• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Samsung otrzymał właśnie prawdziwy cios. Qualcomm rezygnuje z ich usług i będzie tworzył procesory Snapdragon u konkurencji – TSMC.

Procesory Snapdragon przez dłuższy czas uchodziły za wręcz synonim dobrego układu mobilnego. Obecnie dalej są jednymi z najlepszych na rynku, ale MediaTek dość skutecznie robi im konkurencję. Mało kto jednak wie, że Qualcomm nie ma żadnych własnych fabryk – stawiają na outsourcing. Tak więc, pomimo tego, że Samsung produkuje własne Exynosy, to dalej produkował też Snapdragony.

No właśnie, produkował. Jak się okazuje, Qualcomm jest niezadowolony z wyników osiąganych w procesie produkcyjnym 4 nm. To właśnie w nim wykonują najnowsze modele, czyli Snapdragona 8 Gen 1. Samsung najwidoczniej napotkał spore problemy z taką produkcją.

Sprawdź: Smartfon do 2000 zł – najlepsze modele

Jak podaje Qualcomm, na 100 wyprodukowanych przez nich chipów tylko 35 nadawało się do użytku. To fatalny wręcz wynik, który przekreślił Samsunga w oczach firmy. TSMC chwali się skutecznością na poziomie 70% – jest więc po prostu dwukrotnie lepsze. Ciężko zatem nie zrozumieć ich decyzji.

Niemniej, warto pamiętać, że TSMC ma naprawdę dużo klientów i każdy walczy o miejsce w ich fabrykach. Być może Qualcomm popełnił więc poważny błąd – Samsung ma nieco większe moce przerobowe i gwarantował większe bezpieczeństwo stałych dostaw. Aczkolwiek należy raczej założyć, że obie firmy dość dobrze się ze sobą dogadały.

Warto dodać, że to już kolejna firma, która uciekła od Samsunga. Kilka miesięcy temu do TSMC przeniosła się od nich Nvidia. To dwa poważne ciosy dla koreańskiego producenta!

Zobacz też:
Snapdragon 8 Gen 1+ – Qualcomm szykuje kolejny procesor
Qualcomm i Microsoft wspólnie stworzą nowy procesor do AR
Samsung Galaxy S22 – wiemy wszystko o nowym flagowcu

Oceń ten post