• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Ile pamięci RAM powinien mieć komputer do gier i innych zastosowań? Czy 32 GB RAM to nie za dużo?

Jeśli zastanawiasz się, ile pamięci RAM potrzebuje laptop w 2022, albo ile pamięci potrzebują gry, mamy dla ciebie jasne odpowiedzi. Krótko i na temat wyjaśniamy, jaka ilość pamięci RAM jest potrzebna do poszczególnych zastosowań. Dowiesz się np. czy 32 GB RAM to dobry wybór w obecnych czasach, czy jednak przesada. A zatem, do rzeczy!

Ile pamięci RAM do laptopa 2022

W tym roku jedno jest pewne: raczej nie kupisz już komputera z 2 czy 4 GB pamięci RAM. Powód? W zasadnie jest ich kilka.

Zacznijmy więc po kolei, od małej do dużej ilości pamięci RAM, wyjaśniając zastosowania tego rodzaju konfiguracji.

2 GB pamięci RAM, czyli wszyscy mają więcej

Nowoczesny komputer działający na systemie Windows, ale z 2 GB pamięci RAM, będzie pracował dość wolno. Nie będziesz w stanie realizować wielu zadań. Jakich? Nawet tych bardziej podstawowych, jak uruchamianie wielu programów jednocześnie. Lubisz przeglądać internet i uruchamiać wiele stron na kartach? O tym już zupełnie możesz zapomnieć.

Zobacz: Karta sieciowa WiFi

Większość laptopów, nawet tych najtańszych, nie jest dziś sprzedawanych z 2 GB pamięci RAM. Powód jest prosty: takie komputery w zasadzie do niczego się nie nadają, jeśli chodzi o obecne aplikacje i zastosowania. Podstawowa konfiguracja to dziś 4 GB.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu napotkasz na laptopa z 2 GB RAM-u, zwyczajnie sobie go odpuść. To prawdopodobnie bardzo stary komputer, w dodatku z serii budżetowej. Inne jego komponenty będą równie słabe i taki sprzęt zwyczajnie będzie niedomagał. Odpuść sobie zakup i zdecyduj się na min. 4 GB.

Z drugiej strony, chromebook z 2 GB RAM będzie spisywał się znacznie lepiej. System Chrome OS ma niższe wymagania. Ciągle jednak nie uzyskasz wystarczającej wydajności do pracy z wieloma kartami online itp. Krótko mówiąc, 2 GB to stanowczo za mało na obecne czasy.

4 GB pamięci RAM – rozsądne minimum?

Budżetowe modele laptopów i desktopów są sprzedawane jeszcze z 4 GB pamięci RAM. W połączeniu z dyskiem SSD i dodatkowym dyskiem twardym na archiwum plików taki sprzęt radzi sobie już dość dobrze w codziennych zadaniach. Da radę pracować z kilkoma programami uruchomionymi jednocześnie oraz kilkoma kartami otwartymi w przeglądarce www.

Jeśli jednak miałbyś kupić taki komputer, pamiętaj, że nie jest on do bardziej wymagających zastosowań. Ponadto sprawdź czy można go aktualizować – czyli dokupić dodatkowy moduł RAM. Wówczas po czasie będziesz mógł go zmodernizować, dodając przykładowo kolejną kość 4 GB. Tyle, jeśli chodzi o platformę Windows.

W przypadku chromebooków (Chrome OS) sytuacja jest nieco lepsza. 4 GB wystarczy do dość komfortowej pracy na chromebooku, z przyzwoitą liczbą kart w przeglądarce internetowej. Jeśli to jednak możliwe, wybierz chromebooka z nośnikiem SSD zamiast eMMC. Różnica będzie widoczna gołym okiem i docenisz sprawniejsze działanie całego systemu.

8 GB pamięci RAM – witamy w świecie przeciętności

Słowo “przeciętny” ma na ogół dość negatywne skojarzenia. W praktyce to jednak po prostu typowy, zwykły, czy też średni sprzęt. 8 GB pamięci RAM to właśnie taka liczba – przeciętna. Nie będzie wielu powodów do narzekań, ale też nie będzie wielu do radości.

Jeśli mielibyśmy odpowiedzieć, ile pamięci RAM potrzebuje komputer biurowy, to wskazalibyśmy, że 8 GB. Tyle bowiem wystarczy do pracy biurowej, ale też – co ciekawe – wystarczy mniej wymagającym graczom.

Sprawdź: Aplikacja To Do

Komputery z 8 GB pamięci na pewno poradzą sobie z wieloma zakładkami w przeglądarce, a także kilkoma aplikacjami pracującymi w tle. Dotyczy to oczywiście platformy Windows.

W przypadku chromebooków 8 GB to już marka premium. Modele z taką ilością RAM-u świetnie spisują się na co dzień. Jeśli chcesz kupić chromebooka i masz budżet na wersję z 8 GB pamięci RAM, warto zdecydować się na zakup.

16 GB pamięci RAM – zaczniesz dostrzegać przewagę

Zarówno w grach, jak i dla osób stawiających na produktywność, 16 GB pamięci RAM to obecnie często wystarczająca ilość. Pozwala na pracę np. w przepełnionych danymi arkuszach Excela, przy przeglądarce z kilkudziesięcioma zakładkami, czy pulpitami wirtualnymi.

Zdecydowanie jest to świetna korzyść dla osób, które pracują z więcej niż jednym ekranem. Wówczas mamy więcej miejsca na pliki, dokumenty i programy. A żeby to wykorzystać i nie narzekać na słabą wydajność, przyda się 16 GB RAM-u.

Z drugiej strony, dla twórców treści, np. wideo, 16 GB RAM to dopiero punkt startowy. Oprogramowanie do renderowania 3D i edycji wideo ma zwykle bardzo duży apetyt na pamięć. Jeśli pracujesz w takich programach, wybierz laptopa z 16 GB RAM-u tylko wtedy, gdy wiesz, że można go w przyszłości zmodernizować i dokupić kolejny moduł/moduły.

32 GB RAM – czy warto?

Jeśli stawiasz na 32 GB RAM, to wiedz jedno: warto mieć uzasadnienie do zakupu. W przeciwnym razie nie wykorzystasz takich możliwości i niejako zapłacisz za coś, czego nie wykorzystasz.

32 GB RAM polecamy osobom, które przede wszystkim pracują w edytorach wideo. Dodatkowo liczy się dla nich czas – im szybciej zrealizują zlecenie, tym lepiej. To oznacza, że czas renderowania musi być możliwie najkrótszy, a uzyskasz go, gdy masz wystarczająco wydajne komponenty.

Dla profesjonalistów czas to pieniądz, a to oznacza, że jeśli mogą zrobić coś szybciej, to chętnie wybiorą taką drogę. Takie osoby powinny zdecydować się na 32 GB pamięci RAM lub nawet więcej.

A co z grami? Czy w grach warto mieć 32 GB RAM? Wiele laptopów gamingowych ma 32 GB pamięci, ale w praktyce taka ilość ma niewiele wspólnego z lepszą wydajnością w grach.

Ile pamięci? Teraz już wiesz

Kupujesz nowy komputer? Teraz już wiesz, ile pamięci RAM ci wystarczy. Weź również pod uwagę dalsze modernizacje, zwracając uwagę na to, jaka konfiguracja RAM jest zastosowana w komputerze. Jeśli np. laptop ma 8 GB pamięci RAM, sprawdź przed zakupem, czy jest to jeden moduł 8 GB, czy dwa moduły po 4 GB. Laptopy mają najczęściej tylko dwa gniazda na pamięci RAM. Jeśli okaże się, że twój ma 2x 4 GB, a potem chciałbyś go zmodernizować do 16 GB, nie będziesz mógł po prostu dokupić modułu 8 GB, aby mieć 2x 8 GB. Będziesz musiał de facto wymienić dwa moduły, co będzie wiązało się z większym wydatkiem.

 

Oceń ten post