• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Mało kogo raczej interesuje wygląd pamięci DDR5. Dlaczego więc o tym piszemy? Ponieważ to oznacza, że DDR5 są już gotowe i pierwsze modele produkcyjne trafiają na rynek. Producenci mają już gotowe, finalne projekty modułów, które będą współpracowały z platformami Intel Alder Lake oraz AMD Raphael. Te z kolei pojawią się na rynku jeszcze w tym roku.

Firma Jiahe Jinwei ogłosiła, że otrzymała pierwszą partię pamięci DDR5 z linii montażowej w fabryce Shenzhen Pingshan. Moduły są już produkowane masowo i zostaną wprowadzone do sprzedaży już niedługo. Nieoficjalnie mówi się, że Intel już testuje najnowsze moduły DDR na swojej platformie Alder Lake, w tym na płytach głównych opartych na chipsecie Z690.

Ranking: Ładowarka bezprzewodowa

Na zdjęciach widoczne są póki co zwykłe, podstawowe moduły DDR5. Jeśli ktoś zna się na tym, jak wyglądają pamięci RAM i porównywał już kości DDR5 do DDR4, zauważy istotną różnicę. Nowa generacja ma wbudowany PMIC (układ zarządzania energią), który będzie pobierał prąd stały (5 V) bezpośrednio z płyty głównej i dostarczał go do samej pamięci RAM. Cały proces ma przebiegać znacznie szybciej niż w przypadku DDR4. Przełoży się to na mniejsze zużycie napięcia i generowanie szumów, jak i zaoferuje większe możliwości na podkręcanie.

ddr5

Jeśli zaś chodzi o same moduły, DDR5 są o wiele szybsze niż DDR4. Nawet podstawowe, najtańsze kości, mogą pochwalić się świetnymi parametrami pracy. Mowa tutaj o częstotliwości 4800 MHz przy napięciu 1,1 V, jak i timingach CL40-40-40. Dostępne będą moduły 16 GB, choć w przygotowaniu są już także pojedyncze 64 GB. W przyszłości pojawią się oczywiście szybsze kości, w tym takie, które pracują z zegarem 10 000 MHz lub wyższym. Oczekuje się, że pamięć DDR5 przyniesie ponad dwukrotny wzrost wydajności w porównaniu z DDR4.

Zobacz też:
Samsung opracował pamięci 512 GB DDR5 – to nowy rekord
Pamięci DDR5 będą zadziwiająco szybkie

Źródło: WCCFTech.com

Oceń ten post