• Ostatnia modyfikacja artykułu:11 miesięcy temu

Naukowcy z uniwersytetu w Southampton zaprezentowali wyniki swojej dziesięcioletniej pracy. Stworzyli prototypowy, zupełnie nowy, nośnik danych – optyczną pamięć 5D.

Każdy fan sci-fi z pewnością kojarzy takie urządzenia jak kostki pamięci, kryształy z zapisywaną w nich informacją czy wszystkie inne futurystyczne nośniki danych. Wygląda jednak na to, że powoli staje się to już rzeczywistością. Naukowcy z uniwersytetu w Southampton zaprezentowali prototypową optyczną pamięć 5D.

Jak to jednak wszystko działa? W dość sporym skrócie, jest to po prostu kostka ze szkła kwarcowego wielkości dłoni, na której możemy zapisać informacje za pomocą lasera. Samo to nie brzmi jeszcze zbyt imponująca, kluczem do sukcesu jest możliwość zapisu w tak naprawdę 5 wymiarach – 3 przestrzennych i 2 optycznych.

Zobacz: Ile pamięci RAM do laptopa? Wszystko co musisz wiedzieć

Czemu to jednak w ogóle takie istotne i czy nie lepiej skorzystać po prostu z płyty CD, która również wykorzystuje przecież laser? Optyczna pamięć 5D zapewnia po prostu niesamowicie wręcz lepszą pojemność – aż do 10 tysięcy większą niż płyta Blu-Ray. Na kostce wielkości dłoni zapiszemy nawet do 500 terabajtów danych.

Dodatkowo, tego rodzaju pamięć jest odporna na niemal wszystkie zniszczenia! Niestraszne jej wstrząsy, woda, ciśnienie, prąd czy nawet upływ setek lat. To najtrwalszy sposób przechowywania danych jaki można sobie wyobrazić.

Jak na razie są jednak dwa minusy. Po pierwsze – raz zapisanych w ten sposób danych nie można już usunąć, a jedynie je odczytać. Drugi problem jest jednak znacznie poważniejszy. Prędkość zapisu to około 230 kilobitów na sekundę. Dla porównania, nowoczesne dyski SSD są wstanie wykonać tę operację z prędkością około 5000 megabitów/s.

Zobacz też:
Pamięci Neo Forza zapewnią świetną wydajność i dobre chłodzenie
Western Digital bije rekordy na rynku dysków HDD
Dysk Seagate FireCuda 530 M.2 zapewnia transfery 7000 MB/s na PCIe 4.0

5/5 - (1 vote)