• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Chciałbyś polecieć w kosmos? A ile zapłaciłbyś za 11-minutową podróż w przestrzeń suborbitalną, w którą wybrałbyś się z Jeffem Bezosem? Cóż, ktoś wydał właśnie 28 mln dolarów za taką opcję.

Blue Origin uruchomiła aukcję w zeszłym miesiącu, zanim jeszcze ujawniono, że miliarder i założyciel Amazona, Jeff Bezos, wraz z bratem Markiem Bezosem będą na pokładzie inauguracyjnej misji załogowej New Shepard.

Ariane Cornell, dyrektor sprzedaży w Blue Origin, powiedziała podczas transmisji na żywo, że 7600 osób ze 159 krajów zarejestrowało się i mogło licytować w aukcji. Samą aukcję prowadziła zaś bostońska firma RR Auction.

Nazwisko zwycięzcy nie zostało ujawnione, niemniej wiemy, że to osoba, która wydała 28 mln dolarów za ten przywilej. Sam lot odbędzie się 20 lipca, w zachodnim Teksasie, w jednym z miejsc, gdzie Blue Origin ma swoje obiekty.

Blue Origin walczy ze SpaceX

Blue Origin zostało założone w 2000 r. To firma rakietowa Bezosa, która spędziła ostatnie lata na testowaniu systemu rakietowego i kapsuły o wysokości 60 stóp (18,2 metra) o nazwie New Shepard. Firma zrealizuje pierwszy lot człowieka na pokładzie w pełni autonomicznego pojazdu New Shepard po 15 lotach testowych bez załogi, przeprowadzanych od 2015 r. Można powiedzieć, że lot powinien odbyć się bez żadnych problemów i całe przedsięwzięcie jest bezpieczne. Zawsze jednak, rzecz jasna, istnieje ryzyko.

Zobacz: Dom Billa Gatesa

Celem Blue Origin jest doprowadzenie do sytuacji, kiedy będzie można kupić sobie bilet na “wycieczkę”. Konkretnie, wycieczkę, która zapewnia wyniesienie ponad 100 kilometrów nad Ziemię, aby podziwiać malownicze widoki i doświadczyć kilku minut stanu nieważkości. Wspomniane 100 km to wysokość, jaką uważa się za “granicę przestrzeni kosmicznej”, choć rząd USA przekonuje, że wynosi ona ok. 80 km.

Dochód z aukcji zostanie przekazany na rzecz Klubu Przyszłości Blue Origin, którego celem jest promowanie nauki, technologii, inżynierii i edukacji matematycznej wśród młodych ludzi.

Zobacz też:
Jeff Bezos jest ponownie najbogatszy na świecie
Jeff Bezos poleci w kosmos z Blue Origin

Źródło: CNN.com

Oceń ten post