• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Raspberry Pi ma bardzo złą wiadomość dla użytkowników. Firma po raz pierwszy w historii musi podnieść swoje ceny.

Sytuacja na rynku elektronicznym od początku pandemii prezentuje się wręcz tragicznie. Niemal każdemu producentowi brakuje już części do produkcji swoich urządzeń. W dodatku, nic nie zapowiada istotnych zmian. Niedobór prawdopodobnie potrwa jeszcze przez cały 2022 rok.

Niestety, cała ta sytuacja dotknęła również Raspberry Pi. Firma ogłosiła, że po raz pierwszy w swojej historii jest zmuszona podnieść ceny swojego flagowego modelu Pi 4. Powód jest bardzo prosty – dostawcy tak bardzo podnieśli swoje ceny, że sprzedaż zaczęła być już nieco poniżej granicy opłacalności.

Zobacz: Mini PC – najlepsze zestawy

Ile więc zapłacimy teraz za Raspberry Pi 4? Niestety, ceny urosła aż o prawie 30%, zamiast 35 dolarów musimy wydać teraz aż 45 dol. Firma robi jednak co może, żeby ich komputery wciąż pozostawały dostępne dla jak najszerszej grupy odbiorców. Zdecydowali, że ponownie uruchomią sprzedaż Pi 4 z 1 GB pamięci RAM w cenie 35 dolarów.

Warto jednak dodać, że podwyżka nie jest wcale taka tragiczna jak mogłoby się wydawać. Raspberry Pi w lutym tego roku obniżyło swoje ceny ze względu na taniejącą pamięć RAM. Tak naprawdę wrócili wiec po prostu do poziomu sprzed obniżki.

Firma zapowiedziała też, że w związku z obecną sytuacją obniżają też produkcję modelu Pi 3B Plus. Chcą skupić się w całości na bardziej pożądanym Pi 4 z 1GB pamięci RAM.

Zobacz też:
LumiCube to bardzo ciekawy gadżet dla fanów Raspberry Pi
Xiaomi chce stworzyć Iron Mana wśród mini PC
GameBoy jako koparka Bitcoina! Co prawda najwolniejsza na świecie

Oceń ten post