• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Jeśli regularnie zaglądasz na Wikipedię, pewnie zauważyłeś, że serwis w miarę regularnie prosi internautów o darowizny. Wszystko po to, aby encyklopedia online mogła być utrzymywana i rozwijana. Ale czy Wikipedia rzeczywiście potrzebuje dodatkowych pieniędzy?

Komunikaty na temat darowizn często wywołują u internautów wrażenie, że wsparcie naprawdę jest potrzebne i organizacja niejako dogorywa. Ludzie myślą wtedy, że Wikipedia walczy o utrzymanie się na powierzchni, więc wpłacają środki.

Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna.

Andreas Kolbe, dziennikarz z Daily Dot, przeprowadził dochodzenie. Okazało się, że Fundacja Wikimedia (WMF), która jest właścicielem Wikipedii, jest w rzeczywistości bogatsza niż kiedykolwiek wcześniej w historii swojej działalności.

TOP 10: Jakie programy pobrać na nowy komputer

Kolbe pracował wcześniej jako jeden z redaktorów gazety społecznościowej Wikipedii, The Signpost, i twierdz że rosnące przychody organizacji non-profit i rekordowe coroczne darowizny są w zupełności wystarczające do utrzymania witryny.

Wikipedia nie potrzebuje tyle pieniędzy

Kolbe przekonuje, że WMF nie potrzebuje gotówki, by utrzymać Wikipedię. Zamiast tego fundacja zbiera środki po to, aby zwiększać swoje ogromne oszczędności oraz finansować szereg nowych projektów.

Równocześnie WMF uruchomiła spółkę typu for-profit, czyli typową firmę. To z kolei wzbudziło zaniepokojenie wśród wolontariuszy, którzy pracują na stronie i robią to bez wynagrodzenia. Tu warto zauważyć, że pracownicy WMF otrzymują nawet sześciocyfrowe wynagrodzenia (rocznie).

Z analizy Kolbe’a wynika, że mamy tutaj organizację, która bez problemu może utrzymywać Wikipedię w internecie i nie potrzebuje kolejnych darowizn. Jeśli więc rzeczywiście uważasz, że Wikipedia jest w trudnej sytuacji finansowej, miej świadomość, że tak nie jest. Encyklopedia online działa bez zarzutu i nie brakuje jej środków na funkcjonowanie.

Zobacz też:
Wikimedia Enterprise, czyli nowe płatne usługi dla dużych firm
Google straszy, że wyłączy wyszukiwarkę w Australii

Źródło: DailyDot.com

Oceń ten post