• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Chcesz wyglądać dobrze w czasie wideorozmów? Kamerka z laptopa tutaj się nie sprawdzi. Dowiedz się, jaka kamera internetowa będzie najlepsza.

Czat wideo to obecnie coraz większy sektor. Nic dziwnego – mamy dziś erę home office i mnóstwo osób pracuje zdalnie. To oznacza, że często w komunikacji wykorzystywane są kamery wideo. Dział HR przekonuje, że ludzie potrzebują kontaktu, a przez kontakt rozumieją możliwość zobaczenia i posłuchania się na żywo. Bo choć rozmowa wideo nie jest tak dobra, jak spotkanie na żywo, to jednak zdecydowanie lepsza – w kontekście budowania relacji – niż wymiana e-maili.

Jeśli jednak skorzystamy z kamery wbudowanej w laptopie, szybko przekonamy się, że jakość obrazu nie jest najlepsza. Możemy się postarać, ładnie ubrać, uczesać włosy, ale to nic nie da, jeśli kamera jest kiepskiej jakości. Będziemy prezentować się kiepsko, a to chcąc nie chcąc przekłada się na późniejszy “odbiór” naszej osoby przez zespół i dalszych współpracowników.

Jaka kamera internetowa – na pewno nie ta z laptopa!

jaka kamera internetowa

Masz laptopa? No to masz kamerę. Mógłbyś teraz powiedzieć: super, więcej mi nie trzeba. Ale obiektyw jest tutaj mały i kiepski, kolory są słabo odwzorowywane, ekspozycja niezręczna, a wideo – ziarniste, gdy przebywasz w pomieszczeniu (czyli niemal zawsze, gdy jesteś na callu). A to tylko niektóre i te najpopularniejsze problemy, które występują w przypadku tanich kamerek wbudowanych w laptopach.

Dobra, odrębna kamera internetowa rozwiąże wszelkie problemy z kiepską jakością obrazu. Zapewni też elastyczność, bo umieścisz ją w praktycznie dowolnym miejscu, bez konieczności przenoszenia komputera. To zdecydowanie opłacalna inwestycja, jeśli spędzasz sporo czasu na rozmowach wideo.

A co trzeba wiedzieć, gdy kupujesz kamerę internetową? Jest kilka istotnych parametrów.

Kluczowe parametry przy wyborze kamery internetowej

Rozdzielczość

Obraz z kamery będzie tak dobry i ostry, jak jej czujnik rozróżniający piksele. Standardowa jakość w obecnych czasach to 1080p, czyli popularne Full HD. Jeśli jednak oczekujesz czegoś lepszego, wybierz model 4K – takie też są już w sprzedaży.

Liczba klatek na sekundę

Inaczej mówiąc: framerate. Ten parametr wpływa na płynność obrazu. Kamera oferująca 60 kl./s zapewni bardziej realistyczny i naturalny obraz niż kamera oferująca maks. 30 kl./s. Przed zakupem zdecydowanie zwróć uwagę na ten parametr.

jaka kamera internetowa

Obiektyw i pole widzenia

Obiektyw jest tak samo ważny jak matryca kamery, a im większy, tym lepszy. Określa on ile światła dociera do matrycy aparatu, a to wpływa na to, jak dobrze wyglądasz, gdy nie masz dobrego oświetlenia. Ten parametr jest określany jako rozmiar przysłony i mierzony jako f/(liczba). Im niższa liczba, tym szersza przysłona i więcej światła dostającego się do środka. Producenci często nie podają informacji o przysłonie (a szkoda), natomiast jeśli już znajdziesz, zwróć uwagę czy to f/2.0 lub f/2,8. Takie wartości zwykle wystarczą.

Obiektyw określa też pole widzenia aparatu, co jest ważne przy kadrowaniu. Jeśli chcesz pokazywać swoją czas, ale nie obejmować kamerą bałaganu w pokoju, potrzebujesz wąskiego pola widzenia. Jeśli zaś chcesz uchwycić całą salę konferencyjną, potrzebujesz szerokiego pola widzenia. Pole widzenia zwykle mieści się w zakresie od 65 do 90 stopni, a średnio to 78 stopni.

Autofokus

A teraz ciekawostka. Droższe kamery mają opcję autofokusa, czyli automatycznego dostrajania ostrości. Tańsze modele oferują stałą ostrość. Oznacza to, że ich obiektywy nie poruszają się, by dostosować obraz. Autofokus jest oczywiście korzystniejszy, bo nie musisz się martwić o to, że znajdujesz się w dobrej odległości. Niektóre kamery mają też autofokus z zoomem cyfrowym, aby wyśrodkować obraz wokół twarzy podczas poruszania się w polu widzenia aparatu. To jednak bardziej ciekawostka, niż konieczna rzecz przy zakupie.

Mikrofon

Laptop ma wbudowany mikrofon, ale odrębna kamera – może, a nie musi go mieć. Lepsze modele go oferują i warto zwracać uwagę na jego jakość. Może się okazać, że kamera daje świetny obraz, ale mikrofon jest co najwyżej przeciętny. Z tego powodu warto albo kupić zewnętrzny mikrofon, albo szukać dalej. Są też kamery wysokiej jakości, które celowo nie mają mikrofonu, np. Elgato Facecam. Producenci dochodzą bowiem czasami do wniosku, że w kamerze nie da się po prostu umieścić świetnego mikrofonu i zalecają zakup oddzielnych modeli.

Jaka kamera internetowa – polecane modele

Razer Kiyo Pro

Razer Kiyo Pro

Kamera dość droga, natomiast zapewnia świetnej jakości obraz – i to nawet w słabym oświetleniu. Rozdzielczość to jednak maks. 1080p/60 kl./s, więc nie licz na 4K.

Zachwyca natomiast czystym dźwiękiem, oferując dobrej klasy wbudowany mikrofon. Słabe strony? Poza ceną dołączone oprogramowanie wydaje się co najwyżej przeciętne. Razer niepotrzebnie umieszcza w nim funkcje i skróty, z których nie skorzystamy, bo firma promuje w ten sposób inne produkty.

Dodatkowe zalety: osłona “prywatyzująca”, co oznacza, że możesz zasłonić oko kamery w każdej chwili. Długość kabla to 1,5 m, a pole widzenia aż 103 stopnie. Ma też, rzecz jasna, autofokusa.

Cena: ok. 900 zł

Logitech StreamCam

Logitech StreamCam

Bardzo dobra kamera internetowa dla streamerów. Oferuje jakość Full HD przy 60 kl./s, a także dobre oprogramowanie do przetwarzania wideo. Ma też wszechstronne opcje montażu oraz dwa wbudowane mikrofony. Wykorzystuje szybkie złącze USB typu C.

Ma uchwyt na ekran i statyw, co też warto docenić. Trzeba jednak podkreślić, że jej oprogramowanie nie umożliwia opcji streamu na żywo – w tym celu musisz użyć innego narzędzia.

Poza tym jest opcja autofokusa, a pole widzenia to 78 stopni. Dobry sprzęt dla wymagających, ale z ograniczonym budżetem.

Cena: ok. 550 zł

Logitech BRIO 4K

Logitech BRIO 4K

W zestawieniu nie mogło zabraknąć kamery 4K. Polecamy model BRIO, oferujący wysokiej jakości obraz na potrzeby profesjonalnych połączeń konferencyjnych i transmisji strumieniowych.

Kamera ma rozdzielczość 4K i 5-krotny zoom cyfrowy, a także obsługę technologii RightLight 3 z HDR. Obraz możemy dostarczać w jakości 4K przy 30 kl./s oraz 1080p przy 60 kl./s. Kamerka ma również odpowiednie rozwiązania, które poprawiają jakość obrazu przy słabym oświetleniu.

Mamy tu również wbudowany mikrofon stereo, uniwersalny klips do montażu, jak i opcję podłączenia do statywu. Pole widzenia wynosi 90 stopni. Oczywiście wada to cena urządzenia. Zdecydowanie to jedna z droższych kamerek. Polecamy osobom, które zarabiają na tworzeniu wideo, np. są streamerami.

Cena: ok. 1000 zł

Elgato Facecam

Elgato Facecam

Popularna wśród streamerów i profesjonalistów. Ma świetny układ elektroniczny, który generuje nieskompresowany obraz 1080p przy 60 kl./s. Nie ma mowy o artefaktach i ziarnistości, choć oczywiście dużo zależy od oświetlenia.

Kamera ma szerokie pole widzenia 82 stopni, a także stały zakres ostrości. Twórcy przekonują, że jej matryca jest tak dobra, że nie ma mowy, aby ktoś wyglądał kiepsko nawet przy słabych warunkach oświetleniowych. Kamerka cieszy się popularnością m.in. wśród wielu streamerów na Twitchu.

Co ciekawe, kamera nie ma mikrofonu. Producent wychodzi z założenia, że streamer i profesjonalista ma po prostu odrębny, wysokiej klasy mikrofon i nie ma sensu, aby oferować go w kamerze.

Cena: ok. 900 zł

Thronmax Stream GO

Thronmax Stream GO

W rankingu nie mogło zabraknąć choć jednego tańszego modelu. Taki właśnie jest Thronmax Stream GO, pracujący w trybie 1080p. Mamy tutaj mikrofon mono zamiast stereo, a jakość obrazu będzie nieco gorsza niż na kamerach z wyższej półki. Ciągle jednak to lepszy sprzęt niż to, co znajdziesz w laptopie.

Kamerka, co zaskakujące, ma zdejmowany filtr prywatyzujący, więc nie ma mowy o szpiegowaniu. Nawet jeśli ktoś przejmie kontrolę nad kamerą, nic nie zobaczy.

Oprócz tego mamy tutaj uniwersalny klips, możliwość podpięcia do statywu, pole widzenia 105 stopni, a także niezłą jakość wykonania. W tej cenie trudno o lepszy sprzęt. To polecany sprzęt m.in. do nauki zdalnej, gdzie często nauczyciel wymaga kamery i połączenia wideo.

Cena: ok. 140 zł

5/5 - (1 vote)