• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Przeglądarka Brave może być w języku polskim, ale to nie wszystko. Jako pierwsza wprowadza również IPFS. To nowy protokół, który wspiera zdecentralizowaną sieć.

Brave jako pierwsza przeglądarka na rynku zaoferuje domyślną integrację z protokołem sieci peer-to-peer, który ma na celu zmianę sposobu działania internetu. Chodzi o technologię InterPlanetary File System (IPFS), stosunkowo mało znany protokół, który obiecuje udoskonalenie dominującego standardu HTTP. W jaki sposób? Poprzez przyspieszenie dostępu do treści i większą odporność na awarie i blokady.

W uproszczeniu, protokół HTTP jest zaprojektowany w taki sposób, aby przeglądarka uzyskiwała dostęp do informacji na serwerach centralnych. Natomiast IPFS uzyskuje do nich dostęp w sieci rozproszonych węzłów. Aby wytłumaczyć to bardziej obrazowo, wyobraź sobie, że pobierasz treści przez sieć BitTorrent, nie zaś z centralnego serwera. Wpisujesz adres internetowy w normalny sposób, a sieć jest w stanie znaleźć węzły przechowujące żądaną zawartość.

IPFS zapewnia szereg korzyści

Protokół IPFS zapewnia szereg korzyści. Po pierwsze, możemy liczyć na szybsze wczytywanie stron. Dane mogą być dystrybuowane i przechowywane bliżej osób, które mają do nich dostęp. Dzięki temu strony ładują się bez opóźnień. Po drugie, pozwala obniżyć koszty serwera dla oryginalnego wydawcy treści. A po trzecie, może uczynić strony www znacznie bardziej odpornymi na awarie i cenzurę. Nagle bowiem dana strona jest przechowywana w wielu miejscach, a nie w jednym – podobnie jak treści z BitTorrent.

Przeglądarka Brave ma już 24 mln aktywnych użytkowników i od samego początku wspierała protokół IPFS w zakresie jego promocji. Jej programiści chcieli wdrożyć obsługę i w końcu się to udało – najnowsza wersja 1.19 pozwala już korzystać z tego protokołu. Użytkownicy muszą tylko uzyskiwać dostęp do stron poprzez adresy URL rozpoczynające się od ipfs://.

Brave chwali się, że dzięki wprowadzeniu obsługi IPFS miliony osób na całym świecie może teraz korzystać z nowego, bezpiecznego sposobu przeglądania sieci.

Brave pomoże w walce z cenzurą

Molly Mackinlay, kierowniczka projektu IPFS, przekonuje, że włącznie obsługi zdecentralizowanej sieci w Brave pozwoli na uzyskiwanie dostępu do wielu treści, które są blokowane przez polityków i wielkie korporacje. Jak mówi, obecnie internauci na całym świecie nie mają dostępu do części Wikipedii w Tajlandii, ponad 100 tys. zablokowanych stron w Turcji, czy nawet dostępu do ważnych informacji na temat Covid-19 w Chinach. – Od tej pory użytkownicy Brave mogą uzyskiwać dostęp do tego typu treści przez IPFS – mówi Mackinlay.

Dodajmy, że przeglądarka Brave nie jest zbyt popularna w Polsce, niemniej możemy z niej korzystać w języku polskim.

W pasku adresu wpisujemy: chrome://settings/languages, a następnie rozwijamy opcję języka. Klikamy na Add languages, wybieramy język polski i instalujemy przeglądarkę Brave po polsku. Z listy dodanych języków wybieramy polski i klikamy na Add (dodaj). Po ponownym uruchomieniu będzie ona dostępna po polsku.

Pobierz przeglądarkę Brave

Czytaj także:
Office crack 2016 nie jest ci potrzebny. Mamy coś lepszego!
Co zamiast WhatsAppa? Polecamy 5 aplikacji
Najlepsze i najtańsze usługi VPN

Źródło: The Verge.com

Oceń ten post