• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Odkurzacz piorący to, zasadniczo rzecz biorąc, urządzenie 2w1, które oprócz możliwości sprzątania na sucho, gwarantuje również opcję czyszczenia na mokro. Doskonale sprawdzi się więc nie tylko do odkurzania domu czy też mieszkania, ale także do mycia dywanów oraz tapicerek. Jednak wybór konkretnego modelu, spośród wszystkich dostępnych na obecnym rynku, nie należy do najłatwiejszych. Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tych sprzętów znajdują się w poniższym materiale.

Zobacz także: Cyklonowe odkurzacze bezworkowe – ranking

Odkurzacz piorący a klasyczny model

Tak naprawdę, spora część odkurzaczy piorących, pełni również funkcję zwykłego odkurzacza. Ich konstrukcja pozwala na jednoczesne umieszczenie zbiornika na wodę w jednej komorze, a worka na zabrudzenia w drugiej. Co więcej, dostępne są również modele bezworkowe, w których zbiornik na wodę pełni funkcję filtra, mającego na celu zbieranie wszelkich nieczystości.

Decydując się na zakup odkurzacza piorącego, zdecydowanie warto postawić na taki, który zagwarantuje również możliwość czyszczenia na sucho. Rozwiązanie to pozwala na znaczną oszczędność pieniędzy, ponieważ zamiast dwóch urządzeń mamy wówczas jedno, spełniające dwie funkcje.

Odkurzacz piorący czy wodny?

Na obrazku znajduje się odkurzacz piorący Bosch AquaWash&Clean BWD421PRO.

Bosch AquaWash&Clean BWD421PRO

Mogłoby się wydawać, że odkurzacz piorący i wodny to jedno i to samo urządzenie. W rzeczywistości jednak, sprzęty te posiadają znaczące różnice.

Główną funkcją odkurzaczy wodnych jest sprzątanie na sucho, jednak cały mechanizm wygląda zupełnie inaczej niż w przypadku klasycznych modeli. Zbiornik z wodą jest bowiem pewnego rodzaju zbiornikiem na zanieczyszczenia, połączonym z filtrem. Zasysane przez odkurzacz powietrze trafia prosto do jego wnętrza. W niektórych przypadkach stosuje się dodatkowo klasyczne filtry, które zwiększają skuteczność odkurzacza. Sprzęty wodne doskonale sprawdzają się w przypadku mokrych zanieczyszczeń (a nawet błota) precyzyjnie je usuwając. Zdecydowanie jest to zaleta, której nie posiadają modele standardowe.

Odkurzacze piorące działają na podobnej zasadzie, jednak umożliwiają również czyszczenie powierzchni takich jak dywany czy tapicerki znajdujące się na meblach. Duża część modeli posiada wspomniane już dwa zbiorniki – jeden służący do prania, a drugi do standardowego odkurzania. Piana wytwarzana przez urządzenie jest w stanie wniknąć w głąb danej powierzchni, gwarantując tym samym niezwykle satysfakcjonujące efekty. Można stwierdzić, że odkurzacze piorące to ulepszona wersja odkurzaczy wodnych.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza piorącego?

Na zdjęciu przedstawiony został Odkurzacz piorący Numatic GVE370 George w kolorze zielonym.

Odkurzacz piorący Numatic GVE370 George

Wybierając odpowiedni do danych potrzeb model, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego parametry. To właśnie one bezpośrednio wpływają na komfort pracy z urządzeniem oraz jego skuteczność. Do kluczowych kwestii przy zakupie odkurzacza piorącego należą:

  • Moc – zasadniczo rzecz biorąc, im większa moc, tym większa wydajność pracy odkurzacza. Oznacza to, że urządzenia o dużej mocy lepiej poradzą sobie zarówno z praniem, jak i sprzątaniem wybranych powierzchni. Jest to parametr, który w dużej mierze przekłada się na cenę oraz czas sprzątania. Należy jednak dodać, że sprzęt o dużej mocy, sprawdzi się w przypadku posiadania dużych powierzchni wymagających częstego sprzątania. Nie warto bowiem przepłacać za odkurzacz, który będzie używany raz na dwa tygodnie.
  • Pojemność zbiorników – im większa, tym rzadziej występować będzie konieczność uzupełniania. Kwestia ta staje się mniej istotna w przypadku niewielkich mieszkań, ponieważ nawet jedno uzupełnienie powinno wystarczyć na precyzyjne wyczyszczenie całej powierzchni.
  • Siła ssąca – parametr ten określa moc, z jaką wszelkie zanieczyszczenia i brud są zasysane do zbiornika. Siła ta przyczynia się do zwiększenia skuteczności sprzątania, jednocześnie znacznie je skracając.
  • Obsługa – warto zwrócić uwagę na to, jak odbywa się sterowanie wszelkimi ustawieniami. Przeważnie służą do tego klasyczne pokrętła, jednak obecnie można spotkać się również z cyfrowymi panelami, które dają powiew nowoczesności.
  • Dodatkowe akcesoria – takie jak wymienne rury, końcówki czy też pojemniki na zanieczyszczenia lub wodę. Niektóre odkurzacze piorące posiadają w zestawie akcesoria przeznaczone do konkretnych tkanin lub powierzchni. Należy także sprawdzić, czy przy przełączaniu między trybami sprzątania, konieczne nie będzie wymienienie danej części.

Zobacz: Ranking bezprzewodowych odkurzaczy pionowych

Czy zakup odkurzacza piorącego jest opłacalny?

Na zdjęciu znajduje się produkt Karcher Puzzi 10/2 Adv 1.193-120.0.

Karcher Puzzi 10/2 Adv 1.193-120.0

Ze względu na wielofunkcyjność, jaką zapewniają odkurzacze piorące, są to urządzenia droższe niż klasyczne modele. Najtańsze z nich można kupić za około 300 zł, jednak należy liczyć się z tym, że nie będą to sprzęty tak skuteczne, jak ich droższe odpowiedniki.

Zwiększoną ilość opcji, moc i siłę ssania gwarantują urządzeni, których ceny zaczynają się od około 500 zł wzwyż. Oczywiście, na rynku dostępne są również znacznie droższe modele – takie jak powyższy Karcher. Jest to jednak marka znana z niezawodności i dużych możliwości.

Decydując się na zakup odkurzacza piorącego, szczególną uwagę należy poświęcić kwestii jego przeznaczenia. Czy będzie on używany sporadycznie, czy często? Jakie powierzchnie będziemy nim czyścić? Czy zależy nam na szybkiej i sprawnej pracy? Jakie dodatkowe funkcje powinien mieć?

Odpowiedzi na powyższe pytania pozwolą podjąć decyzję, której nie będzie się żałować. Nie opłaca się bowiem kupować urządzenia, którego cena przekracza 1000 zł, jeśli przez większość czasu będzie ono stało bezużyteczne.

Sprawdź: Mop parowy – jak wybrać i czy warto?

#materiałreklamowy

Oceń ten post