• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Coraz więcej ofiar odmawia zapłaty, czy to w kryptowalucie, czy w gotówce. To sprawia, że słabnie skuteczność ataków ransomware. Firmy mają coraz większą świadomość cyber zagrożeń, a przy tym rzadziej poddają się żądaniom okupu.

Firma zabezpieczająca Coveware opublikowała najnowszy raport, z którego wynika, że ataki ransomware są coraz częstsze. Jednocześnie płatności w ramach okupu spadły o 34% w czwartym kwartale ub.r. do średniego poziomu 154 108 dol. Kiedyś firmy płaciły o wiele więcej. Dodatkowo ogólnie płacą o 55 proc. rzadziej niż wcześniej.

Ogólnie, gdy ktoś padnie ofiarą ransomware, specjaliści radzą, aby nie płacić hakerom. W ten sposób zyskują oni bowiem środki na kolejne ataki. Ponadto często obiecują, że po otrzymaniu pieniędzy przekażą klucz do odszyfrowania danych, ale tak nie robią. Nie mamy więc pewności, że faktycznie odzyskamy dane, nawet po uiszczeniu opłaty. Firmy coraz częściej zdają sobie z tego sprawę, dlatego zwyczajnie nie płacą i ignorują ataki.

Dodatkowo, okazuje się też, że nierzadko cyberprzestępcy tylko blefują. W momencie gdy dana firma nie płaci, jej dane wcale nie zostają nagle publicznie udostępniane. Z drugiej strony, często zdarza się, że firma płaci okup, a jej dane i tak wyciekają do sieci. Inaczej mówiąc, nie ma absolutnie żadnej gwarancji na to, że możemy zaufać hakerom.

Coveware podaje, że w czwartym kwartale tylko 60% firm zdecydowało się przekazać pieniądze, podczas gdy w trzecim kwartale było to 75%.

Phishing e-mailowy najskuteczniejszy

Wyłudzanie dostępów do baz danych i różnego typu loginów przez phishing e-mailowy to najczęstsza praktyka wybierana przez cyberprzestępców. W aż 50% przypadków atak ransomware zaczyna się właśnie od jakiegoś e-maila, wysłanego do nieświadomego i nieprzeszkolonego pracownika. Ten przekazuje dostęp i nagle okazuje się, że haker może zaszyfrować i zablokować firmowe dane, by później przekazać swoje żądania.

Jeśli zaś chodzi o branże, które są najczęściej atakowane, to są to wszelkiego typu usługi profesjonalne, a także opieka zdrowotna. Podobno szpitale i ośrodki zdrowia są bardziej skłonne do płacenia, niż inne organizacje.

Zobacz też:
WhatsApp poprawia bezpieczeństwo w wersji desktopowej
Szyfrowanie wiadomości – bezpieczeństwo czy wręcz przeciwnie?
Jak przenieść WhatsApp na nowy telefon?

Źródło: TechSpot.com

Oceń ten post