• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Zastanawiacie się, czy nie macie styczności ze zbyt silnym polem elektromagnetycznym? Instytut łączności stworzył specjalną mapę, na której to sprawdzicie – SI2PEM.

Pole elektromagnetyczne może być dla nas dość mocno szkodliwe. Wszystko zależy jednak od jego natężenia. Z niewielkimi wartościami mamy przecież do czynienia na co dzień – produkuje je nasz telefon, router czy nawet telewizor. Nie jest to absolutnie powód do obaw. Istnieją jednak maszyny operujące na znacznie większych poziomach.

W szczególności mowa tutaj oczywiście o stacjach bazowych – czyli nadajnikach telefonii komórkowej. W ich pobliżu wartości natężenia pola magnetycznego mogą przyjmować już niebezpieczne dla nas wartości. Gdzie znajdują się takie stacje? Tak naprawdę wszędzie!

Zobacz: Jak wykonać test routera w domu?

Instytut Łączności stworzył więc zupełnie nowe narzędzie – mapę SI2PEM na której możemy sprawdzić położenie stacji bazowych w naszej okolicy oraz deklarowany i rzeczywisty poziom pola elektromagnetycznego który produkują.

Na samym początku mamy jednak dla was doskonałą wiadomość – przy żadnej stacji bazowej na terenie Polski nie stwierdzono przekroczenia dopuszczalnych norm! Za pomocą SI2PEM możecie sprawdzić również teoretyczną symulację tego, jakie maksymalne zakresy mogą produkować poszczególne stacje.

SI2PEM to bardzo proste w obsłudze narzędzie – znajdziecie je pod tym linkiem. Wystarczy znaleźć interesujący nas punkt na mapie oraz zaznaczyć, żeby pokazywała tylko najbardziej aktualne pomiary. Zakładkę dotyczącą symulacji znajdziecie w prawym górnym rogu menu po lewej stronie.

Jeśli martwicie się o wiarygodność pomiarów to od razu was uspokoimy – były dokonywane przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska i Urząd Komunikacji. Z pewnością obie te instytucje dysponowały odpowiednimi narzędziami.

Zobacz też:
Nowy router WiFi od Google trafi również na rynek europejski
Mastercard stworzy system płatności 5G razem z Verizonem
T-Mobile prezentuje SyncUp, czyli lokalizator oparty na LTE

Oceń ten post