• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Sen to czynność zdecydowanie niezbędna człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania. Niewystarczająca ilość przespanych w ciągu nocy godzin może być przyczyną ogólnego zmęczenia, migren, rozdrażnienia oraz pogorszenia koncentracji. Udowodniono również, że jakość snu znacząco wpływa na poziom odczuwanego stresu, który obniża komfort życia oraz prowadzi do wielu niepożądanych skutków.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których sen zostaje zaburzony. Przyczyn takich stanów jest wiele. Należą do nich między innymi bóle mięśni, ich nadmierne napięcie, urazy, przykurcze czy też nerwobóle.

Poduszka elektryczna – działanie

Poduszka elektryczna, zwana również grzewczą, to produkt, który tylko w niewielkim stopniu różni się od klasycznych, użytkowanych codziennie poduszek.

W jej wnętrzu znajduje się system zasilania oraz duża ilość przewodów, które w momencie podłączenia urządzenia do prądu zaczynają generować ciepło. Można spotkać również produkty zasilane bateryjnie, które znacznie zwiększają komfort ich użytkowania.

Poduszki elektryczne posiadają także pilota, służącego do regulacji wszelkich dostępnych ustawień.

U kogo sprawdzi się poduszka elektryczna?

Na obrazku znajduje się kobieta, która opiera się o poduszkę.

Produkt ten może być stosowany nawet w celu zwykłego zwiększenia temperatury ciała, poprzez produkowanie dodatkowego ciepła. Nie jest to jednak jego jedyna funkcja.

Poduszka rozgrzewająca ma również zastosowanie terapeutyczne. Jej kojące działanie łagodzi dolegliwości bólowe, rozluźnia napięte mięśnie i poprawia krążenie krwi.

Ponadto pomaga ona przy dolegliwościach takich jak:

 • Urazy i przeciążenia mięśni
 • Przewlekły ból mięśni i stawów
 • Bóle reumatyczne
 • Nerwobóle
 • Problemy z układem moczowym

Sprzęt sprawdza się także w przypadku chorób układu oddechowego, zapalenia zatok, a nawet przeziębienia. Zapewnia on bowiem komfort termiczny, który jest niezbędny w walce ze stanem zapalnym.

Znaczna część użytkowników w poduszce elektrycznej widzi jednak wyłącznie funkcje relaksacyjne. Jej działanie często porównywane jest do rozgrzewającej kąpieli, która rozluźnia mięśnie.

Można więc łatwo dostrzec, że jest to urządzenie wielofunkcyjne, które sprawdzi się w rozmaitych sytuacjach.

Poduszka elektryczna a bezpieczeństwo

Całkowicie normalnym i uzasadnionym jest pytanie: „Czy poduszka elektryczna jest bezpieczna w użytkowaniu?”.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby przestrzegać zasad i instrukcji producentów. Do jednej z nich zdecydowanie zaliczyć należy fakt, że poduszka nie powinna być podłączona do zasilania przez całą noc. Skutkuje to ryzkiem oparzenia lub przegrzania urządzenia, co może prowadzić do wielu dalszych konsekwencji.

Większość poduszek elektrycznych posiada jednak automatyczny wyłącznik, zwany inaczej zabezpieczeniem przed przegrzaniem. Funkcja ta wyłącza urządzenie po określonym czasie, co zapobiega jego uszkodzeniu. Przed zakupem warto więc sprawdzić, czy dany produkt posiada odpowiednie zabezpieczenia.

Osoby, które cierpią na choroby takie jak:

 • Padaczka
 • Cukrzyca
 • Nowotwory
 • Niewydolność krążenia
 • Nadciśnienie
 • Zapalenie skóry

Powinny skonsultować swój zakup z lekarzem lub specjalistą, ponieważ może ona wywołać niepożądane skutki.

Poduszka rozgrzewająca – jak wybrać?

Istnieje kilka parametrów, na które należy zwrócić szczególną uwagę przed zakupem. Należą do nich:

Moc – od której zależy szybkość nagrzewania się urządzenia.

Materiał – powinien być przede wszystkim przyjemny w dotyku i łatwy do odczepienia od reszty urządzenia w celu prania lub czyszczenia.

Jakość wykonania – dobra poduszka elektryczna powinna posiadać odpowiednie certyfikaty zapewniające bezpieczeństwo.

Dodatkowe funkcje – takie jak masaż, regulacja temperatury czy timer.

Przykładowe modele

Po omówieniu najważniejszych kwestii związanych z poduszkami elektrycznymi, czas przejść do zaprezentowania modeli, które sprawdzą się w codziennym użytkowaniu.

Na zdjęciu znajduje się poduszka elektryczna CAMRY CR 7428 w kolorze szarym.

CAMRY CR 7428

Jest to urządzenie o mocy sięgającej 80 W, gwarantująca kojące i rozluźniające działanie. W szybki i równomierny sposób rozprowadza ciepło, dając tym samym ulgę w przypadku bólu lub nadmiernego napięcia mięśni.

Posiada pilot, który służy do regulacji temperatury i ustawienia jej zgodnie z indywidualnymi preferencjami.

Produkt wykonany jest z miłego w dotyku pluszu. Posiada również otwory, w których umieścić można dłonie lub stopy. Co więcej, pokrowiec z łatwością można zdjąć, a następnie wyprać. Dzięki temu możliwe jest higieniczne użytkowanie poduszki.

Sprzęt wyposażono w funkcję zabezpieczającą przed przegrzaniem, dlatego też jest on bezpieczny i komfortowy.

Na obrazku przedstawiona została Poduszka elektryczna Esperanza EHB004 w kolorze niebieskim.

Poduszka elektryczna Esperanza EHB004

Jest to urządzenie o mocy 60 W, które posiada 3 możliwości regulacji temperatury. Odbywa się to za pomocą łatwego w obsłudze pilota.

Kabel zasilający o długości 1,6 m zapewnia swobodę ruchów oraz komfort użytkowania.

Poszewka wykonana jest z miłego w dotyku polaru, który, po wcześniejszym odłączeniu od przewodów, można bez problemu prać.

Produkt doskonale sprawdzi się w łagodzeniu bólu mięśni i stawów. Poprawia również krążenie krwi i polepsza samopoczucie.

Co więcej, poduszka oprócz swojego terapeutycznego zastosowania, może być także używana jako termofor lub mata rozgrzewająca.

Obrazek przedstawia produkt Microlife FH 80 w kolorze żółtym.

Microlife FH 80

Produkt ten posiada moc 100 W, która gwarantuje szybkie i równomierne rozprowadzanie ciepła na całej powierzchni.

Użytkownik ma do dyspozycji 4 ustawienia temperatury, dlatego też wybór odpowiedniej nie powinien sprawiać problemów.

Poduszka wyposażona została w trzy rodzaje zabezpieczeń, do których należą:

 • Monitoring temperatury
 • Zabezpieczenie przed przegrzaniem
 • Zabezpieczenie przeciwzwarciowe

Po upływie 90 minut sprzęt samoistnie się wyłączy, zapobiegając tym samym wszelkim uszkodzeniom, czy też oparzeniom ciała.

Kabel sieciowy o długości 2,1 m gwarantuje duży komfort użytkowania.

Poszewka wykonana została z miękkiej tkaniny, którą można zarówno prać, jak i prasować.

Na zdjęciu znajduje się Poduszka elektryczna BEURER HK Comfort.

Poduszka elektryczna BEURER HK Comfort

Urządzenie posiada moc 100 W, a do dyspozycji użytkownika dostępne są 3 ustawienia temperatury, które reguluje się za pomocą pilota.

Poszewka wykonana została z miłego w dotyku i oddychającego materiału. Przewód zasilający z łatwością można odpiąć, przez co poduszkę można bez problemu prać w pralce.

Produkt posiada system zabezpieczający BSS, który wyłącza zasilanie po upływie 90 minut, oraz certyfikat Öko-Tex 100. Dzięki temu jego użytkowanie jest bezpieczne i komfortowe.

Poduszka elektryczna – czy warto?

Zdecydowanie jest to urządzenie, które sprawdzi się w każdym domu. Jego wszechstronność sprawia, że będzie świetnym rozwiązaniem zarówno w przypadku różnorodnych dolegliwości, jak i w codziennym użytkowaniu.

Należy również zwrócić uwagę na fakt, że dobra poduszka rozgrzewająca nie musi dużo kosztować. W granicach 100 zł możliwy jest zakup poduszki, która będzie spełniała wszelkie postawione jej wymagania przez długi czas. Trzeba przyznać, że za cenę tych urządzeń w niejednym sklepie jesteśmy w stanie kupić zwykłą, często niewygodną poduszkę ozdobną, która tak naprawdę nie ma szczególnych zastosowań.

 

Warto wspomnieć również o urządzeniach jakimi są elektryczne koce grzewcze, w których powstał osobny materiał.

Oceń ten post