• Ostatnia modyfikacja artykułu:11 miesięcy temu

Tim Berners-Lee wystawia na aukcji oryginalny kod źródłowy sieci. Będzie go sprzedawał jako NFT. Cena wywoławcza to 1000 dol., ale na pewno szybko urośnie do bardzo wysokiej kwoty.

Sir Tim Berners-Lee to oczywiście twórca sieci world wide web. Zdecydował, że podąży zgodnie z trendami i wszedł na rynek NFT. Sprzeda na aukcji prawa do oryginalnego kodu źródłowego sieci www. Aukcja startuje od 1000 dol., ale wszyscy spodziewamy się, że kod zostanie sprzedany za co najmniej kilka milionów dolarów. Berners-Lee zapowiedział, że część środków z aukcji na pewno przeznaczy na inicjatywy, które od lat wspiera z żoną Rosemary Leith.

NFT ma nazwę “To zmieniło wszystko” i trafi do sprzedaży w domu aukcyjnym Sotheby’s. Aukcja rozpocznie się 23 czerwca i potrwa tydzień.

Sprawdź: Najlepszy VPN

NFT zawiera cztery elementy. Po pierwsze, oryginalne pliki ze znacznikiem czasu zawierające kod źródłowy napisany przez Berners-Lee’a w 1990 i 1991 roku. Po drugie, animowana wizualizacja pisanego kodu, i po trzecie – list napisany przez Berners-Lee, w którym zastanawia się nad kodem i procesem jego tworzenia. I finalnie, po czwarte, cyfrowy “plakat” całego kodu, włącznie z autografem.

“Trzy dekady temu stworzyłem coś, co z późniejszą pomocą ogromnej liczby współpracowników na całym świecie, stało się potężnym narzędziem dla ludzkości” – powiedział Berners-Lee. “Chociaż nie przepowiadam przyszłości, mam szczerą nadzieję, że jej wykorzystanie, wiedza i potencjał pozostaną otwarte i dostępne dla nas wszystkich, aby kontynuować innowacje, tworzyć i inicjować kolejną transformację technologiczną, której nie możemy sobie jeszcze wyobrazić. NFT, czyli niewymienne tokeny, niezależnie od tego, czy są to dzieła sztuki, czy takie cyfrowe artefakty, są najnowszymi zabawnymi kreacjami w tej dziedzinie i najodpowiedniejszymi istniejącymi środkami własności. Są idealnym sposobem na upakowanie źródeł sieci www”.

Tim Berners-Lee zapewni dostęp do świetnego NFT

Sotheby’s uważa, że pliki, które zawierają około 9555 linijek kodu, są równie cenne jak oryginalne kopie Magna Carta i Kodeksu Leonarda. Zawierają również implementacje trzech języków i protokołów wymyślonych przez Berners-Lee’a: HTML, HTTP, URI. Są dostarczane z oryginalnymi dokumentami HTML, które instruowały wczesnych użytkowników internetu, jak korzystać z aplikacji.

“Wynalazek Sir Tima stworzył nowy świat, demokratyzując dzielenie się informacjami, tworząc nowe sposoby myślenia i interakcji” – powiedziała Cassandra Hatton, globalna szefowa ds. nauki i kultury w Sotheby’s.

Nowy NFT ma potencjał do tego, aby stać się najdroższym, jaki kiedykolwiek sprzedano. Czy osiągnie rekordowe 69 milionów dolarów? Tyle bowiem dom aukcyjny Christie’s i artysta Mike Winkelmann zarobili na sprzedaży jego dzieła.

Zobacz też:
Martwisz się o prywatność? Twórca www Tim Berners-Lee ma rozwiązanie
Google straszy, że wyłączy wyszukiwarkę w Australii

Źródło: TechSpot.com

Oceń ten post