• Ostatnia modyfikacja artykułu:7 miesięcy temu

Innosilicon ujawniło swoje plany dla kart graficznych z rodziny Fantasy One podczas swojej własnej konferencji, czyli już od początku czerpie z doświadczeń największych graczy. W końcu NVIDIA też stara się nie zapowiadać nowych generacji “u kogoś”, tylko podczas swoich wydarzeń.

Doniesienia wspominają o paru wariantach, w tym konsumenckim Type A, który posiada 5 TFLOP w single-precision i fillrate na poziomie 160 GPixel/s. Na pokładzie ma znaleźć się HDMI 2.1, DisplayPort 1.4 i… VGA?

Tak moi drodzy, obok 16 GB pamięci GDDR6(X) na 128-bitowej szynie pojawiło się złącze z czasów zamierzchłych.

Type B jest jeszcze ciekawszy, bo na pokładzie ma dwa chipy graficzne, obecne w Type A, a więc podwaja się także specyfikacja na papierze.

Jak to się będzie realnie skalować? Tego nie wie nikt, ale podejrzewam, że z początku nie najlepiej. Jakikolwiek szybki interconnect jak Infinity Fabric od AMD wymaga lat zaawansowanego R&D, by wyciągnąć pełnie potencjału z każdego chiplet.

Czy to jest przełomowy produkt?

Moim skromnym zdaniem nie jest to nic nowego, bo cała technologia pochodzi od firmy Imagination i została zaprezentowana w październiku ubiegłego roku. Innosilicon zaprojektowało jedynie osprzęt i stylistykę, którą ma zwojować w przyszłości chiński rynek, ale sam chip jest już ponad roczny.

Oceń ten post