• Ostatnia modyfikacja artykułu:6 miesięcy temu

Każdy prawdziwy gracz wie o tym, że słuchawki gamingowe to niezbędny element naszego wyposażenia. Tylko dzięki nim usłyszymy każdy szmer i nawet najcichsze kroki skradających się w naszym kierunku przeciwników. Jak jednak wybrać najlepsze słuchawki gamingowe i czym kierować się podczas wyboru? Wszystkiego dowiecie się w naszym rankingu!

Ranking słuchawek gamingowych 2022 – krótki wstęp

Na samym początku warto zaznaczyć kilka rzeczy. Najważniejsza z nich to oczywiście to, że dobre słuchawki gamingowe dość mocno różnią się od klasycznych, noszonych na co dzień do słuchania muzyki. Gracze oczekują po sprzęcie zupełnie innych właściwości niż melomani. Pierwsze skrzypce gra tutaj wygoda i funkcjonalność, a nie sama jakość dźwięku.

Dodatkowo, wszystkie najlepsze słuchawki gamingowe to modele przewodowe. Jeśli zależy nam na słuchawkach, które będziemy mogli też podłączyć do telefonu na spacerze czy w podróży, to nie powinniśmy szukać sprzętu typowo gamingowego. Niestety, bardzo ciężko pójść w tej kwestii na kompromis.

Słuchawki nauszne czy douszne do gamingu?

Razer Słuchawki Gamingowe

Kolejne bardzo ważne pytanie, to to, czy wybrać model douszny czy nauszny. Zalety i wady obu rozwiązań przedstawiliśmy w ogólnym poradniku o wyborze słuchawek – gorąco zachęcamy do zapoznania się również z nim.

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta i jednoznaczna: dobre słuchawki gamingowe powinny być nauszne. Jest to znacznie bezpieczniejsze dla naszego słuchu i wygodniejsze rozwiązanie. Dodatkowo, w modelach dousznych na próżno szukać tak dobrych mikrofonów jak w nausznych. A dobra komunikacja z drużyną to podstawa wielu rozgrywek, prawda?

Być może znajdziecie gdzieś w Internecie słuchawki douszne reklamowane jako gamingowe, ale jak na razie nie są to produkty warte naszego zainteresowania.

Sprawdź: Laptop gamingowy – TOP 5

Najważniejsze cechy dobrych słuchawek gamingowych

Co jednak powinny mieć najlepsze słuchawki gamingowe? Na które parametry warto zwrócić szczególnie uwagę? Już tłumaczymy!

Przede wszystkim, dobre słuchawki gamingowe muszą być wygodne. Chcemy móc spędzić w nich kilka dobrych godzin bez odczuwania żadnego dyskomfortu. Powinniśmy wybrać więc możliwie najlżejszy model, który dodatkowo zapewni nam dobrą wentylację uszu. Mimo wszystko, lepszym rozwiązaniem będą jednak słuchawki z zamkniętą muszlą – zapewniają lepszą izolację od otoczenia i lepsze doznania.

Kolejny ważny punkt to długość kabla. Chcemy móc poruszać się w pełni komfortowo w obrębie naszego biurka. Absolutnym minimum będzie więc tutaj przynajmniej metrowy kabel. W tym przypadku więcej znaczy jednak w większości lepiej! Warto też zwrócić uwagę, czy możemy go odpiąć od słuchawek – w innym wypadku jego przerwanie oznacza konieczność naprawy całego sprzętu.

Zwróćmy też koniecznie uwagę na to, w jaki sposób słuchawki są podłączane do naszego komputera. Standardem będzie oczywiście audio jack 3,5 mm. Często znacznie lepszym wyborem jest jednak wejście USB – wszystko zależy od tego, gdzie chcemy je podłączać.

Zwróćmy też uwagę na standard dźwięku przestrzennego. To właśnie dzięki niemu możemy w pełni zanurzyć się w świecie naszej ulubionej gry. Najlepszym wyborem będzie tutaj oczywiście 7.1. Niestety większość modeli dalej oferuje nam jedynie stereo.

Ostatni ważny parametr to oczywiście mikrofon. Słuchawki gamingowe bez niego nie mają w ogóle żadnego sensu. Najlepiej, żeby był wbudowany bezpośrednio w muszlę słuchawek i żebyśmy mogli włączać i wyłączać go również z poziomu samego sprzętu. Zwróćmy też uwagę na jego pasmo przenoszenia, to bardzo ważne, jeśli zależy nam na tym, żeby każdy mógł nas usłyszeć idealnie wyraźnie. Systemy redukcji szumów są również bardzo mile widziane, jeśli nie nawet wymagane.

Czym kierować się przy wyborze słuchawek do gier?

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, którą powinniśmy sugerować się w kwestii wyboru słuchawek gamingowych jest po prostu nasza wygoda. Jeśli mamy taką możliwość, dobrą decyzją będzie po prostu ich przymierzenie przed zakupem. Niestety, może to być często niemożliwe.

Warto postawić też na sprawdzoną markę, a w szczególności taką słynącą z dobrego serwisu gwarancyjnego. Dobre słuchawki gamingowe to często spory wydatek – nie chcemy, żeby od razu się nam popsuły.

Trzeci parametr to niestety cena. Jeśli liczycie na dobre słuchawki gamingowe kosztujące mniej niż 100 zł to musimy was mocno rozczarować. Czasami warto kupić jeden droższe urządzenie niż kupować tańsze co kilka miesięcy.

Skoro wiemy już czego szukamy, to przejdźmy do samego rankingu!

Ranking słuchawek gamingowych – nasze TOP 15

1 – Sennheiser EPOS H3

Sennheiser EPOS H3

Pomimo tego, że Sennheiser sprzedał swój dział zajmujący się konsumenckim audio, to w dalszym ciągu mają w ofercie kilka naprawdę imponujących modeli słuchawek gamingowych. EPOS H3 to zdecydowanie jedne z nich.

Pod kątem designu to bardzo prosty, wręcz skromny produkt. Zupełnie nie sugerują swoim wyglądem ich przeznaczenia, moglibyśmy bardzo spokojnie używać ich w biurze i nie narazić się na uśmiechy politowania kolegów z pracy.

Ich specyfikacja nie jest już jednak w żaden sposób skromna – to prawdziwy potwór mogący śmiało stawać w szranki z modelami studyjnymi i audiofilskimi. Sennheiser EPOS H3 mają pasmo przenoszenia aż 10 Hz – 30 kHz! W połączeniu z impedancją na poziomie 20 Om i czułością 124 dB gwarantuje nam to wręcz idealną jakość dźwięku.

Bardzo dobrze prezentuje się również mikrofon. Jego pasmo przenoszenia jest na bardzo zadowalającym poziomie 50 Hz – 18 kHz a konstrukcja pozwala na wyciszenie go poprzez zwyczajnie podniesienie go do góry. Naprawdę, ciężko chcieć czegoś więcej od słuchawek gamingowych! Jedyny solidny minus to dość wygórowana cena.

Specyfikacja:

Pasmo przenoszenia słuchawek: 10 Hz – 30 kHz
Impedancja: 20 Om
Czułość: 124 dB
Kabel: 2 m, odpinany
Pasmo przenoszenia mikrofonu: 50 Hz – 18 kHz

Cena: 550 zł

Ranking: Słuchawki nauszne do 300 zł – najlepsze modele

2 – HyperX Cloud Alpha

Słuchawki gamingowe HyperX Cloud Alpha

Ok, tym razem już na pierwszy rzut oka widać, że to słuchawki dla graczy. Producent postawił na agresywny design i czarno-czerwoną kolorystykę. Znajdziemy w nich też względnie duże, zamknięte muszle i bardzo szeroki pałąk. Dobre wrażenie robi też mikrofon – jest otoczony gąbką mającą na celu redukcję zakłóceń.

Siła słuchawek gamingowych HyperX Cloud Alpha tkwi jednak w ich specyfikacji. W środku dość sporych muszli znajdziemy 50 mm dwukomorowe przetworniki zapewniające pasmo przenoszenia na poziomie 13 – 27 kHz. To wynik, który mógłby zakwalifikować je powoli do rankingu słuchawek studyjnych! Jeśli zestawimy to z impedancją 65 Om, to praktycznie gwarantuje nam to czysty i klarowny dźwięk bez żadnych zakłóceń. Niemniej, ich czułość jest dość niska – to tylko 98 dB, a szkoda, mogło być naprawdę idealnie.

HyperX Cloud Alpha mają odpinany kabel o długości 1,3 m. To bez wątpienia ich spory atut – uszkodzenie przewodu nie będzie wiązało się z kosztowną naprawą. Do pełni szczęścia brakuje chyba tylko aktywnej redukcji szumów.

Specyfikacja:

Pasmo przenoszenia słuchawek: 13 Hz – 27 kHz
Impedancja: 65 Om
Czułość: 98 dB
Kabel: 1,3 m, odpinany
Pasmo przenoszenia mikrofonu: 50 Hz – 18 kHz

Cena: 280 zł

3 – Razer Kraken Tournament Edition

azer Kraken Tournament Edition

Polub go albo natychmiast znienawidź – obok tego designu nie da się jednak przejść po prostu obojętnie. Słuchawki gamingowe Razer Kraken Tournament Edition są olbrzymie, masywne i wściekle wręcz zielone.

Odłóżmy jednak na moment względy estetyczne na bok, bo o gustach się nie dyskutuje. Pod względem samej specyfikacji to naprawdę bardzo imponujący sprzęt. Dzięki 50 milimetrowym przetwornikom udało się zapewnić pasmo przenoszenia na poziomie 12 Hz – 28 kHZ. Jak na słuchawki gamingowe, Razem Kraken Tournament Edition grają po prostu świetnie – dźwięki są klarowne i przejrzyste, szczególnie basy. Z pewnością jest to też zasługa wbudowanego przetwornika DAC.

Bardzo dobre wrażenie robi też sam mikrofon – możemy całkowicie schować go wewnątrz muszli słuchawek, kiedy go nie używamy. Razem ze słuchawkami otrzymamy też kontroler USB, za pomocą którego będziemy mogli regulować ich parametry w trakcie gry.

Na koniec mamy dla was rewelacyjną wiadomość. Tak, są też dostępne w kolorze czarnym!

Specyfikacja:

Pasmo przenoszenia słuchawek: 12 Hz – 28 kHz
Impedancja: 32 Om
Czułość: 109 dB
Kabel: 1,3 m, odpinany
Pasmo przenoszenia mikrofonu: 100 Hz – 10 kHz

Cena: 320 zł

4 – MODECOM VOLCANO MC-899 PROMETHEUS

MODECOMVOLCANOMC-899PROMETHEUS

Modecom Volcano MC-899 Prometheus łączą ze sobą nasze 3 ulubione cechy: ciekawy wygląd, dobrą specyfikację i niską cenę. Można chcieć czegoś więcej? No, może odpinanego kabla i aktywnej redukcji szumów – ale to z pewnością nie w tej kwocie.

Miłośnicy sprzętu gamingowego z pewnością docenią ich design. Nieco prostokątne muszle mają wbudowane programowalne światła LED. Dodatkowo, słuchawki dostępne są w dwóch kolorach – białym i czarnym. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Pod kątem samych parametrów są to wręcz modelowe słuchawki gamingowe. Ich pasmo przenoszenia to tradycyjne 20 Hz – 20 kHz, impedancja to 32 Om a czułość jest na poziomie 117 dB. Dodatkowo, ich standard dźwięku przestrzennego to 7.1. Jest naprawdę dobrze! Tym bardziej, że kosztują 160 zł.

Specyfikacja:

Pasmo przenoszenia słuchawek: 20 Hz – 20 kHz
Impedancja: 32 Om
Czułość: 117 dB
Kabel: 2,2 m, nieodpinany
Pasmo przenoszenia mikrofonu: 100 Hz – 10 kHz

Cena: 160 zł

5 – MSI DS502

słuchawki gamingowe MSI DS502

Marki MSI nie trzeba chyba przedstawiać graczom komputerowym. Słuchawki DS502 udowadniają, że świetnie radzą sobie również ze sprzętem audio.

W kwestii designu producent zostawił bardzo niewiele miejsca na domysły co do ich przeznaczenia. Muszle są olbrzymie i ściśle zamknięte, pałąk wysoki, a wszystko zdobi charakterystyczny smok – logo MSI.

Parametry słuchawek MSI DS502 są po prostu dobre. Nie ma tutaj żadnych fajerwerków i efektu „wow”, ale jest bardzo solidnie. 40 milimetrowe głośniki zapewniają nam pasmo przenoszenia 20 Hz- 20 kHz, impedancję 32 Ohm i czułość na poziomie 105 dB.

Kabel jest niestety nieodpinany, ale to w pełni zrozumiałe biorąc pod uwagę, że znajdziemy na nim pilot do sterowania dźwiękiem.  Świetne wrażenie robi też standard dźwięku przestrzennego 7.1. Dzięki niemu możemy poczuć się, jakby świat gry nas po prostu otaczał.

Specyfikacja:

Pasmo przenoszenia słuchawek: 20 Hz – 20 kHz
Impedancja: 32 Om
Czułość: 105 dB
Kabel: 2,2 m, nieodpinany
Pasmo przenoszenia mikrofonu: 100 Hz – 10 kHz

Cena: 300 zł

Sprawdź: Jaki monitor gamingowy wybrać?

6 – Corsair VOID Elite Stereo Carbon

Corsair VOID Elite Stereo Carbon

Wow, ten design! Jeśli głównie zależy wam na futurystycznym i nieszablonowym wzornictwie to nie musicie dalej szukać – nic ciekawszego już nie znajdziecie. Corsair VOID Elite Stereo Carbon mają bardzo niestandardowy kształt przypominający nieco zakrzywiony trapez. Muszle łączą się z pałąkiem dopiero z tyłu, a połączenie bardzo płynnie przechodzi w mikrofon. Co by nie mówić, robi to spore wrażenie.

Co jednak znacznie lepsze, w parze z designem idą naprawdę dobre osiągi. Dzięki aż 50 mm przetwornikom udało się osiągnąć pasmo przenoszenia na poziomie 20 – 30 kHz i czułość aż 116 dB. Niestety trochę słabiej wypada mikrofon, z dość klasycznym, ale nie najlepszym wynikiem 100 Hz – 10 kHz. Standard dźwięku przestrzennego to za to po prostu stereo 2.0.

Corsair VOID Elite Stereo Carbon mają zamontowany na stałe kabel minijack o długości 1,8 metra. Bez najmniejszego problemu podłączymy je wszędzie tam, gdzie będziemy tego potrzebowali.

Warto tutaj dodać, że same głośniki otoczone są pianką zapamiętującą kształt naszego ucha. Nawet pomimo ich nietypowego kształtu dopasują się idealnie do kształtu naszej twarzy. Nie jest to jednak polecamy model, jeśli ma korzystać z niego więcej niż jedna osoba!

Specyfikacja:

Pasmo przenoszenia słuchawek: 20 – 30 kHz
Impedancja: 32 Om
Czułość: 116 dB
Kabel: 1,8 m, nieodpinany
Pasmo przenoszenia mikrofonu: 100 Hz – 10 kHz

Cena: 230 zł

7 – Razer Kraken X

Razer Kraken X

Razer Kraken X to bardzo klasyczny model słuchawek gamingowych. Znajdziemy w nich okrągłą i w pełni zamkniętą muszlę oraz doczepiony do niej mikrofon na zginalnym pałąku. Sam design jest bardzo surowy i estetyczny – gdyby nie logo Razera mało kto zorientowałoby się, że to sprzęt dla graczy.

Oczywiście, są to słuchawki w pełni przewodowe. Niestety, kabel jest niewymienialny i ma tylko 1,3 metra, co dla wielu użytkowników może być dość sporą wadą. Niemniej, jeśli wasz zestaw komputerowy jest wystarczająco blisko krzesła to problem ten właściwie nie istnieje.

Razer Kraken X to słuchawki z raczej niższej półki cenowej, a mimo to bardzo pozytywnie szokują swoimi osiągami. Ich pasmo przenoszenia to aż 12 Hz – 28 kHz – to naprawdę świetny wynik. Nieco gorzej prezentuje się za to pasmo częstotliwości mikrofonu, to jedyne 100 Hz – 10 kHz. Tak czy inaczej, nie powinniśmy mieć żadnego problemu z samą jakością dźwięku. Sporym autem będzie również to, że słuchawki gamingowe Razer Kraken X oferują nam dźwięk przestrzenny w formacie 7.1.

Specyfikacja:

Pasmo przenoszenia słuchawek: 12 Hz – 28 kHz
Impedancja: 32 Om
Czułość: 109 dB
Kabel: 1,3 m, nieodpinany
Pasmo przenoszenia mikrofonu: 100 Hz – 10 kHz

Cena: 160 zł

8. Logitech G PRO X GAMING HEADSET

słuchawki gamingowe Logitech G PRO X GAMING HEADSET

Logitech to firma, która wielokrotnie już udowadniała, że potrafi tworzyć niezwykle dobry i wciąż adekwatny sprzęt dla graczy. A słuchawki G PRO X GAMING HEADSET są po prostu tego żywym dowodem.

Jeśli chodzi o sam design, to nie ma tutaj nic, co mogłoby nas jakoś mocno zaskoczyć. Słuchawki są bardzo estetyczne i stonowane, moglibyśmy równie dobrze siedzieć w nich w biurze. Musze są zamknięte i otoczone bardzo wygodną pianką z funkcją memory – idealnie dopasują się do naszego ucha już po kilku godzinach noszenia. Ale ponownie – to sprzęt dla jednej osoby!

Sama specyfikacja nie jest prawdę mówiąc zbyt zachwycająca. Pasmo przenoszenia to jedyne 20 Hz – 20 kHz, impedancja jest na poziomie 32 Om a czułość to tylko 92 dB. Dobre wrażenie robi za to system audio w standardzie 7.1. Za tą cenę zdecydowanie chcielibyśmy zobaczyć coś więcej.

Prawdziwa siła słuchawek Logitech G PRO X GAMING HEADSET tkwi jednak zupełnie gdzie indziej, a konkretnie w mikrofonie. Firma wykorzystała tutaj technologię Blue VO!CE umożliwiającą filtrowanie naszej mowy w czasie rzeczywistym. Prawdopodobnie na żadnych innych słuchawkach, a już na pewno na żadnych z tego rankingu nie będziemy brzmieli aż tak dobrze. To doskonały wybór, jeśli gramy w gry wymagające dużej komunikacji z resztą drużyny.

Czy sam rewelacyjny mikrofon jest warty tak wysokiej ceny? Jeśli rzadko kiedy go używacie, to z pewnością nie. Jeśli zdarza wam się grać jednak „klanówki” czy gry rankingowe ze znajomymi to z pewnością tak!

Specyfikacja:

Pasmo przenoszenia słuchawek: 20 Hz – 20 kHz
Impedancja: 32 Om
Czułość: 92 dB
Kabel: 2 m, odpinany
Pasmo przenoszenia mikrofonu: 100 Hz – 10 kHz

Cena: 500 zł

Zobacz: Słuchawki do PS5 – najlepsze modele

9. PATRIOT VIPER V380

PATRIOT VIPER V380

Ok, jeśli lubicie agresywny i typowo gamingowy design to jest to coś dla was. Jeśli planujecie jednak siedzieć w słuchawkach w biurze to lepiej omińcie tę pozycję w rankingu. Patriot Viper V380 to najbardziej gamingowe słuchawki jakie mogliśmy sobie tylko wyobrazić. Producent postawił na bardzo ciekawe wzornictwo okraszone światłami LED.

Sama specyfikacja od razu pokazuje nam, że to modelowe wręcz słuchawki gamingowe. Nie znajdziemy w niej zupełnie nic co mogłoby nas zaskoczyć – zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Pasmo przenoszenia jest na rozsądnym poziomie 20 Hz – 20 kHz, a impedancja i czułość to kolejno 32 Om i 106 d5. Jest po prostu dobrze i solidnie.

Świetne wrażenie robi natomiast standard dźwięku przestrzennego 7.1 – to rzadkość w urządzeniach z tej klasy cenowej. Sam mikrofon to również bardzo dobry sprzęt – jego pasmo przenoszenia to aż 20 Hz – 20 kHz!

Specyfikacja:

Pasmo przenoszenia słuchawek: 20 Hz – 20 kHz
Impedancja: 32 Om
Czułość: 106 dB
Kabel: 2,1 m, nieodpinany
Pasmo przenoszenia mikrofonu: 20 Hz – 20 kHz

Cena: 250 zł

10. HyperX Cloud Stinger Core

HyperX Cloud Stinger Core

Czysto teoretycznie, HyperX Cloud Stinger Core to słuchawki gamingowe przeznaczone do pracy z PlayStation 4. Nic jednak nie powstrzymuje nas przed podłączeniem ich również do komputera. W dodatku, sprawują się w tej roli naprawdę doskonale.

Sam ich design niezbyt sugeruje ich gamingowe zastosowanie, a to dla wielu użytkowników spory plus. To bardzo prosta konstrukcja o zamkniętych muszlach słuchawkowych z doczepionym po lewej mikrofon. Można wręcz powiedzieć, że standard. Lekkie wątpliwości budzi natomiast bardzo cienki i metalowy pałąk, który nie do końca wygląda na najwytrzymalszy element na świecie. Użytkownicy jednak wcale nie skarżą się na częste uszkodzenia – wystarczy obchodzić się z nimi we właściwy sposób.

Specyfikacja prezentuje się dość przeciętnie, ale w dobrym tego słowa znaczeniu. Nie znajdziemy tutaj żadnych odstęp od normy – jest po prostu poprawnie. Pasmo przenoszenia to standardowe 20 Hz – 20 kHz, czyli granice ludzkiej słyszalności a impedancja to 16 Om. Niestety, standard dźwięku przestrzennego to zwykłe stereo 2.0.

Biorąc pod uwagę ich cenę, to świetne słuchawki, jeśli oczekujemy solidnego i budżetowego rozwiązania, ale nie liczymy na żadne „fajerwerki”.

Specyfikacja:

Pasmo przenoszenia słuchawek: 20 Hz – 20 kHz
Impedancja: 16 Om
Czułość: 99 dB
Kabel: 1,3 m, nieodpinany
Pasmo przenoszenia mikrofonu: 50 Hz – 18 kHz

Cena: 140 zł

Top 10 – 15, czyli na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Na sam koniec przedstawimy wam kolejne pięć modeli, na które również warto zwrócić uwagę, jeśli nie spodobało wam się nic opisanego wyżej.

11 – SPC Gear VIRO – solidny i niedrogi model o bardzo „poprawnych parametrach”.

12 – JBL Quantum 100 – tanie i dobre słuchawki gamingowe. Niestety, nieodpinany kabel jest słabej jakości.

13 – MSI Immerse GH20 – bardzo ciekawy model, niemniej słabszy od opisanego wyżej MSI DS502

14 –  Krux Clankz – dla graczy szukających budżetowego rozwiązania – taniej nie znajdziecie już nic!

15 – Asus ROG Strix Fusion 700 – czyli teoretycznie absolutny zwycięzca tego rankingu. Tylko nie za tę cenę…

4.7/5 - (4 votes)