• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Kaspersky informuje, że cyberprzestępcy udają, że sprzedają PS5. Tak naprawdę wyłudzają dane i pieniądze.

PS5 wyprzedaje się praktycznie wszędzie, a na aukcjach eBay konsola osiąga często niezwykle wysokie ceny. Widać, że niektórzy są zdesperowani i chcą kupić PS5 za wszelką cenę. Niestety, cyberprzestępcy mają tego świadomość i próbują wykorzystać naiwność niektórych internautów.

Firma Kaspersky, specjalizująca się w zabezpieczeniach IT, poinformowała, że wykryła już ok. 130 podejrzanych witryn – a dane te dotyczą jedynie października br. Wszystkie te strony miały u siebie hasło kluczowe “PlayStation” i zostały namierzone przez algorytmy producenta. Dodajmy, że przez cały rok Kaspersky nie wykrył tyle zagrożeń a hasłem “PlayStation” w nazwie. Ewidentnie widać więc, że chodzi tutaj o premierę konsoli.

Strony zostały wykryte w całym świecie, więc nie ma sytuacji, że narażone na taki są tylko internauci z danego kraju. Najczęściej oszustwo polega na tym, aby użytkownik kupił PS5 w przedsprzedaży i z góry przelał pieniądze za konsolę, albo zostawił dane swojej karty kredytowej – ta ma zostać obciążona w momencie, gdy konsola zostanie rzekomo wysłana. Niezależnie od metody, chodzi oczywiście o to, aby uzyskać pieniądze od klienta i nie dostarczyć mu upragnionej PS5.

Dość proste przekręty

Inne oszustwa są bardziej oczywiste, np. powstają fałszywe sklepy internetowe, które oferują rabaty na zakup PS5. Kiedy w oficjalnych sklepach nie da się kupić PS5 nawet za oficjalną cenę, żaden sklep nie oferowałby w takim wypadku… rabatów. Oszuści chcą jednak zachęcić jak najwięcej naiwnych internautów, dlatego powstają np. oferty na PS5 z ceną niższą o 100 dol. niż sugeruje Sony.

Są też inne, dość oryginalne przekręty. Na jednej ze stron oferta sprowadzała się do tego, aby klient zapłacił za PS5, a od razu będzie mógł kupić w bardzo atrakcyjnej cenie PS4 i do czasu otrzymania “piątki” już cieszyć się z konsoli, choć poprzedniej generacji. Oczywiście owej “piątki” nigdy się nie doczeka.

Niezależnie od tego, jakie metody stosuje oszust, rezultat jest zawsze taki sam: tracisz pieniądze i/lub dane, a konsoli PlayStation 5 nigdy nie otrzymasz.

“Chcielibyśmy przypomnieć użytkownikom, że jeśli coś w internecie wygląda zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe, to prawdopodobnie jest to oszustwo” – mówi Tatyana Sidorina, ekspertka ds. bezpieczeństwa w Kaspersky.

Źródło: Tom’s Guide.com

Oceń ten post