• Ostatnia modyfikacja artykułu:9 miesięcy temu

AM4 nigdzie się nie wybiera! AMD zapowiedziało nowy procesor ze starszej serii – Ryzen 5 5600X3D!

Mamy już za sobą premierę nowych procesorów wykorzystujących gniazdo AM5. Seria Ryzen 7000 została bardzo ciepło przyjęta przez użytkowników jak i krytyków. AMD zapowiedziało jednak, że nie musimy się obawiać i gniazdo AM4 będzie wspierane jeszcze przez długi czas. Nie zapomną oni o użytkownikach nieco starszych procesorów.

Nikt nie spodziewał się chyba jednak, że już wkrótce otrzymamy nowy procesor z poprzedniej generacji. Tymczasem, plotki donoszą, że na horyzoncie jest już Ryzen 5 5600X3D czyli średniopółkowy model z uwielbianą przez użytkowników pamięcią 3D V-Cache. Oczywiście, informacja jest jak na razie nieoficjalna i niepotwierdzona. Warto podejść więc do niej z przymrużeniem oka, ale pochodzi mimo wszystko z wiarygodnego źródła.

Sprawdź: Temperatura procesora – jaka powinna być i jak ją sprawdzić?

Ryzen 5 5600X3D otrzyma 6 rdzeni i 12 wątków, co nie powinno być dla nikogo jakimkolwiek zaskoczeniem. Dodatkowo, możemy liczyć na 96 MB pamięci cache L3 (to tyle co w przypadku Ryzena 7 5800X3D!) oraz 3 MB pamięci cache L2. Taktowanie zegara wyniesie 3,3 GHz podczas standardowej pracy oraz 4,4 GHz w trybie boost. Ciężko nie zauważyć zatem, że nowy Ryzen nie będzie zbytnio odstawał od modelu 7 5800X3D, a to bez wątpienia dobry znak.

Co z premierą oraz ceną? Cóż, tego tak naprawdę nie wiemy i raczej nie dowiemy się przed oficjalną zapowiedzią od AMD. Jedno jest pewne – to procesor ze starszej generacji, więc cena będzie musiała być atrakcyjna.

Zobacz też:
Procesory AMD Epyc same zawieszają się po 3 latach pracy
AMD zapowiada procesory Ryzen 8000!
AMD rośnie w siłę kosztem Intela na rynku procesorów

Oceń ten post