• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 miesiące temu

Samsung i SK Hynix ogłosili, że przestaną produkować pamięci DDR3. Niestety, to bardzo zła wiadomość dla konsumentów.

Już od dawna, za standardową pamięć RAM w naszych komputerach uznajemy DDR4. Najnowsza generacja procesorów Intela przyniosła nam natomiast jeszcze lepszy model – DDR5. Nic zatem dziwnego, że producenci odchodzą już powoli od przestarzałego standardu DDR3. Na taki krok zdecydowali się właśnie Samsung i SK Hynix – największy światowi producenci.

Co jednak może to oznaczać w praktyce? Przede wszystkim, pamięć DDR3 stanie się już niedługo znacznie gorzej dostępna na rynku. Jak na razie, obie firmy mają dość spore zapasy, których z pewnością starczy na kilka miesięcy. Ale co potem? Potem pojawiają się problemy.

Zobacz: Jaki laptop kupić? – najważniejsze parametry

Pamięć DDR3 to technologia ewidentnie przestarzała. Nie oznacza to jednak, że jest przy tym nieużywana! Wielu producentów elektroniki wykorzystuje właśnie te moduły w swoich najtańszych urządzeniach. Mowa tutaj o niektórych routerach, urządzeniach IoT, switchach czy programatorach. Czasami możemy znaleźć ją nawet w najtańszych laptopach, tabletach i smartfonach.

Co może to więc oznaczać dla przeciętnego konsumenta? Samsung i SK Hynix mogą tym krokiem już wkrótce dość mocno podnieść ceny najtańszej elektroniki! Producenci nie będą mieli zbyt dużego wyboru – muszą sięgnąć po moduły DDR4, które jak słusznie podejrzewacie, są nieco droższe.

Na szczęście, na rynku DDR3 wciąż pozostaje Micron. Jak na razie nie zapowiedział on zakończenia produkcji pamięci DDR3, a plotki donoszą, że wcale nie planuje tego robić. Tak czy inaczej – problemy z dostępnością pojawią się na pewno. Pytanie tylko jak duże.

Zobacz też:
SK Hynix planuje przejąć ARM?
Samsung Galaxy S22 FE dostanie procesor Dimensity 9000?
Samsung Galaxy S22, S21, S20 i S10 zbanowane w Geekbench

Oceń ten post