• Ostatnia modyfikacja artykułu:4 lata temu

Intel i Microsoft podpisały umowę partnerką z DARPA – amerykańską agencją rządową zajmującą rozwojem technologii wojskowej. Spokojnie, obie firmy zajmą się tam jednak dość cywilnymi celami. Głównym celem wspólnego projektu będzie szyfrowanie homomorficzne.

Intel i Microsoft dołączyły do programu DPRIVE (Data Protection in Virtual Environments), gdzie będą pracować wspólnie nad zaawansowanymi systemami szyfrowania.

Ze strony Microsoftu DARPA będzie oczekiwała głównie ich usług chmurowych. Nowa technologia ma działać w środowisku Azure i JEDI Cloud. Będą pracować też nad przyszłym skalowaniem opracowanych w programie technologii do poziomu komercyjnego.

Intel będzie za to ściśle zajmował się najważniejszym w projekcie zagadnieniem – szyfrowaniem homomorficznym. Zdaniem DARPA jest to bez wątpienia przyszłość całej kryptografii, a co za tym idzie również zabezpieczeń.

Sprawdź jak bezpiecznie poruszać się po sieci: najlepsze VPN

Szyfrowanie homomorficzne to rodzaj skomplikowanych algorytmów pozwalających na operowanie na zaszyfrowanym dokumencie bez jego deszyfrowania. Z punktu widzenia zabezpieczeń cyfrowych, jest to wręcz Święty Graal kryptografii.

Do pracy nad wszystkimi zaszyfrowanymi dokumentami, niezbędne jest ich wcześniejsze rozszyfrowanie, to dość oczywiste. Niestety, każdy taki proces naraża te dane. Nieważne jak dobre są zabezpieczenia, każdy plik może w jakiś sposób zostać wykradziony.

Kiedy jednak dane możemy przekazywać i operować na nich w postaci w pełni zaszyfrowanej, takie zagrożenie niemal przestaje istnieć. Dlatego właśnie szyfrowanie homomorficzne jest uważane za przyszłość cyberbezpieczeństwa.

Obecnie istnieją już takie algorytmy, jednak wymagają one zbyt dużo zasobów oraz czasu, żeby móc używać ich komercyjnie. To właśnie tę kwestię ma naprawić Intel.

W ramach programu DARPA DPRIVE Intel planuje zaprojektować akcelerator układów scalonych (ASIC) przeznaczony do konkretnych aplikacji kryptograficznych. Pozwoli to wykonywać wszystkie niezbędne obliczenia znacznie szybciej i wydajniej.

Zobacz też:
Intel musi zapłacić 2,18 mld dol. za naruszenie patentów
Jaką wydajność zapewniają nowe układy graficzne Intel UHD 750?
Intel pozywa byłego pracownika – wyniósł sekrety o Xeonach do Microsoftu

Źródło: DARPA

Oceń ten post