• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Jeśli zastanawiasz się, jakie wtyczki do Chrome zainstalować, zdecydowanie nie bierz pod uwagę tych, które zamieszczamy poniżej.

Rozszerzenia do przeglądarek to świetny sposób, aby zwiększyć ich funkcjonalność. Ale jeśli zainstalujesz coś, co nie zostało gruntowanie przetestowane, możesz zostawić otwartą furtkę dla cyberprzestępcy. To z kolei sprawia, że narażasz na niebezpieczeństwo swoje pliki i dokumenty, a często cały komputer.

Sprawdź: Przeglądarka Chrome będzie bezpieczniejsza

Firma Avast, specjalizująca się w bezpieczeństwie, ostrzega: wykryła co najmniej 28 wtyczek do Chrome’a i Microsoft Edge, które są niebezpieczne. Z jej statystyk wynika, że łącznie zostały pobrane 3 mln razy przez użytkowników na całym świecie.

Jak twierdzi Avast, zainfekowane wtyczki mogą przekierowywać użytkowników do stron phishingowych. Gdy do tego dochodzi, cyberprzestępcy mogą często ukraść twoje dane osobowe.

Wtyczki współpracują z popularnymi platformami online, takimi jak Facebook, Instagram, Spotify czy Vimeo. Pomagają użytkownikom głównie pobierać filmy i inne treści ze stron www. Dzięki temu można liczyć na niezłe korzyści – możesz coś pobrać na dysk, by obejrzeć offline.

Zobacz: Microsoft walczy z przeglądarką Edge. Poprawia mnóstwo błędów

Jakie wtyczki do Chrome? Zacznij od tego, czego nie instalować

Złośliwy kod znajduje się we wtyczkach opartych na JavaScript i umożliwia pobieranie kolejnych wirusów na komputer użytkownika. Dodatkowo Avast zwraca uwagę, że rozszerzenia często manipulują działaniami użytkownika. W jaki sposób? Przekierowują go na inne strony, niż wpisuje w oknie przeglądarki.

Poniżej znajdziesz listę wtyczek, których nie powinieneś instalować. Zostały uznane za niebezpieczne przez Avast. A jeśli już zainstalowałeś je na komputerze, koniecznie je usuń i przeskanuj dysk oprogramowaniem antywirusowym. Dzięki temu uda ci się uniknąć zagrożenia. Warto też co jakiś czas skanować komputer i analizować jego zachowanie. Jeśli wykryjesz coś podejrzanego, jest duża szansa, że złapałeś jakiegoś wirusa.

Lista niebezpiecznych rozszerzeń do Chrome i Edge:

Direct Message for Instagram
Direct Message for Instagram
DM for Instagram
Invisible mode for Instagram Direct Message
Downloader for Instagram
Instagram Download Video & Image
App Phone for Instagram
App Phone for Instagram
Stories for Instagram
Universal Video Downloader
Universal Video Downloader
Video Downloader for Facebook
Video Downloader for Facebook
Vimeo Video Downloader
Vimeo Video Downloader
Volume Controller
Zoomer for Instagram and Facebook
VK UnBlock. Works fast.
Odnoklassniki UnBlock. Works quickly.
Upload photo to Instagram
Spotify Music Downloader
Stories for Instagram
Upload photo to Instagram
Pretty Kitty, The Cat Pet
Video Downloader for YouTube
SoundCloud Music Downloader
The New York Times News
Instagram App with Direct Message DM

Avast skontaktował się z Microsoft (Edge) i Google (Chrome), aby wtyczki zostały usunięte ze sklepów. Ciągle jednak niektóre są dostępne. Warto dodać, że hakerzy nieustannie próbują atakować internautów za pośrednictwem wtyczek – Google usunął np. 500 złośliwych dodatków do Chrome’a na początku roku. Od tego czasu pojawiło się wiele nowych, które atakują internautów.

Źródło: DigitalTrends.com

Oceń ten post