• Ostatnia modyfikacja artykułu:5 miesięcy temu

Naukowcy z Uniwersytetu Marylandu stworzyli bardzo ciekawą rzecz. Ich peleryna niewidka pozwala nam ukryć się przed wścibskimi spojrzeniami sztucznej inteligencji.

Sztuczna inteligencja jest już obecna w każdym aspekcie naszego życia i ciężko tego niestety nie zauważyć. Coraz poważniejszym problemem stają się jednak systemy monitoringu będą w stanie automatycznie identyfikować osoby na filmie. Ciężko nie zauważyć, że w wielu przypadkach mówimy już o pełnej inwigilacji. Spójrzmy chociażby na Chiny i ich system zbierania punktów zaufania społecznego.

Naukowcy z Uniwersytetu Marylandu stworzyli więc bardzo ciekawą rzecz. Ich „peleryna niewidka” pozwala nam całkowicie ukryć się przed wścibskimi kamerami i algorytmami. Co jednak ciekawe, nie chodzi tutaj wcale o załamywanie światła czy efekty przezroczystości jak z filmów o pewnym młodym czarodzieju. Zamiast tego postawili na zwykłą bluzę z dość abstrakcyjnymi wzorami, które całkowicie oszałamiają algorytmy.

Żeby kamera AI była w stanie dowiedzieć się kim jesteśmy, musi najpierw zakwalifikować nas w ogóle jako człowieka i znaleźć naszą twarz. Oczywiście, wykorzystuje ona do tego zestaw dość skomplikowanych algorytmów. Nie są one jednak idealne – dysponując odpowiednią wiedzą można po prostu je bardzo łatwo oszukać.

Jak się okazuje, odpowiednie wzory (zaprojektowane swoją drogą również przez sztuczną inteligencję) sprawiają, że algorytmy zupełnie przestają poprawnie działać. „Peleryna niewidka” sprawia więc, że jesteśmy niezauważalni dla maszyn, ale w pełni widoczni dla człowieka. Co ciekawe, naukowcy poszli również o krok dalej i wydrukowali plakaty, które rozwiesili w pobliżu kamer. Efekt był bardzo zaskakujący – działanie kamer zostało niemal całkowicie zaburzone.

Zobacz też:
Midjourney – sztuczna inteligencja wygrała konkurs artystyczny
Sztuczna inteligencja DALLE-2 stworzyła swój własny język
Dell UltraSharp 4K – nowa kamerka ze sztuczną inteligencją

5/5 - (2 votes)