Efekty zbyt suchego powietrza można zaobserwować praktycznie w każdym momencie. Bezpodstawny kaszel, suchość i uczucie drapania w gardle, katar i niespokojny sen, to tylko niektóre z objawów towarzyszących niskiej wilgotności panującej w domu lub mieszkaniu. Wszystko to ma jednak znaczący wpływ na obniżone samopoczucie, a także ogólny stan zdrowia domowników.
Próby samodzielnego nawilżenia powietrza często kończą się fiaskiem, jednocześnie wymagają one sporego wysiłku i zaangażowania. Należy jednak zaznaczyć, że przed zakupem konkretnego nawilżacza, warto zaopatrzyć się w urządzenie, jakim jest higrometr. Dobrym wyborem może okazać się produkt Medisana HG 100.
Spis treści
Nawilżacz powietrza – zastosowanie i funkcje
Prawidłowa wilgotność pomieszczenia powinna mieścić się w granicach od 40% do 60%. Wyjątkiem są jednak sypialnie, czyli pomieszczenia, w których poziom ten musi być nieco wyższy –około 50% lub 60%. Dlatego też zdecydowanie łatwiejszą, a także bardziej wydajną opcją, okazuje się zakup nawilżacza powietrza, który sprawdzi się szczególnie w okresie grzewczym, gdy wilgotność drastycznie spada.
Sprzęty te dzielą się zasadniczo na trzy podstawowe rodzaje:
- Parowe,
- Ultradźwiękowe,
- Ewaporacyjne.
Ze względu na fakt, że nawilżacze parowe, które wyposażone są w grzałkę, wiążą się z niezwykle wysokimi kosztami eksploatacji, a także efektami ubocznymi w postaci podwyższania temperatury pomieszczeń, zdecydowaliśmy się poświęcić znacznie większą uwagę pozostałym wariantom.
Zobacz: Czy warto kupić oczyszczacz z nawilżaczem?
Jaki nawilżacz powietrza będzie najlepszy?
Deerma ST636W
Zacznijmy więc od omówienia najlepszych modeli ultradźwiękowych, które cechują się niską ceną i zadowalającymi efektami w codziennej pracy. Na przykład – Deerma ST636W to urządzenie, charakteryzujące się niezwykle bezproblemową obsługą, a także wieloma innymi atutami, do których z pewnością należy zaliczyć wewnętrzny system sterylizacji światłem UV-C. To właśnie dzięki niemu przepływająca woda jest precyzyjnie oczyszczona z wszelkich cząsteczek oraz bakterii. Co więcej, model wyposażono w zbiornik o pojemności 4,5l, gwarantujący nawet kilkanaście godzin nieprzerwanej pracy na powierzchniach sięgających 30 m2.
Produkt posiada również wbudowany wyświetlacz HD, znacznie ułatwiający dostęp do wszelkich kluczowych informacji. Pozwala on bowiem na bieżące kontrolowanie aktualnego poziomu nawilżenia dzięki wbudowanemu higrostatowi, a także wybór pożądanego trybu pracy oraz odpowiednie skonfigurowanie timera. Zatrzymajmy się jednak na wspomnianych trybach, ponieważ tym, co wyróżnia model ST636W jest funkcja Baby Sleep, mająca na celu dostosowanie się do otoczenia dzieci oraz niemowląt, poprzez zapewnianie stałego poziomu nawilżenia.
Nie sposób zapomnieć o eleganckim, nowoczesnym wyglądzie urządzenia, który w połączeniu z niewielkim rozmiarem jest w stanie wpasować się w praktycznie każdą przestrzeń. Ponadto sprzęt wyposażono jednocześnie w dodatkowy zbiornik na olejki eteryczne, co pozwala na połączenie przyjemnego z pożytecznym.
Xiaomi SmartMi Evaporative 2
Po omówieniu wszelkich zalet modeli ultradźwiękowych – czas przejść do przedstawienia możliwości oferowanych przez sprzęty ewaporacyjne, szczególnie polecane osobom posiadającym zwierzęta, dla których nawilżacze ultradźwiękowe nie będą wskazane.
Ewaporacja to najzdrowsza, a zarazem najbardziej naturalna forma nawilżania zarówno dla człowieka jak i zwierząt. Doskonałym przykładem okazuje się produkt Xiaomi SmartMi Evaporative 2, będący urządzeniem ze średniej półki cenowej. Do najważniejszych cech sprzętu z pewnością należy solidne wykonanie, łatwa obsługa oraz minimalistyczny design, jednak model ten kryje w sobie znacznie więcej.
Pojemność zbiornika wynosi w tym przypadku 4l, przez co SmartMi Evaporative 2 jest w stanie nawilżyć powietrze na powierzchniach sięgających nawet 40 m2. Cały proces opiera się na działaniu obrotowych dysków, stale poruszających się w wodzie. Następnie wytwarzana jest para, mająca za zadanie w sposób całkowicie naturalny nawilżyć daną przestrzeń.
Co więcej, praca sprzętu odbywa się w sposób całkowicie zautomatyzowany, a to wszystko dzięki wbudowanym czujnikom wilgotności, które stale kontrolują jej poziom i dostosowują funkcje nawilżacza tak, aby jakość wdychanego powietrza była jak najlepsza.
Warto zaznaczyć, że urządzenie przerwie działanie w momencie, w którym zbiornik ulegnie opustoszeniu lub poziom zawilgocenia przekroczy granicę 70%, co mogłoby nieść niepożądane i szkodliwe skutki. Istotnym jest również fakt, że przy użyciu aplikacji mobilnej Xiaomi Mi, możliwa jest całkowicie zdalna i komfortowa obsługa nawilżacza.
Venta LW73
W celu jak najbardziej rzetelnego opisania produktów ewaporacyjnych, posłużymy się przykładem prawdziwego mercedesa wśród nawilżaczy – Venta LW73. Jest to bowiem model niemieckiej marki, która stała się autorem oraz prekursorem koncepcji nawilżania ewaporacyjnego. Sprzęt ten łączy w sobie funkcję oczyszczania oraz nawilżania powietrza w sposób całkowicie naturalny i bezpieczny, jednocześnie sprawdzając się w przypadku dużych pomieszczeń, których powierzchnia może sięgać nawet 70 m2. Pojemność zbiornika na wodę wynosi w tym przypadku aż 9l, przez co konieczność jego uzupełniana staje się znacznie ograniczona. Co więcej, w momencie, w którym zbiornik opustoszeje – sprzęt automatycznie się wyłączy.
Do największych zalet z pewnością należy zaliczyć wbudowany higrostat, mający na celu bieżące kontrolowanie stopnia nawilżenia powietrza, aby w razie konieczności uruchomić lub dezaktywować urządzenie, utrzymując tym samym niezmienny poziom wilgotności.
Venta LW73 sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, niezależnie od tego, czy będzie to salon, sypialnia, czy też pokój dziecka. Model ten wyposażono bowiem w niezwykle przydatny i funkcjonalny tryb nocny, który znacząco minimalizuje poziom generowanego hałasu, gwarantując spokojny i nieprzerwany sen.
Obsługa sprzętu odbywa się w sposób całkowicie intuicyjny, a zarazem bezproblemowy, ponieważ czytelny, dotykowy ekran, wyświetla wszelkie wybrane funkcje i parametry.
Co prawda, model ten zdecydowanie klasyfikuje się do urządzeń z wyższej półki cenowej. Pomimo tego, w ofercie producenta znajdują się również modele, których cena waha się w granicach około 800 zł. Należy jednak zaznaczyć, że aby nawilżacz działał na korzyść dla zdrowia domowników, zdecydowanie warto wybrać rozwiązanie realnie spełniające swoje zadania.
Ponadto Venta LW73 idealnie nadaje się do domów oraz mieszkań, w których przebywają zwierzęta. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że zbyt suche powietrze przeszkadza zarówno domownikom, jak i pupilom. Warto dodać, że nawilżacz wzbogacony o funkcję oczyszczania, przyczyni się do znacznego zredukowania ilości sierści unoszącej się w powietrzu.
Sprzęt dostępny jest również w kolorze białym, przez co świetnie wpasuje się w dowolny wystrój.
Sprawdź również: Ewaporacyjny nawilżacz powietrza – ranking 2022