• Ostatnia modyfikacja artykułu:8 miesięcy temu

Steam zakończy wparcie dla starszych wersji Windowsa. Niestety, nie pogramy już na nich w żadną grę komputerową z naszej biblioteki.

Mogłoby się wydawać, że Windows 7 będzie wiecznie żywym systemem. Mnóstwo użytkowników darzy go przecież olbrzymią sympatią. Niestety, rzeczywistość prezentuje się nieco inaczej. Coraz więcej twórców oprogramowania rezygnuje już ze starszych wersji Windowsa. Tym razem do tego grona dołączył również Steam.

Valve ogłosiło, że Steam przestaje wspierać już Windowsa 7 i 8. Oznacza to, że na tych systemach nie będziemy w stanie uruchomić już całego oprogramowania. Patrząc na statystyki, było to zdecydowanie rozsądnym wyborem. Z wersji siódmej korzystało około 1,5% użytkowników, z wersji ósmej nieco ponad 0,3%.

Sprawdź: Słuchawki gamingowe – jaki model warto wybrać?

Co jednak najciekawsze, Valve podjęło całą decyzję pod sporym naciskiem. Steam opiera się między innymi na wbudowanej przeglądarce Google Chrome. Ta nie jest już wspierana na starszych wersjach Windowsa. Ciężko było zatem podjąć tutaj jakąkolwiek inną decyzję. Wymagałoby to mnóstwo zachodu, który zdecydowanie nie jest tego wart.

Dodatkowo, Microsoft zakończył już dawno temu wsparcie dla Windowsa 7, 8 i 8.1. Tymczasem, Valve zaznacza, że przyszłe wersje Steam będą wykorzystywać funkcje i zabezpieczenia z systemu Windows. Znajdziemy je oczywiście tylko i wyłącznie w wersji 10 i 11. Wszystkich użytkowników starszych systemów możemy jednak uspokoić – będziemy mieć całkiem sporo czasu na migracje. Valve zakończy wsparcie dopiero 1 stycznia 2024 roku, po tej dacie konieczna będzie aktualizacja.

Zobacz też:
Valve podnosi polskie ceny gier na Steamie
Windows 12 zadebiutuje już w przyszłym roku?
Czy sztuczna inteligencja zabierze ci prace? Które zawody są zagrożone?

Oceń ten post