• Ostatnia modyfikacja artykułu:12 miesięcy temu

Szyfrowane kopie zapasowe danych z WhatsApp mają pojawić się na Androidzie. To ważna zmiana, bo wiadomości błyskawiczne korzystają z szyfrowania end-to-end, ale backup w chmurze – jeszcze nie.

Teraz jednak twórcy aplikacji (w końcu!) doszli do wniosku, że pora na wprowadzenie zmian. Dostęp do kopii zapasowych chatu będzie więc bezpieczniejszy – użytkownicy będą mogli wybrać szyfrowanie danych, więc tylko oni w razie potrzeby uzyskają do nich dostęp.

Nowa funkcja dostępna jest w najnowszej wersji beta WhatsApp na Androida (2.21.15.5). Po jej aktywacji zarówno chat, jak i historia multimediów w kopiach zapasowych w chmurze mogą być chronione hasłem. Jak to jednak bywa z szyfrowaniem, jest pewien haczyk. Jeśli zgubisz telefon i zapomnisz hasła (lub 64-cyfrowego klucza odzyskiwania), przywrócenie kopii zapasowej nie będzie możliwe.

Szyfrowane kopie zapasowe danych

Twoje hasło zapasowe jest używane za prywatne i nie jest udostępnione dla twórców WhatsApp. Nie ma do niego dostępu również Google (Android), czy Facebook (właściciel WhatsApp). Co ważne, hasła nie możemy zapomnieć – aplikacja nie oferuje funkcji przypomnienia.

Mamy nadzieję, że WhatsApp udostępni podobną funkcję również dla użytkowników aplikacji na iOS. Na razie jest ona oferowana tylko w beta aplikacji na Androidzie, ale jeśli użytkownicy nie będą zgłaszać jakichś problemów, pewnie pojawi się także na innych platformach.

Pamiętaj też, że WhatsApp nie cieszy się dobrą opinią, jeśli chodzi o prywatność użytkowników. Z tego powodu przygotowaliśmy ranking z polecanymi alternatywami. To świetne aplikacje, często znacznie bardziej skupione na prywatności.

Zobacz też:
WhatsApp: nie zaakceptujesz regulaminu – stracisz funkcje
WhatsApp testuje nowe automatyczne usuwanie wiadomości

Źródło: TechSpot.com

Oceń ten post