• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Steve Wozniak, współzałożyciel Apple’a, mówi, że sam Apple nie istniałby bez otwartego świata technologii, a klienci powinni mieć prawo do naprawy sprzętu bez utrudnień ze strony producentów.

Apple niestety słynie z narzucania surowych ograniczeń naprawczych na swoje produkty. Kupisz np. MacBooka i nie jesteś w stanie rozebrać obudowy bez specjalistycznych narzędzi. Niezależny ekspert ds. napraw Louis Rossman poprosił Wozniaka o publiczne poparcie ruchu “prawa do naprawy” i współzałożyciel Apple to zrobił.

“Jestem tak zajęty tyloma innymi rzeczami w moim życiu, że tak naprawdę nie angażowałem się w tę dziedzinę. Ale zawsze całkowicie wspierałem takie inicjatywy i uważam, że ludzie, którzy za tym stoją (prawo do naprawy) postępują słusznie” – mówi Wozniak.

Steve Wozniak zachęca do własnego naprawiania

Na filmie Steve Wozniak dodatkowo szczerze ocenia sposób działania producentów sprzętu i wyjaśnia, dlaczego sprzeciwiają się oni ruchowi “prawo do naprawy”. Jak mówi, firmy hamują rozwój takich programów, ponieważ nie chcą tracić władzy i kontroli nad wszystkim, co produkują i sprzedają. Inaczej mówiąc, są przekonane, że jeśli zachowają kontrolę, zachowają też większe zyski i marże.

Sprawdź: Lodówka na kosmetyki

Wozniak tłumaczy jednak, że ograniczenia napraw są nie tylko szkodliwe dla konsumentów, ale także tłumią innowacje. Wiele osób bowiem, włącznie z nim, zyskało bowiem i zyskuje dużo doświadczeń i wiedzy, gdy może pobawić się w majsterkowanie i rozkręcanie różnych sprzętów, by dowiedzieć się jak działają – i jak można je poprawić.

Obecnie jednak wiele produktów jest “szczelnie zamkniętych”, a jeśli próbujemy je rozkręcać, od razu tracimy gwarancję. Prawo do naprawy ma tutaj wiele zmienić. Powinno ułatwić niezależnym warsztatom naprawczym pozyskiwanie narzędzi i informacji potrzebnych do naprawy produktów. Zobacz na filmie, jak Wozniak opowiada o naprawianiu sprzętu i jak komentuje rynek:

Dodajmy też, że chodzi o prawo do naprawy w USA. W Europie takie prawo już funkcjonuje.

Zobacz też:
Prawo do naprawy również w USA? Ruszyły pracę nad ustawą
Prawo do naprawy weszło w życie – skorzystają konsumenci

Źródło: PCMag.com

Oceń ten post