• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Qualcomm planuje rzekomo zupełnie nowy procesor. Snapdragon 8 Gen 2 z miejsca słaby się najwydajniejszym układem mobilnym na rynku.

Jeśli chcemy kupić obecnie smartfona z najlepszym dostępnym procesorem, to bez wątpienia musimy kupić najnowszego iPhone’a w wersji Pro. Alternatywą będzie oczywiście dowolny telefon z Androidem z procesorem Snapdragon 8 Gen 1. Wygląda jednak na to, że Qualcomm znów chce podjąć walkę o pierwsze miejsce na podium.

Jak wynika z nieoficjalnych (aczkolwiek dość wiarygodnych) przecieków, firma wyda wkrótce następcę, czyli Snapdragon 8 Gen 2. Wychodzi jednak na to, że szykują się aż dwa różne warianty. Pierwszy z nich skupi się raczej na efektywności energetycznej i tylko nieznacznie zwiększy wydajność w stosunku do pierwszej generacji. Drugi ma postawić jednak na maksymalną dostępną wydajność.

Sprawdź: Smartfon do 2000 zł – najlepsze modele

Według przecieku, drugi wariant procesora Snapdragon 8 Gen 2 osiągnie bazowe taktowane od 3,4 GHz do 3,5 GHz, oznaczałoby to wzrost o 0,3 GHz w stosunku do pierwszej generacji i bardzo nieznaczne pokonanie Apple A16 dysponującego 3,46 GHz. GPU Adreno 740 ma również być znacznie wydajniejsze od układów Apple.

Najprawdopodobniej, model ten będzie wydany po prostu jako wersja z plusem i przeznaczony będzie do nieco większych smartfonów gamingowych. Z pewnością problemem może okazać się zarządzanie temperaturą, więc nie powinniśmy spodziewać się go w ultracienkich flagowcach. Do nich trafi zapewne nieco słabsza wersja podstawowa. Niestety, nie znamy żadnej wiarygodnej daty premiery.

Zobacz też:
Snapdragon 7 Gen 1 – Qualcomm zapowiada nowy procesor
Qualcomm zwiększy dokładność lokalizacji w smartfonach
MediaTek po raz pierwszy wyprzedziło Qualcomma

Oceń ten post