• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Trampolina ogrodowa to świetna zabawa, nie tylko dla najmłodszych. Pozwala na aktywne spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu, jednocześnie dając ogrom frajdy. Sprawdzi się również jako urozmaicenie treningu osób dorosłych.

Na obecnym rynku dostępna jest bardzo duża ilość różnego rodzaju trampolin, przeznaczonych zarówno do użytku amatorskiego, jak i profesjonalnego. Czym kierować się przy zakupie i na co zwrócić szczególną uwagę, aby dany model sprawdził się jak najlepiej? Odpowiedzią na to pytanie jest poniższy materiał, zawierający wszelkie niezbędne informacje dotyczące trampolin.

Sprawdź: Filtry UV – dlaczego codzienne ich stosowanie jest tak istotne?

Rodzaje trampolin i ich przeznaczenie

Przeważnie sprzęty te dzielą się na trzy typy, różniące się między sobą sposobem użytkowania.

 • Trampolina domowa – to urządzenie niewielkich rozmiarów, które sprawdzi się w przypadku osób mieszkających w bloku lub domu bez ogrodu. W tej kategorii możemy znaleźć zarówno modele dla dzieci, jak i dorosłych.
 • Trampolina ogrodowa – zdecydowanie najpopularniejszy model, przeznaczony w głównej mierze do dziecięcej zabawy. Przeważnie posiadają siatkę zabezpieczającą granice, która zwiększa bezpieczeństwo najmłodszych. Trampoliny ogrodowe mają przeróżne rozmiary oraz kształty, przez co każdy jest w stanie dobrać model odpowiedni do powierzchni danego ogrodu.
 • Trampolina sportowa – w tej kategorii znajdują się modele przeznaczone do użytku profesjonalnego. Zdecydowanie nie zaleca się kupowania tego typu sprzętu do zabawy dla dzieci. Doskonale sprawdzą się do treningu akrobatycznego, jednak z uwagi na fakt, że zajmują sporo miejsca, nie nadadzą się do każdej powierzchni. Nie posiadają również zabezpieczenia w postaci siatki.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie trampoliny?

Trampolina ogrodowa Salta Premium Black Edition - 214x305cm

Trampolina ogrodowa Salta Premium Black Edition – 214x305cm

Pierwszym wyborem, którego należy dokonać decydując się na zakup trampoliny, jest jej rodzaj. Po podjęciu decyzji w tej kwestii, należy szczegółowo zwrócić uwagę na kilka parametrów, świadczących o wytrzymałości, stabilności, a co najważniejsze – bezpieczeństwie użytkowania.

 • Stelaż – można stwierdzić, że jest to pewnego rodzaju kręgosłup każdej trampoliny. Nogi powinny być wykonane z wytrzymałego i odpornego na wgięcia materiału, ponieważ niedopuszczalne jest ich składanie się, chwianie czy też zapadanie w podłoże. Co więcej, takie sytuacje są bardzo niebezpieczne. O jakości stelaża świadczy również zabezpieczenie go przed korozją, która często osłabia wytrzymałość. Należy także sprawdzić, czy wszystkie metalowe elementy są odpowiednio zabezpieczone – w tym celu często stosowane są piankowe ochraniacze.
 • Maksymalne obciążenie – jest to parametr niezwykle istotny, którego nie należy lekceważyć. Kupując trampolinę dla dzieci, warto mieć na uwadze fakt, że nie jest to sprzęt jednorazowego użytku. Mali domownicy szybko rosną, dlatego zapas dodatkowych kilogramów powinien być uwzględniany. Kwestią jest również to, ile osób będzie korzystać z wybranego modelu. Optymalną wartością maksymalnego obciążenia jest 150 kg, jednak wybór ten jest mocno indywidualny.
 • Sprężyny – ich funkcją jest utrzymanie maty do skakania. Szczególnie istotne jest w tym przypadku solidne i wytrzymałe wykonanie sprężyn. Ważną rolę pełnią także mocowania – zarówno do stelaża, jak i maty. W niektórych modelach do zestawu dołączone są osłony na sprężyny, które chronią przed przypadkowym upadkiem na mocowania.
 • Rodzaj maty – ważny jest w tej kwestii rodzaj splotu, ponieważ bezpośrednio przekłada się on na wytrzymałość trampoliny podczas skakania. Mata powinna być wykonana z odpornego na warunki atmosferyczne materiału, przez co nawet pełne słońce oraz ulewny deszcz nie będzie jej straszny.

Trampolina Salta Premium Black Edition COMBO - 396cm

Trampolina Salta Premium Black Edition COMBO – 396cm

 • Kształt trampoliny – zdecydowanie najpopularniejsze są trampoliny okrągłe. Takie też sprawdzają się najlepiej, ponieważ podczas skakania zapewniona jest równomierna praca wszystkich sprężyn. Na rynku dostępne są także modele prostokątne oraz owalne.
 • Rozmiar – to kwestia, która w dużej mierze uzależniona jest od ilości osób korzystających z wybranego modelu, oraz przestrzeni, którą dysponujemy. Warto więc ustalić, czy duża trampolina na pewno zmieści się w ogrodzie.
 • Atesty bezpieczeństwa – każda trampolina powinna posiadać odpowiednie certyfikaty, potwierdzające jej wytrzymałość oraz gwarantujące bezpieczeństwo użytkowania. Które z nich są najistotniejsze?

CE – oznacza, że dany model został wyprodukowany zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej. Jest to również gwarancja pozytywnych wyników przeprowadzonych badań i testów.

GS – takim symbolem oznacza się produkty spełniające niemieckie normy bezpieczeństwa.

TUV – to znak, że wybrana trampolina spełnia nie tylko wymogi jakościowe, ale również bezpieczeństwa podczas używania.

 • Siatka ochronna – każda trampolina dla dzieci powinna być wyposażona w siatkę zabezpieczającą przed przypadkowym wypadnięciem z maty. Warto również zwrócić uwagę na materiał, z którego została ona wykonana. Zdecydowanie powinien on być wytrzymały oraz elastyczny, a także odporny na rozdarcia. Ważna jest także wysokość siatki, dlatego powinna ona wynosić co najmniej 1,6 m. Zbyt niska siatka będzie niewystarczającym zabezpieczeniem, przez które dziecko po zbyt mocnym wybiciu się, z łatwością będzie mogło przeskoczyć. Duża część siatek posiada suwak, a niektóre z nich wyposażono również w specjalne klipsy, zabezpieczające przed przypadkowym jego otwarciem.

Co więcej, warto określić również kwotę, jaką jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup trampoliny. Przedział cen jest niezwykle zróżnicowany, jednak zdarza się, że tanie modele są po prostu słabe jakościowo. Nie warto więc oszczędzać kosztem bezpieczeństwa swoich pociech lub własnego.

Trampolina ogrodowa – czy warto?

Trampolina ogrodowa Salta Comfort Edition - 305cm

Trampolina ogrodowa Salta Comfort Edition – 305cm

Wątpliwości przed zakupem trampoliny to kwestia całkowicie normalna, dlatego też poniżej znajduje się zestawienie wszystkich wad oraz zalet tych sprzętów.

Zalety Wady
Poprawa ogólnej kondycji, wydolności płuc oraz krążenia krwi osoby skaczącej Trampoliny zajmują dużo miejsca w ogrodzie, a także w okresie zimowym, kiedy niezbędna jest przestrzeń do przechowywania
Skakanie na trampolinie przyczynia się do poprawy koordynacji ruchowej oraz balansu Nieodpowiednie lub niekontrolowane skakanie może przyczyniać się do kontuzji użytkowników
Trampoliny przynoszą mnóstwo zabawy oraz zachęcają do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu Niezabezpieczone metalowe elementy trampoliny stanowią niebezpieczeństwo, szczególnie dla dzieci
Odpowiednio dobrany model sprawdzi się także w przypadku osób dorosłych Zbyt niska siatka ochronna stanowi duże zagrożenie

Podsumowanie

Trampolina ogrodowa to idealne rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą, aby ich dziecko spędzało więcej czasu na powietrzu. Co więcej, niektóre modele umożliwiają wspólną zabawę, przyczyniając się do zacieśnienia więzi międzypokoleniowych i znalezienia wspólnego zainteresowanie. Kto wie – może to właśnie trampolina obudzi zamiłowanie do akrobatyki lub innego rodzaju sportu.

Zdecydowanie są to produkty na lato, ale również na lata!

Zobacz: Orbitrek do ćwiczeń w domu – jak wybrać? Polecane modele

Oceń ten post