• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

W Internecie pojawiła się bardzo ciekawa plotka. Qualcomm chce rzekomo wydać znacznie szybciej procesor Snapdragon 8 Gen 1+.

Od dawna przyjęło się, że synonim dobrego procesora mobilnego to po prostu Snapdragon. W zdecydowanej większości przypadków to stwierdzenie jest zresztą prawdziwe – układy Qualcommu słyną z bardzo wysokiej wydajności i szybkości. Obecnie najsilniejszym modelem w ich ofercie jest model 8 Gen 1. Wygląda jednak na to, że sytuacja może ulec znacznie szybciej zmianie.

Wiemy już, że aktualny Snapdragon wcale nie zachwycił aż tak mocno pod względem wydajności. Jasne, jest znacząco lepszy od poprzedniego 888 i 888+, ale w pierwszych testach dość mocno pokonał go MediaTek Dimensity 9000. Na szczęście dla firmy, Exynos 2200 Samsunga nie okazał się już aż tak dużym zagrożeniem.

Sprawdź: Smartfon do 2000 zł – najlepsze modele

Tymczasem, wszystko wskazuje na to, że już wkrótce Qualcomm pozbędzie się swojego najnowszego modelu i zastąpi go delikatnym ulepszeniem. W ciągu najbliższych miesięcy mają wydać procesor Snapdragon 8 Gen 1+. W dodatku, ma on zastąpić dotychczasowy model – skupią się w całości na produkcji najnowszego układu.

Jaka jest jednak przyczyna takiego pośpiechu? Jak donosi serwis Gizmochina, Qualcomm nie jest zadowolony z aktualnego procesu produkcyjnego. Snapdragon 8 Gen 1+ ma być produkowany w litografii 4 nm w fabrykach TSMC. Aktualna wersja również wykorzystuje litografię 4 nm, ale wykorzystuje nieco gorszą technologię Samsunga.

Jeśli wierzyć spekulacjom, to nowy Snapdragon  zadebiutuje w nadchodzącym smartfonie Xiaomi 12 Ultra. Ale to jak na razie tylko plotki.

Zobacz też:
Qualcomm i Microsoft wspólnie stworzą nowy procesor do AR
Qualcomm zmienia nazewnictwo procesorów Snapdragon
Dimensity 9000 pokonał nowego Exynosa i Snapdragona!

Oceń ten post