• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Rosyjski rząd potwierdził, że arkusze danych, które zawierały informacje na temat moskiewskich pacjentów z Covid-19 zostały upublicznione w sieci. Oficjalne informacje podają jednak, że był to błąd pracowników, a nie atak hackerów.

Natomiast napływają informacje, że oficjalne statystyki są zaniżone. Według niektórych źródeł wyciekły dane na temat 300 000 osób. Nie chodzi tu już tylko o imię czy wyniki testów na Covid-19. Dane odnośnie adresu, numeru ubezpieczenia czy nawet numeru telefonu również znajdowały się w arkuszach. Dodatkowo arkusze zawierały inne informacje, dotyczące paszportu czy innych kwestii prywatnych.

Current Time potwierdza również, że dane które zostały upublicznione to rzeczywiście prawdziwe informacje. Także – niestety – nie jest to ponury żart.

Czynnik ludzki

Według Tass (rosyjska platforma informacyjna) w Moskwie odnotowano 660 073 przypadków Covid-19. Dlaczego więc nie wszystkie arkusze zostały upublicznione? Według rządu wynikało to z błędu osób, które zajmowały się przetwarzaniem tych dokumentów. W związku z niedopatrzeniem arkusze trafiły do osób trzecich. Rzecznik rządu dodał również, że osoby popełniające błąd przy przetwarzaniu zostaną pociągnięte do odpowiedzialności. Co więcej rząd zamierza usprawnić całość procesu tak, by uniknąć tego typu błędów w przyszłości.

Nie pierwszy raz

Jeśli chodzi o sam wyciek w Moskwie to mowa o 940MB danych zapisanych w plikach Excel. Natomiast nie jest to pierwsza tego typu sytuacja. Tydzień temu – w Brazylii mogliśmy obserwować podobne zdarzenie. Tam natomiast był to fakt, że hasło do systemu zostało upublicznione. W ten sposób każdy mógł zyskać dostęp do danych na temat ponad 200 milionów wpisów. Należy zaznaczyć, że wliczone są w to zarówno żywe jak i martwe osoby. Według informacji podanych przez Brazylijski rząd „niedopatrzenie” zostało już rozwiązane i sytuacja nie powinna się więcej powtórzyć. Natomiast dwa następujące w krótkim odstępie czasu przypadki, w których rządy pozwalają na wyciek danych nie budują zaufania. Należy się spodziewać, że w wielu państwach zaostrzy się zabezpieczenia. Mile widziana byłaby również rewizja całego systemu by uniknąć tego typu potknięć i zadziałać prewencyjnie.

Źródło: bbc.com

Oceń ten post