• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 miesiące temu

Czy TikTok zostanie zakazany w USA? Jak się okazuje absolutnie nie – byłoby to niezgodne z konstytucją.

TikTok to aplikacja niezwykle kontrowersyjna i to właśnie ten termin jest tutaj właściwy. Z jednej bowiem strony, stanowi świetną wyszukiwarkę wiedzy, która sprawia, że młodsze pokolenia odchodzą stopniowo od Google’a. Nie sposób też nie zauważyć, że znajdziemy tam mnóstwo wartościowych twórców i merytorycznych kanałów. Z drugiej jednak strony, jest tam mnóstwo szkodliwych treści. Czy nie można powiedzieć tak jednak o całym internecie? Ostatnio problem jest jednak najpoważniejszy – TikTok to przy okazji bardzo zaawansowane narzędzie do śledzenia użytkowników, w dodatku w chińskich rękach.

Dokładnie z tego powodu w USA podniosły się głosy domagające się zablokowania aplikacji. Planowany zakaz miałby wejść w życie 1 stycznia 2024 roku, ale nic takiego się jednak nie stanie. Sąd uznał, że taka regulacja „mogłaby ograniczyć prawnie chronione prawa do wolności słowa gwarantowane przez Pierwszą Poprawkę Konstytucji”. A konstytucja w USA to rzecz całkiem ważna.

Sędzia zwrócił uwagę, że ustawa nie przeszłaby testu legalności. Ustawodawcy zbyt mocno skupili się na roli Chin a zbyt mało na ochronie konsumentów. Sprawiło to, że ustawa nie ma po prostu mocnego podłoża pozwalającego uzasadnić jej legalność. Mimo to, prokurator stwierdził, że to dopiero początek a walka jeszcze się nie skończyła. Pozostaje tylko pytanie czy możliwe jest w ogóle zbudowanie wystarczająco solidnego oskarżenia, może to nie być wcale takie proste.

Zobacz też:
TikTok – prawie połowa Amerykanów chce zakazu aplikacji!
TikTok wprowadza posty tekstowe – chcą być jak Twitter?
Kurs Bitcoina spada na łeb i szyję. Winne USA i Kazachstan!

Oceń ten post