli chodzi o procesory do serwerów, tutaj Microsoft nie robił jeszcze wyjątków. Ale w przypadku urządzeń Surface Laptop 3 i Surface Pro X firma pokazywała, że jest w stanie skorzystać również z innych układów. Wprowadziła modele z jednostkami AMD i Qualcomm.

W zeszłym roku Microsoft projektował już procesor SQ1, który opierał się na architekturze ARM. Był on przeznaczony do Surface’a Pro X. Kilka miesięcy temu firma wprowadziła też wariant SQ2. Ponadto Microsoft współpracował z AMD, aby stworzyć niestandardową wersję procesora Ryzen dla Surface Laptopa 3.

Przejście na procesory do serwerów ARM będzie jednak o wiele większym krokiem. I będzie miało też większe konsekwencje – zwłaszcza dla Intela. Obecnie układy Intela dominują na rynku serwerów, niemniej stopniowo sytuacja zaczyna się zmieniać. AMD zaczyna już przejmować niektóre części rynku ze swoimi procesorami EPYC. Jeśli więc Microsoft zrezygnuje z układów Intela, będzie to kolejny duży klient, z którym będzie musiał się pożegnać “niebieski” producent CPU.

Sprawdź: Chmura AWS z problemami. Firmy bez internetu

Amazon również przestał polegać na procesorach Intela czy AMD. Firma wprowadziła własne procesory ARM Graviton2, które trafiły już w zeszłym roku do chmury Amazon Web Services. Póki co procesory ARM mają jednak niewielkie udziały w rynku, ale to może się zmienić. Oferują bowiem duże korzyści dla firm – mają świetny stosunek ceny do wydajności.

Źródło: The Verge.com

Oceń ten post