Jak pisaliśmy niedawno, słabnie skuteczność okupów internetowych za odzyskanie danych. Firmy są coraz bardziej świadome zagrożenia i wiedzą jak prawidłowo zabezpieczać się przed ransomware. Niestety, dalej zdarzają się wyjątki.
Pewna firma z Wielkiej Brytanii, która z oczywistych powodów woli pozostać anonimowa, padła ofiarą hakerów używających oprogramowania ransomware. Wszystkie ich dane zostały zaszyfrowane, a klucz pozwalający na ich odzyskanie hakerzy wycenili na grubo ponad milion dolarów w bitcoinach.
Postawione pod ścianą przedsiębiorstwo, jak większość firm w tej sytuacji, zostało zmuszone do szybkiej wyceny swoich danych. Najwidoczniej okazało się, że są warte więcej niż zaproponowana przez hakerów kwota okupu. Firma zapłaciła pełną żądaną kwotę i odzyskała swoje dane.
Sprawdź jak bezpiecznie poruszać się po sieci: najlepsze i najtańsze usługi VPN
Tutaj historia mogłaby się zakończyć, uboższa o parę milionów firma przeprowadziła olbrzymi audyt bezpieczeństwa i zdecydowała się na utworzenie wielu kopii zapasowych niezbędnych danych, zabezpieczając się na przyszłość przed podobnymi atakami. Problem w tym, że zupełnie nic takiego nie miało miejsca.
Przedsiębiorstwo po zapłaceniu okupu zwyczajnie zapomniało o sprawie i wróciło do swoich codziennych operacji. Nietrudno się zatem się domyślić, że sytuacja wkrótce się powtórzyła. Co ciekawe, za atakiem stali dokładnie Ci sami hakerzy, wykorzystujący ten sam ransomware i tę samą lukę w zabezpieczeniach firmy. Pomiędzy atakami nie minęły nawet dwa tygodnie.
Zastanawiacie się zatem co zrobiła firma? Niestety podobnie jak poprzednio nie miała większego wyboru i zapłaciła kolejny okup, tym razem na nieco większą kwotę.
Miejmy nadzieję, że anonimowa firma nie stosuje zasady „do trzech razy sztuka” i tym razem podjęła wszystkie niezbędne kroki, aby odpowiednio się zabezpieczyć. Z pewnością była to dla nich dobra, choć bardzo kosztowna lekcja cyberbezpieczeństwa.
Zobacz też:
Hakerzy grożą ujawnieniem zdjęć z operacji plastycznych
Hakerzy z Korei Północnej i Rosji atakują twórców szczepionek na Covid
Google pracuje nad własnym systemem antyśledzącym.
Źródło: ZDNet
Grafika: Kaspersky.com