• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Wikipedia została dosłownie zasypana swastykami. Całkiem kreatywny wandal dodał ją do ponad 53 tysięcy stron za pomocą szablonu.

Wandalizm na Wikipedii nie jest wcale nowym zjawiskiem, trolle internetowe prześcigają się w pomysłach na coraz to kreatywniejsze popsucie wybranych artykułów. Oczywiście niektóre przypadki są po prostu wulgarne i niesmaczne, zdarzają się jednak naprawdę kreatywne dowcipy. Bez wątpienia jednym z lepszych z nich było chociażby stworzenie strony o Henryku Batucie – fikcyjnym działaczu Komunistycznej Partii Polski. Sprytni użytkownicy podrobili jego całą biografię, a nawet dodali fikcyjne tabliczki z ulicami jego imienia!

Niestety, najnowszy pomysł dość kreatywnego wandala nie jest wcale aż tak sympatycznym i nieszkodliwym żartem. Wikipedia została po prostu zalana swastykami, które trafiły na ponad 53 tysiące stron. Zdecydowana większość z nich to artykuły o sławnych osobach czy politykach takich jak Madonna, Justin Trudeau, Joe Biden czy Ben Afleck.

Zobacz: Klawiatura do tabletu – najlepsze modele

Czy wandal dodawał po prostu ręcznie aż 53 tysiące swastyk na wszystkie te strony a administracja tego nie zauważyła? Oczywiście, że nie. Wpadł na trochę kreatywniejszy pomysł: dodał grafikę do szablonu wykorzystywanego w artykułach biograficznych. Swastyka trafiła więc po prostu automatycznie na wszystkie strony, które z niego korzystały.

Administratorzy dość szybko zorientowali się, że coś jest nie tak i naprawili ten niezbyt miły dodatek. Niemniej, efekt prac wandala był widoczny przez przynajmniej kilka godzin. Śmieszek oczywiście otrzymał w ramach podziękowania permanentną blokadę na jakiekolwiek przyszłe edycje artykułów czy szablonów. Zdjęcia jego dzieła nie zamieszczamy z powodów oczywistych.

Zobacz też:
Wikipedia ma mnóstwo pieniędzy. Dlaczego nadal prosi o darowizny?
Czy wiesz ile stron jest w internecie? Zgadnij!
Wikimedia Enterprise, czyli nowe płatne usługi dla dużych firm

Oceń ten post