• Ostatnia modyfikacja artykułu:6 dni temu

Na rynku elektroniki pojawiło się właśnie spore zamieszanie. TSMC otworzy nową fabrykę 3 nm na całkowitą wyłączność Intela!

Jedno jest pewne – części u TSMC kupuje niemal każdy, kto nie jest w stanie ich sam wytwarzać. Drugim faktem jest natomiast to, że niemal od zawsze ich największym klientem jest Apple, które odpowiada za prawie 25% całkowitej produkcji tej firmy. Daje im to bardzo specjalne przywileje – między innymi „zaklepali” sobie prawie wszystkie zasoby produkcyjne w najnowocześniejszej litografii 3 nm.

Sprawa miała wyglądać dość jasno. Apple kupuje tyle chipów 3 nm, ile tylko chce, a pozostałe firmy takie jak chociażby AMD otrzymują resztę. To dość słabe warunki dla konkurencji, ale wyboru zbyt specjalnie nie ma. Jak się jednak okazuje, sytuacje uległa bardzo mocnej zmianie. TSMC otworzy wkrótce nową fabrykę w całości zarezerwowaną dla Intela.

Sprawdź: Temperatura procesora – jak ją sprawdzić?

Wygląda na to, że Intel postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i wynegocjować znacznie lepszą pozycję. Wiedzieliśmy, że od kilku miesięcy negocjują dość mocno z TSMC, ale wynik i tak okazał się bardzo zaskakujący.

Dla Intela był to tak naprawdę ostatni moment na poprawę swojej pozycji na rynku. AMD dość skutecznie zapewniło sobie dobre warunki w TSMC pod względem procesu produkcyjnego 7 nm co pozwoliło im pokonać niebieskich w kwestii wzrostu wydajności procesorów. Jak widać, nie pozwolą sobie na powtórzenie tego błędu. Nowa fabryka na pełna wyłączność to doskonała wiadomość, świetnie rzutująca na przyszłe wyniki firmy.

Zobacz też:
TSMC wyda w 2022 44 mld dolarów na zwiększenie produkcji
AMD jest już trzecim największym klientem TSMC
Intel – szczepienie albo przymusowy bezpłatny urlop

Oceń ten post