• Ostatnia modyfikacja artykułu:4 miesiące temu

Nawilżacz ewaporacyjny, ultradźwiękowy czy parowy? Czy każdy sposób nawilżania powietrza jest dobry? Technologie stosowane w nawilżaczach znacząco się różnią:

Nie każda z nich będzie w stanie realnie poprawić stan zdrowia czy zlikwidować uciążliwości powodowane zbyt suchym powietrzem. Jak wybrać nawilżacz powietrza, by mieć pewność, że jest bezpieczny i skuteczny?

Rodzaje nawilżaczy powietrza – jaki nawilżacz jest bezpieczny dla zdrowia?

Nawilżacze ultradźwiękowe budzą kontrowersje. Pojawiły się na rynku już w latach 80-tych i z czasem coraz bardziej zdobywały na popularności ze względu na energooszczędność i przystępną cenę. Za pomocą wibracji o wysokiej częstotliwości rozbijają wodę na drobne cząstki tworząc mgiełkę. Problem polega na tym, że jeśli stosujemy wodę z kranu – mgiełka powstała z nawilżacza zawiera nie tylko wodę, ale wszystko co w niej jest, włącznie z minerałami, bakteriami i ewentualną pleśnią. Rozpylona mieszanka trafia do płuc, a także osadza się na powierzchniach mebli oraz podłogach.

Badania odnośnie wpływu nawilżaczy na uszkodzenia płuc wskazują, że powstający w ten sposób osad może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Nawet dokładna dezynfekcja urządzenia za pomocą środków chemicznych nie uchroni użytkownika przed następstwami korzystania z nawilżacza ultradźwiękowego, bo same pozostałości środków czyszczących będą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Minimalizacja ryzyka stosowania nawilżaczy ultradźwiękowych jest możliwa wyłącznie, gdy ściśle przestrzega się instrukcji, stosuje się wodę demineralizowaną i bezpiecznych środków czyszczących. Należy jednak mieć świadomość, że nawilżacze ultradźwiękowe absolutnie nie nadają się dla posiadaczy zwierząt domowych.

Nawilżacze parowe nie emitują tak dużych ilości minerałów i szkodliwych substancji ze względu na to, że gotują wodę (pozbawiając ją bakterii i drobnoustrojów), schładzają ją i uwalniają parę w czystej postaci. W przypadku nawilżaczy parowych główne ryzyko ich użytkowania to możliwość poparzenia parą lub wodą z wnętrza urządzenia. Jeśli jednak nawilżacz zostanie umiejscowiony w bezpiecznej odległości od miejsc, w których poruszają się domownicy – zagrożenie będzie mniejsze. Tak czy inaczej nie zaleca się stosowania nawilżaczy parowych w domu z dziećmi lub zwierzętami. Inny aspekt stanowi fakt wysokiego zużycia prądu i odgłos bulgotania wody, który może przeszkadzać. Nawilżacz parowy może lekko wpływać na temperaturę otoczenia.

Najlepszy nawilżacz? Ewaporacyjny

Najlepszym i zarazem najbezpieczniejszym rozwiązaniem dostępnym obecnie na rynku są nawilżacze ewaporacyjne. Ten rodzaj nawilżaczy pobiera powietrze, oczyszcza je za pomocą nawilżającego filtra i uwalnia powietrze z powrotem za sprawą wmontowanego wiatraka. Alternatywnie możemy spotkać urządzenia z dyskami, które obracają się w wodzie i w ten sposób wprawiają ją w ruch. W przypadku nawilżacza ewaporacyjnego praktycznie nie ma ryzyka uwalniania powietrza gorszej jakości. Zminimalizowane jest także ryzyko osiągnięcia nadmiernej wilgotności powietrza.

Nawilżacz ewaporacyjny (zwany także dyfuzyjnym) to urządzenie energooszczędne, które dba o optymalny poziom nawilżenia w pomieszczeniu. Dodatkowo, w niewielkim zakresie pomaga oczyszczać powietrze z kurzu i pyłów. To naturalna i bezpieczna dla zdrowia metoda parowania na chłodno. Jedyną wadą, o której warto wspomnieć jest konieczność częstego wymieniania filtrów. W niektórych modelach trzeba je wymieniać nawet co 2-3 miesiące. Jednak nie jest to zasadą, a konserwacja urządzenia i tak musiałaby mieć miejsce, niezależnie od wybranego rodzaju nawilżacza. Ceny nawilżaczy ewaporacyjnych mogą odstraszać część użytkowników. Ale jeśli nawilżacz ma działać na korzyść Twojego zdrowia, warto wybrać rozwiązanie, które realnie odpowie na te potrzeby.

Ewaporacyjny nawilżacz powietrza Philips HU 4803/01 z higrostatem

Ewaporacyjny nawilżacz powietrza Philips HU 4803/01 z higrostatem

Co daje nawilżacz powietrza? Zalety nawilżaczy ewaporacyjnych

Stosowanie dobrej jakości, bezpiecznego nawilżacza powietrza niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych. Zbyt suche powietrze może powodować takie dolegliwości jak uciążliwa suchość skóry, pękanie ust, wyschnięte błony śluzowe i suchość w gardle. Może także być przyczyną poważniejszych objawów, takich jak przekrwienie zatok, bóle głowy, krwotoki z nosa, podrażnienie strun głosowych czy suchy kaszel. W konsekwencji suche powietrze może prowadzić nawet do zapalenia gardła i krtani. Nawilżacz powietrza może być pomocny w ograniczeniu wspomnianych objawów lub nawet w ich likwidacji. Należy jednak pamiętać o tym, że nawilżacz powinien być właściwie i regularnie czyszczony. W innym wypadku może być powodem kaszlu, przeziębienia lub nawet chorób płuc, bo w jego wnętrzu namnożą się bakterie.

Nawilżacz powietrza dla astmatyka i alergika?

Astmatycy powinni zachować szczególną ostrożność korzystając z takich urządzeń jak nawilżacze powietrza. Z jednej strony, zbyt niski poziom wilgotności może powodować suchość i podrażnienia gardła i śluzówki nosa, co utrudnia kontrolę astmy. Z drugiej strony, narażenie na nadmierną wilgotność, która może być korzystna dla rozwoju roztoczy i pleśni, będzie nasilało reakcje alergiczne lub ataki astmy. Wilgotność ograniczająca rozwój roztoczy powinna być nie wyższa niż 45% przy temperaturze 20 °C.

Czy nawilżacz powietrza dla astmatyka i alergika to w istocie dobry pomysł? Nie ma w tej kwestii zgodności medycznej. Jeśli jednak powietrze w pomieszczeniu zdecydowanie niekorzystnie wpływa na drogi oddechowe, warto go rozważyć. Należy jednak pamiętać o kilku kluczowych zasadach, które mogą pomóc uniknąć ewentualnych negatywnych skutków stosowania nawilżacza w przypadku astmatyków i alergików.

Przede wszystkim, nie należy nieprzerwanie korzystać z nawilżacza. W tym konkretnym przypadku polecamy kupić nawilżacz wyposażony w higrostat. Absolutnie nie zalecamy korzystania z wody kranowej. Zawarte w niej minerały również mogą podrażniać płuca. Należy korzystać wyłącznie z wody destylowanej. Ponadto, trzeba przykładać dużą uwagę do odpowiedniego i regularnego czyszczenia urządzenia, by zapobiec rozwojowi bakterii i grzybów. Nie należy jednak stosować w tym celu chemikaliów, bo te najprawdopodobniej będą podrażniać układ oddechowy w momencie, gdy będą uwalniały się do powietrza. Najlepiej jest stosować ocet, ewentualnie naturalny płyn do mycia naczyń.

Ewaporacyjny nawilżacz powietrza Philips HU 4801 / 01

Ewaporacyjny nawilżacz powietrza Philips HU 4801 / 01

Ewaporacyjny nawilżacz powietrza – ranking 2022

W rankingu ewaporacyjnych nawilżaczy powietrza wzięliśmy pod uwagę najważniejsze kryteria, takie jak wydajność nawilżania, pojemność zbiornika, głośność pracy oraz moc. Głośność pracy jest dla nas szczególnie istotna z punktu widzenia samopoczucia i możliwości odpoczynku. Im cichsze urządzenie, tym mniejsze ryzyko dyskomfortu związanego z ciągłą lub długotrwałą pracą nawilżacza. Urządzenie, które pracuje cicho nie powoduje ryzyka podświadomego rozdrażnienia lub spadku efektywności. Pozostałe cechy i funkcje omówimy w kolejnej części. Niżej znajdziesz także opinie i dokładne informacje odnośnie wybranych modeli nawilżaczy.

Nazwa Cena Wydajność Głośność Pojemność Moc
Stylies Helos HAU691 589,00 zł 45 m² 23,5 dB 4 l 6 W
Stylies Mira 649,00 zł 50 m² 25 dB 5,2 l 18 W
Stadler Form Oskar 699,00 zł 50 m² 26 – 39 dB 3,5 l 18 W
Boneco W200 1 119,00 zł 50 m² 30 - 44 dB 4,5 l 22,8 W
Stadler Form Oskar Little 446,00 zł 30 m² 39 dB 2,5 l 15 W
Smartmi Evaporative Humidifi - SKV6001EU 420,00 zł 40 m² 34-47 dB 4 l 8 W
PHILIPS HU2716/10 480,00 zł 32 m² 34 dB 2 l 17 W
SmartMi Evaporative Humidifier 2 499,00 zł 40 m² 34-50 dB 4 l 8 W
PHILIPS HU2718/10 529,00 zł 32 m² 34 dB 2 l 17 W
STYLIES Alaze 399,00 zł 40 m² 27 dB 3 l 3,5 W
Klarta Humea WiFi 499,00 zł 44 m² 24 dB - 55 dB 3 l 8 W
Blaupunkt AHE601 448,00 zł 30 m² 38 – 45 dB 4 l 18 W
Philips HU4813/10 485,00 zł 44 m² 34 - 50 dB 2 l 18 W
Philips HU4803/01 428,00 zł 25 m² 25 - 50 dB 2 l 14 W
Philips HU4801/01 394,00 zł 25 m² 26 - 50 dB 2 l 14 W

Nawilżacz ewaporacyjny Stadler Form Oskar Little

Nawilżacz ewaporacyjny Stadler Form Oskar Little

Jak wybrać najlepszy nawilżacz ewaporacyjny?

Poniżej znajdziesz szczegółowy opis wytycznych, którymi kierowaliśmy się przy tworzeniu rankingu nawilżaczy ewaporacyjnych. Jak już wiesz, za jeden z kluczowych kryteriów uznaliśmy głośność pracy urządzenia. To ona w największej mierze wpływa na codzienny komfort użytkowania. Tworząc ranking docenialiśmy także wysoką wydajność nawilżaczy. Jednak to już jest kwestia bardziej subiektywna. Określona przez producenta zalecana wielkość pomieszczenia, obsługiwana przez dany model nawilżacza powinna być dla Ciebie wytyczną, którą dopasujesz do własnych potrzeb.

Wielkość pojemnika na wodę ma szczególne znaczenie w przypadku nawilżaczy, przeznaczonych do większych pomieszczeń. Jeśli pojemność zbiornika nie będzie wystarczająco duża, nawilżacz będzie wymagał od Ciebie częstej ingerencji. Polecamy także sprawdzić czy wielkość nawilżacza będzie odpowiadała Twoim oczekiwaniom. Upewnij się także czy koszty i dostępność filtrów, mat i innych ewentualnych akcesoriów eksploatacyjnych nie będą dla Ciebie problematyczne. Planujesz zmieniać lokalizację nawilżacza? Zwróć uwagę czy ma uchwyty i ile waży.

Nawilżacz ewaporacyjny PHILIPS HU2718/10

Nawilżacz ewaporacyjny PHILIPS HU2718/10

Nawilżacze ewaporacyjne Philips – porównanie

W naszym rankingu nawilżaczy ewaporacyjnych znalazło się aż pięć modeli Philipsa. Wszystkie z nich są wyposażone w technologię NanoCloud. Producent zapewnia, że technologia gwarantuje o 99% mniej bakterii w powietrzu w porównaniu do nawilżaczy ultradźwiękowych. Wiedząc już na czym opiera się zasada działania nawilżaczy ultradźwiękowych, wiesz, że nie jest to wyjątkowym osiągnięciem. Mimo to NanoCloud definitywnie jest technologią wartą zakupu. Tak małe cząsteczki wody w istocie utrudniają przyczepianie się bakterii, a sama mgiełka jest praktycznie niezauważalna.

Ewaporacyjne nawilżacze Philipsa nie wytwarzają jonów, ani ozonu. Co z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkowania szczególnie przemawia na ich korzyść. Wszystkie wymienione w naszym rankingu modele, z wyjątkiem Philips HU4801/01 posiadają czujnik wilgotności. Dodatkowe funkcje przedstawiamy w poniższym porównaniu.

Nawilżacz ewaporacyjny PHILIPS HU2718/10

Nawilżacz ewaporacyjny PHILIPS HU2718/10

PHILIPS HU2716/10 PHILIPS HU2718/10 Philips HU4813/10 Philips HU4803/01 Philips HU4801/01
Cena 485,00 zł 549,00 zł 472,80 zł 479,00 zł 394,00 zł
Powierzchnia zalecana przez producenta 32 m² 32 m² 44 m² 25 m² 25 m²
Realna powierzchnia optymalna 20 m² 20 m² 30 m² 22 m² 20 m²  
Wydajność nawilżania 200 ml/h 200 ml/h 300 ml/h 220 ml/h 200 ml/h
Głośność pracy 34 dB 34 dB 34-50 dB 26 - 50 dB 26 – 50 dB
Pojemność zbiornika 2 l 2 l 2 l 2 l 2 l
Czujnik wilgotności tak tak tak tak -
Tryb nocny tak tak tak tak -
Wskaźnik poziomu wilgotności cyfrowy cyfrowy informacja informacja -
Timer 1-9 h 1-9 h 1, 4 lub 8 godzin 1, 4 lub 8 godzin -
Tryb Automatyczny tak tak tak tak -
Prędkości wentylatora 3 3 3 2 2

Nawilżacz ewaporacyjny Stadler Form Oskar

Nawilżacz ewaporacyjny Stadler Form Oskar

Nawilżacz ewaporacyjny Stadler Form Oskar i Oskar Little

Nawilżacz ewaporacyjny Stadler Form Oskar oraz Stadler Form Oskar Little znalazły się w czołowym TOP 5 naszego rankingu. Co uzasadnia wyższą cenę standardowego modelu Oskar? Przede wszystkim większa wydajność, a co za tym idzie – większa obsługiwana powierzchnia. Nawilżacz Oskar ma także wbudowany higrostat i dwa poziomy pracy do wyboru. Jest mocny, oszczędny i cichy jak na swoją wydajność.

Oskar Little jest mniejszy i tańszy, ale nie mniej skuteczny. Jest przeznaczony do pomieszczeń o powierzchni do 30 m² i występuje w czterech różnych kolorach. Nie posiada higrostatu, ale podobnie jak model Oskar, posiada dozownik zapachów. W ramach trybu nocnego można przyciemnić kontrolki urządzenia. Oba modele nawilżaczy Stadler Form wyróżniają się eleganckim, subtelnym designem.

Stadler Form Oskar Stadler Form Oskar Little
Cena 699,00 zł 466,00 zł
Zalecana powierzchnia 50 m² 30 m²
Wydajność 300 g/h 200 g/h
Głośność pracy 26 – 39 dB 39 dB
Pojemność zbiornika 3,5 l 2,5 l
Dostępne kolory czarny, tytanowy, biały, brąz biały, ciemnoszary, czerwony, czarny
Higrostat tak -
Tryb nocny tak przyciemniane kontrolki
Dozownik zapachów tak tak
Poziomy pracy 2 1

Nawilżacz ewaporacyjny Smartmi Evaporative Humidifier

Nawilżacz ewaporacyjny Smartmi Evaporative Humidifier

Nawilżacz ewaporacyjny Smartmi Evaporative Humidifier

Xiaomi po raz kolejny wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rynku proponując praktyczne rozwiązania. W nawilżaczu Smartmi Evaporative Humidifi – SKV6001EU 36 obracających się łopatek odzwierciedla naturalne parowanie wody. Ponowne napełnianie zbiornika jest maksymalnie łatwe i może się odbywać bez wyłączania urządzenia. Zbiornik na wodę i elementy elektryczne są od siebie oddzielone.

Automatyczne odparowanie nadmiaru wody, ogranicza rozmnażanie się bakterii. Dodatkowo, być może ucieszy Cię także fakt, że nawilżaczem Smartmi możesz sterować za pomocą aplikacji „Mi Home / Xiaomi Home”.Czym nawilżacz ewaporacyjny SmartMi Evaporative Humidifier 2 różni się od tańszego modelu? Nieco zwiększoną wydajnością i wyświetlaczem OLED.

Smartmi Evaporative Humidifi - SKV6001EU SmartMi Evaporative Humidifier 2
Cena 444,00 zł 599,00 zł
Powierzchnia zalecana przez producenta 40 m² 40 m²
Realna powierzchnia optymalna 24 m² 26 m²
Wydajność 240 ml/h 260 ml/h
Głośność pracy 34-47 dB 34-50 dB
Pojemność zbiornika 4 l 4 l
Czujnik wilgotności i temperatury tak tak
Tryby prędkości 3 3
Tryb automatyczny tak tak
Czujnik poziomu wody tak tak
Timer tak tak
Sterowanie Wi-fi tak tak
Automatyczne odparowanie nadmiaru wody tak tak
Wyświetlacz OLED - tak

Cichy nawilżacz ewaporacyjny? Stylies

Nawilżacze ewaporacyjne Stylies to najcichsze urządzenia, które możesz kupić w tej kategorii produktów. Mira to model do dużych pomieszczeń, wyposażony dodatkowo w funkcję aromaterapii. Maty antybakteryjne oczyszczają powietrze z kurzu i pyłków, a Ionic Silver Cube (kostka z jonami srebra) zapobiega rozwoju bakterii i wirusów. Nawilżacz Mira ma spory, łatwy w obsłudze wyświetlacz i praktyczny, wyjątkowo duży zbiornik na wodę.

Jeśli nie potrzebujesz maksymalnej wydajności modelu Mira, możesz rzucić okiem na wersję Helos. Nie ma tu co prawda funkcji aromaterapii, ale wciąż mamy do czynienia ze świetnymi parametrami i filtrem antybakteryjnym. Nawilżacz Stylies Alaze także nie zawiedzie Cię pod względem wydajności i funkcjonalności. Wszystkie nawilżacze Stylies, wymienione w naszym rankingu, posiadają higrostat, automatyczną regulację wilgotności i trzy tryby nawilżania do wyboru.

Stylies Helos HAU691 Stylies Mira STYLIES Alaze
Cena 597,00 zł 649,00 zł 399,00 zł
Powierzchnia pomieszczenia 45 m² 50 m² 40 m²
Wydajność 300 g/h 350 g/h 280 g/h
Głośność pracy 23,5 dB 25 dB 27 dB
Pojemność zbiornika 4 l 5,2 l 3 l
Filtr antybakteryjny tak tak -
Higrostat tak tak tak
Automatyczna regulacja wilgotności tak tak tak
Tryby prędkości 3 3 3
Funkcja aromaterapii - tak -

Nawilżacz ewaporacyjny Oskar tytanowy

Nawilżacze ewaporacyjne – jakie dodatkowe funkcje są w opcji?

Część nawilżaczy ewaporacyjnych jest wyposażona w tryb automatyczny. Zapewnia optymalny poziom nawilżenia powietrza bez naszej ingerencji, zależnie od panujących w pomieszczeniu warunków. Urządzenia, które są wyposażone w programator czasowy umożliwiają automatyczne wyłączanie po określonym czasie pracy. Wśród dodatkowych funkcji można wyróżnić także systemy do zwalczania drobnoustrojów. Niektóre nawilżacze ewaporacyjne mają w opcji dodatkowe, antybakteryjne wkłady, które znacznie zwiększają higienę użytkowania urządzenia.

Jeśli chcesz, by nawilżacz pracował także w nocy, sprawdź czy wybrany model posiada tryb nocny. Równie przydatną funkcją jest też system automatycznego wyłączania przy braku wody. Wpływa nie tylko na komfort użytkowania, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo. W kwestii bezpieczeństwa, rodzicom małych dzieci warto zaproponować nawilżacz z funkcją blokady rodzicielskiej. Daje opcję blokowania możliwości wprowadzania zmian w ustawieniach.

Nawilżacz ewaporacyjny z jonizacją – czy warto?

Posiadanie nawilżacza z funkcją generowania jonów brzmi o tyle ciekawie, że w połączeniu z wodą jony mają najdłuższą żywotność. Moglibyśmy zatem korzystać z ich zbawiennego wpływu na zdrowie w dość efektywny sposób. Jednak, jak wykazały najświeższe badania, funkcja jonizacji wykorzystywana w nowych urządzeniach nie jest wystarczająco dobrze przetestowana. W związku z tym nie możemy polecić tego rozwiązania jako bezpieczne dla zdrowia.

Przynajmniej do momentu, gdy nie zostaną opracowane odpowiednie procedury testowania tego typu urządzeń, a sama technologia nie zostanie zatwierdzona jako bezpieczna przez niezależne instytucje. Do tej pory wszelkie testy wykonywane były wyłącznie przez producentów, w warunkach laboratoryjnych. Te z kolei nie uwzględniają tych substancji, które wytwarzamy jako ludzie i tych, które wytwarzają elementy w naszym otoczeniu. Obawy dotyczące bezpieczeństwa wzbudzają potencjalne reakcje, które mogą zachodzić w wyniku tych połączeń.

Czytaj więcej: Jonizacja – rzeczywiście działa czy szkodzi zdrowiu? Najnowsze badania

Nawilżacz ewaporacyjny Stadler Form Oskar

Nawilżacz ewaporacyjny Stadler Form Oskar

Nawilżacz z higrostatem czy bez?

Najbardziej korzystna wilgotność pomieszczenia powinna mieścić się w przedziale 40-60%. Tymczasem wilgotność w sezonie grzewczym potrafi spaść nawet do 20% powodując nie tylko wspomniane wcześniej problemy zdrowotne, ale także wpływając na wyposażenie gospodarstwa domowego. Długotrwałe obniżenie wilgotności w pomieszczeniu ma szczególne znaczenie w przypadku mebli i podłóg drewnianych – może prowadzić nawet do ich wyginania lub matowienia.

Przewilgocenie także nie jest korzystne ani dla nas, ani dla naszego domu. Podczas gdy domownicy mogą odczuwać uczucie chłodu, zauważać bóle głowy, mięśni lub stawów, meble oraz panele mogą nawet zacząć rozklejać się pod wpływem nieustannej wilgoci. Higrostat z miernikiem wilgotności, daje możliwość takiego ustawienia urządzenia, by wilgotność w pomieszczeniu była utrzymywana zawsze na odpowiednim poziomie. Przykłady nawilżaczy z higrostatem to Stylies Helos HAU691 i Stadler Form Oskar i Philips HU4813/10.

Konserwacja nawilżacza ewaporacyjnego

Ewaporacyjny nawilżacz powietrza, podobnie jak każdy inny sprzęt elektroniczny, będzie wymagał odpowiedniej konserwacji, by móc służyć Ci bez problemów przez wiele lat. Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu zbiornika nawilżacza – najlepiej przed każdym wlaniem czystej wody. Jeśli używasz twardej wody z kranu konieczne może być oczyszczanie zbiornika z osadów za pomocą octu i miękkiej szmatki.

Trzeba także regularnie sprawdzać filtr i wymieniać go jak tylko będzie tego wymagał. W niektórych przypadkach wymiana konieczna jest co miesiąc, w innych nawet co trzy miesiące. Przykładowo, wymiana filtra w nawilżaczach marki Philips to zwykle wydatek rzędu 50 zł, a sam filtr wystarcza na 3 miesiące. Dla porównania nawilżacze Stadler Form Oskar Little oraz Stylies Mira wymagają zakupu kasety (maty) filtracyjnej w cenie 80-90 zł, która wystarcza na 2 miesiące, a także kostki z jonami srebra, która kosztuje około 90 zł i wystarcza na rok.

5/5 - (2 votes)