• Ostatnia modyfikacja artykułu:5 dni temu

Portfel Google przestanie być dostępny na niektórych urządzeniach. Czy nasze smartfony wciąż mogą na niego liczyć?

Od kolejnego miesiąca część urządzeń straci możliwość korzystania z Portfela Google. Warto upewnić się zatem, czy nasze urządzenie wciąż będzie z nim kompatybilne. To szczególnie ważne, jeśli weźmiemy pod uwagę, że mało który bank oferuje już alternatywne rozwiązania – Portfel Google zmonopolizował już niemal rynek płatności mobilnych za pomocą NFC. Jakie konkretnie urządzenia nie spełnią nowych standardów?

Uczciwie przyznać należy, że zmiana nie jest jakaś dramatyczna. Odpadną naprawdę stare telefony, które zbliżają się już do końca cyklu życia produktu. Nic zresztą dziwnego – utrzymywanie zabezpieczeń i aktualizacji na starych wersjach Androida jest kosztowne i zupełnie nieopłacalne. Zgodnie z najnowszymi informacjami udostępnionymi przez Google, Portfel będzie wymagał przynajmniej Androida 9 lub nowszej wersji, aby działać poprawnie. Mowa więc o urządzeniach młodszych niż 6 lat.

Sprawdź: Ranking portfeli kryptowalut

Według statystyk statcounter, w kwietniu 2024 roku udział Androida 9.0 w światowym rynku wynosił 5,49%. W przypadku Androida 8.0 i 8.1 udział wynosił łącznie 4,71%, a dla Androida 7.0 zaledwie 1,32%. Reszta systemów zajmuje marginalną część rynku. Straty nie będą więc duże.

W przypadku smartwatchy sytuacja również nie jest tragiczna. Wystarczy, aby urządzenie było wyposażone w system Wear OS 2.x lub nowszy. Chociaż część urządzeń utraci wsparcie, nowe wymagania są rozsądne i całkiem przemyślane. Google postawiło tutaj na podejście konserwatywne – Portfel Google jest przecież bardzo chętnie używany na Wear OS.

Zobacz też:
Robinhood rozpoczyna testy własnego portfela kryptowalut
Google Chrome wciąż dominuje rynek przeglądarek
Google przypomina sobie o Polsce. Pixele w oficjalnej dystrybucji

Oceń ten post