• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 miesiąc temu

Trampolina ogrodowa to świetna zabawa, nie tylko dla najmłodszych. Pozwala na aktywne spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu, jednocześnie dając ogrom frajdy. Sprawdzi się również jako urozmaicenie treningu osób dorosłych.

Na obecnym rynku dostępna jest bardzo duża ilość różnego rodzaju trampolin przeznaczonych zarówno do użytku amatorskiego, jak i profesjonalnego. Czym kierować się więc przy zakupie i na co zwrócić szczególną uwagę, aby dany model sprawdził się jak najlepiej? Odpowiedzią na to pytanie jest poniższy materiał, zawierający wszelkie niezbędne informacje dotyczące trampolin.

Sprawdź: Filtry UV – dlaczego codzienne ich stosowanie jest tak istotne?

Rodzaje trampolin i ich przeznaczenie

Rodzaje trampolin i ich przeznaczenie

Przeważnie sprzęty te dzielą się na trzy typy, różniące się między sobą sposobem użytkowania.

 • Trampolina domowa – to urządzenie niewielkich rozmiarów, które sprawdzi się w przypadku osób mieszkających w bloku lub domu bez ogrodu. W tej kategorii możemy znaleźć zarówno modele dla dzieci, jak i dorosłych.
 • Trampolina ogrodowa – zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj, przeznaczony w głównej mierze do dziecięcej zabawy. Przeważnie posiadają siatkę zabezpieczającą granice, która zwiększa bezpieczeństwo najmłodszych. Trampoliny ogrodowe mają przeróżne rozmiary oraz kształty, przez co każdy jest w stanie dobrać model odpowiedni do powierzchni danego ogrodu.
 • Trampolina sportowa – w tej kategorii znajdują się modele przeznaczone do użytku profesjonalnego. Zdecydowanie nie zaleca się kupowania tego typu produktów do zabawy dla dzieci. Doskonale sprawdzą się one natomiast w przypadku treningu akrobatycznego, jednak z uwagi na fakt, że zajmują sporo miejsca, nie nadadzą się do każdej powierzchni. Nie posiadają również zabezpieczenia w postaci bocznej siatki.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie trampoliny?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie trampoliny?

Pierwszym wyborem, którego należy dokonać decydując się na zakup trampoliny, jest jej rodzaj. Po podjęciu decyzji w tej kwestii, należy szczegółowo zwrócić uwagę na kilka parametrów, świadczących o wytrzymałości, stabilności, a co najważniejsze – bezpieczeństwie użytkowania.

 • Stelaż – można stwierdzić, że jest to pewnego rodzaju kręgosłup każdej trampoliny. Nogi powinny być wykonane z wytrzymałego i odpornego na wgięcia materiału, ponieważ niedopuszczalne jest ich składanie się, chwianie czy też zapadanie w podłoże. Co więcej, takie sytuacje są bardzo niebezpieczne. O jakości stelaża świadczy również zabezpieczenie go przed korozją, która często osłabia wytrzymałość. Należy także sprawdzić, czy wszystkie metalowe elementy są odpowiednio zabezpieczone – w tym celu często stosowane są piankowe ochraniacze.
 • Maksymalne obciążenie – jest to parametr niezwykle istotny, którego nie należy lekceważyć. Kupując trampolinę dla dzieci, warto mieć na uwadze fakt, że nie jest to sprzęt jednorazowego użytku. Mali domownicy szybko rosną, dlatego zapas dodatkowych kilogramów powinien być uwzględniany. Kwestią jest również to, ile osób będzie korzystać z wybranego modelu. Optymalną wartością maksymalnego obciążenia jest 150 kg, jednak wybór ten jest mocno indywidualny.
 • Sprężyny – ich funkcją jest utrzymanie maty do skakania. Szczególnie istotne jest w tym przypadku solidne i wytrzymałe wykonanie sprężyn. Ważną rolę pełnią także mocowania – zarówno do stelaża, jak i maty. W niektórych modelach do zestawu dołączone są osłony na sprężyny, które chronią przed przypadkowym upadkiem na mocowania.
 • Rodzaj maty – ważny jest w tej kwestii rodzaj splotu, ponieważ bezpośrednio przekłada się on na wytrzymałość trampoliny podczas skakania. Mata powinna być wykonana z odpornego na warunki atmosferyczne materiału, przez co nawet pełne słońce oraz ulewny deszcz nie będzie jej straszny.
 • Kształt trampoliny – zdecydowanie najpopularniejsze są trampoliny okrągłe. Takie też sprawdzają się najlepiej, ponieważ podczas skakania zapewniona jest równomierna praca wszystkich sprężyn. Na rynku dostępne są także modele prostokątne oraz owalne.
 • Rozmiar – to kwestia, która w dużej mierze uzależniona jest od ilości osób korzystających z wybranego modelu, oraz przestrzeni, którą dysponujemy. Warto więc ustalić, czy duża trampolina na pewno zmieści się w ogrodzie.
 • Atesty bezpieczeństwa – każda trampolina powinna posiadać odpowiednie certyfikaty potwierdzające jej wytrzymałość oraz gwarantujące bezpieczeństwo użytkowania. Które z nich są najistotniejsze?

– CE – oznacza, że dany model został wyprodukowany zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej. Jest to również gwarancja pozytywnych wyników przeprowadzonych badań i testów.

– GS – takim symbolem oznacza się produkty spełniające niemieckie normy bezpieczeństwa.

– TUV – to znak, że wybrana trampolina spełnia nie tylko wymogi jakościowe, ale również bezpieczeństwa podczas używania.

 • Siatka ochronna – każda trampolina dla dzieci powinna być wyposażona w siatkę zabezpieczającą przed przypadkowym wypadnięciem z maty. Warto również zwrócić uwagę na materiał, z którego została ona wykonana. Zdecydowanie powinien on być wytrzymały oraz elastyczny, a także odporny na rozdarcia. Ważna jest także wysokość siatki, dlatego powinna ona wynosić co najmniej 1,6 m. Zbyt niska siatka będzie niewystarczającym zabezpieczeniem, przez które dziecko po zbyt mocnym wybiciu się, z łatwością będzie mogło przeskoczyć. Duża część siatek posiada suwak, a niektóre z nich wyposażono również w specjalne klipsy, zabezpieczające przed przypadkowym jego otwarciem.

Co więcej, warto określić również kwotę, jaką jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup trampoliny. Przedział cenowy tego typu produktów jest bowiem niezwykle zróżnicowany, jednak zdarza się, że tanie modele są po prostu słabe jakościowo. Nie warto więc oszczędzać kosztem bezpieczeństwa swoich pociech lub własnego.

Trampolina ogrodowa – czy warto?

Trampolina ogrodowa – czy warto?

Wątpliwości przed zakupem trampoliny to kwestia całkowicie normalna, dlatego zdecydowanie warto rozważyć wszelkie „za” oraz „przeciw” dotyczące zakupu.

Zalety

 • Poprawa ogólnej kondycji, wydolności płuc oraz krążenia krwi osoby skaczącej;
 • Skakanie na trampolinie przyczynia się do poprawy koordynacji ruchowej oraz balansu;
 • Trampoliny przynoszą mnóstwo zabawy oraz zachęcają do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu;
 • Odpowiednio dobrany model sprawdzi się także w przypadku osób dorosłych.

Wady

 • Trampoliny zajmują dużo miejsca w ogrodzie, a także w okresie zimowym, kiedy niezbędna jest przestrzeń do przechowywania;
 • Nieodpowiednie lub niekontrolowane skakanie może przyczyniać się do kontuzji użytkowników;
 • Niezabezpieczone metalowe elementy trampoliny stanowią niebezpieczeństwo, szczególnie dla dzieci;
 • Zbyt niska siatka ochronna stanowi duże zagrożenie.

Najlepsza trampolina ogrodowa – ranking [TOP 12]

Model Średnica Maksymalne obciążenie Cena Gdzie kupić?
Slogen 312 cm 120 kg 599,99 zł
Neo-Sport 10Ft 312 cm 150 kg 1 289,00 zł
Neo-Sport NS12C231 374 cm 150 kg 1 145,00 zł
Urbogym Classic 312 cm 150 kg 979,99 zł
Tesoro 305 cm 100 kg 470,57 zł
Neo-Sport NS08C221 252 cm 100 kg 619,99 zł
Skyflyer Ring 180 cm 150 kg 471,00 zł
Hop Sport 366 cm 150 kg 921,58 zł
Urbogym Infinity 374 cm 150 kg 1 599,00 zł
Zipro Jump Pro Premium 252 cm 150 kg 529,00 zł
NeoSport 252 cm 100 kg 539,00 zł
Zipro Jump Pro 183 cm 50 kg 399,00 zł

Trampolina ogrodowa Slogen

Trampolina ogrodowa Slogen

Trampolina polskiej marki Slogen to doskonałe rozwiązanie zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci, a nawet i rodziców. Model ten cechuje się bowiem średnicą wynoszącą 312 cm, a maksymalne dopuszczalne obciążenie sięga około 120 kg. Co więcej, wariant ten zaprojektowano z uwzględnieniem trwałych materiałów, przez co trampolina okazuje się wyjątkowo wytrzymała.

Cała konstrukcja opiera się na trzech solidnych nogach w kształcie litery „U”. Mata do skakania cechuje się natomiast odpornością na rozmaite uszkodzenia mechaniczne, a także promienie UV. Uwagę warto zwrócić także na galwanizowane sprężyny, które gwarantują odpowiednią elastyczność podczas skakania. Są one przy tym osłonięte specjalną matą, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowników.

Model ten posiada gęstą siatkę zabezpieczającą o wysokości 180 cm, która wyposażona jest dodatkowo w zamek błyskawiczny stanowiący wejście i wyjście z trampoliny. Co więcej, wsporniki siatki zostały zabezpieczone specjalnymi rękawami, które gwarantują dodatkową ochronę dla użytkowników.

Atutem okazuje się przy tym nieskomplikowany montaż wszystkich części, a także fakt, że w zestawie znalazła się dodatkowo drabinka ułatwiająca korzystanie z trampoliny.

Neo-Sport 10Ft

Neo-Sport 10Ft

Trampolina ogrodowa renomowanej marki Neo-Sport to doskonałe rozwiązanie do zabaw i aktywności na świeżym powietrzu. Model ten dedykowany jest przede wszystkim dzieciom, dlatego też producent zadbał o to, aby trampolina była w pełni bezpieczna w trakcie użytkowania. Jej konstrukcja okazuje się więc wyjątkowo stabilna, a zarazem solidna. Co więcej, trampolina posiada również wytrzymałą siatkę wewnętrzną, która oddziela matę do skakania zarówno od sprężyn, jak i wsporników siatki.

Do atutów modelu od Neo-Sport zdecydowanie warto zaliczyć również takie cechy, jak chociażby jakościowy zamek błyskawiczny służący za wejście, a także drabinkę do wchodzenia i schodzenia z trampoliny. Plusem okazuje się także stosunkowo prosty montaż trampoliny, a także wytrzymałość całej konstrukcji.

Trampolina ogrodowa Neo-Sport NS12C231

Trampolina ogrodowa Neo-Sport NS12C231

Neo-Sport NS12C231 to jakościowa trampolina ogrodowa, której średnica wynosi aż 364 cm, dzięki czemu z powodzeniem skorzystają z niej zarówno dzieci, jak i nawet dorośli. Maksymalne dopuszczalne obciążenie wynosi przy tym 150 kg.

Co więcej, cała konstrukcja opiera się na czterech wytrzymałych nogach, które przyjmują kształt litery „U”. Mata do skakania została jednocześnie wykonana z trwałego materiału, a całą jej powierzchnię otacza wewnętrzna siatka o wysokości 180 cm. Dzięki temu użytkownicy są w pełni chronieni zarówno przed sprężynami, jak i wspornikami siatki. W tym kontekście warto również wspomnieć o piance zabezpieczającej i rękawach PVC, które otaczają słupki w celu zwiększenia bezpieczeństwa podczas zabawy.

Dodatkowym atutem okazuje się przy tym dołączona do zestawu drabinka, która ułatwia wchodzenie i schodzenie z trampoliny. Jeśli natomiast chodzi o samo wejście – jest ono zabezpieczone solidnym zamkiem błyskawicznym ułożonym w literę „L”.

Urbogym Classic

Uborgym Classic

Trampolina ogrodowa Urbogym Classic to wysokiej jakości model, którego średnica wynosi 312 cm, a maksymalne obciążenie może sięgać nawet 150 kg. Cała konstrukcja jest w tym przypadku ulokowana na trzech nogach w systemie „U”, które gwarantują dużą stabilność, a zarazem wytrzymałość. Co więcej, trampolina od Urbogym okazuje się również w pełni odporna na wodę, a także promieniowanie UV, przez co użytkownicy nie muszą martwić się o jej uszkodzenie przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych.

Do zalet modelu warto jednocześnie zaliczyć takie cechy, jak chociażby wytrzymała siatka zewnętrzna o wysokości sięgającej 180 cm. Ponadto zarówno wsporniki siatki, jak i sprężyny okalające matę do skakania, zostały odpowiednio zabezpieczone.

Producent zawarł w zestawie również drabinkę, która ułatwia wchodzenie i schodzenie z trampoliny, a także siatkę do przechowywania butów.

Trampolina ogrodowa Tesoro

Trampolina ogrodowa Tesoro

Trampolina od marki Tesoro to budżetowa, a zarazem funkcjonalna propozycja, która sprawdzi się w wielu rozmaitych sytuacjach. Model ten jest dedykowany przede wszystkim dzieciom, a jego maksymalne obciążenie wynosi 100 kg. Średnica sięga natomiast 305 cm.

Wariant ten posiada solidny i stabilny stelaż, a wszystkie jego elementy są galwanizowane, co zwiększa wytrzymałość. Co więcej, mata do skakania została wykonana z gęstego, a zarazem elastycznego materiału, który cechuje się jednocześnie odpornością na promienie UV. Należy również wspomnieć, że sprężyny zabezpieczono odpowiednio dopasowaną osłoną, co dodatkowo zwiększa komfort podczas użytkowania trampoliny.

Do zalet modelu od Tesoro należy zaliczyć także solidną siatkę wewnętrzną, ale i wytrzymałe wsporniki, które posiadają specjalne kołnierze z grubej gąbki. Ponadto w zestawie znajduje się również drabinka ułatwiająca wchodzenie i schodzenie z trampoliny.

Neo-Sport NS08C221

Neo-Sport NS08C221

Trampolina ogrodowa Neo-Sport NS08C221 to budżetowe, a zarazem solidne i trwałe rozwiązanie, które umożliwi bezpieczną zabawę zarówno młodszym, jak i starszym dzieciom.

Do charakterystycznych cech modelu należy zaliczyć przede wszystkim stabilną konstrukcję, która opiera się na trzech nogach w kształcie litery „U”, wytrzymałą siatkę wewnętrzną z suwakiem, a także zabezpieczenia w postaci osłony na sprężyny, czy też miękkiej pianki okalającej słupki.

Co więcej, trampolina posiada wytrzymałą matę do skakania, której średnica wynosi 252 cm. Okazuje się ona przy tym nie tylko elastyczna, ale i wodoodporna, przez co użytkownicy nie muszą martwić się o pozostawianie trampoliny na deszczu. Ponadto w zestawie znalazła się także drabinka ułatwiająca wchodzenie i schodzenie z trampoliny.

Trampolina ogrodowa Skyflyer Ring

Trampolina ogrodowa Skyflyer Ring

Skyflyer Ring to trampolina ogrodowa, która daje użytkownikom możliwość dostosowania jej konstrukcji do własnych preferencji. Producent zaprojektował ją bowiem tak, aby siatkę można było zamontować wewnątrz lub na zewnątrz, przez co wariant ten doskonale sprawdza się zarówno w przypadku najmłodszych dzieci, jak i tych starszych.

Co więcej, mata do skakania o średnicy 180 cm została wykonana z solidnego, a zarazem elastycznego materiału, który dodatkowo cechuje się odpornością na blaknięcie spowodowane długotrwałym wystawieniem na promienie UV.

Dodatkowym atutem okazuje się zabezpieczenie sprężyn, a także solidne i wytrzymałe nogi, które gwarantują odpowiednią stabilność trampoliny. Ponadto na froncie siatki znajduje się zamek błyskawiczny wzbogacony o specjalne klamry, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo podczas skakania.

Warto wspomnieć również o tym, że w zestawie z trampoliną znalazła się także drabinka ułatwiająca korzystanie z niej.

Trampolina ogrodowa Hop Sport

Trampolina ogrodowa Hop Sport

Model Hop Sport to wysokiej jakości trampolina o średnicy sięgającej aż 366 cm, z której skorzystają zarówno dzieci, jak i dorośli. Produkt cechuje się bowiem wysoką jakością wykonania, a także stabilną i odporną na uszkodzenia konstrukcją. Została ona wykonana z ocynkowanej i galwanizowanej stali hartowanej, co skutecznie chroni cały stelaż przed korozją. Dzięki temu trampolina posłuży wiele lat, a użytkownicy nie będą musieli obawiać się o jej wytrzymałość.

W trampolinie znajdują się aż 72 sprężyny, które skutecznie trzymają batut i zapewniają pełne bezpieczeństwo w trakcie skakania. Co więcej, produkt wyposażono również w mocną siatkę ochronną (zewnętrzną) o gęstym splocie oraz zamek błyskawiczny wzbogacony o zatrzaski.

W zestawie, oprócz samej trampoliny, znajduje się również pokrowiec ochronny na batut, organizer/siatka na buty lub inne akcesoria, rękawiczki do montażu, haki, którymi konstrukcję przytwierdza się do podłoża, a także piłkę oraz praktyczną drabinkę ułatwiającą wchodzenie i wychodzenie z trampoliny.

Maksymalne dopuszczalne obciążenie wynosi w tym przypadku 150 kg, dzięki czemu na trampolinie może skakać jednocześnie więcej dzieci, a zabawie oddadzą się również dorośli.

Urbogym Infinity

Urbogym Infinity

Trampolina ogrodowa Urbogym Infinity to wytrzymały, a zarazem jakościowy model, którego średnica wynosi aż 374 cm. Produkt wyposażono w siatkę wewnętrzną, która ogranicza przestrzeń pomiędzy batutem a słupkami. Co więcej, sprężyny zostały przykryte specjalną dwuwarstwową matą, co zwiększa bezpieczeństwo podczas zabawy.

W zestawie z trampoliną znajduje się również specjalna siatka na buty lub inne akcesoria, a także drabinka, dzięki której wchodzenie i wychodzenie staje się znacznie łatwiejsze.

Maksymalne obciążenie wynosi 150 kg, dlatego też model Urbogym Infinity doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zapewnić sobie rozrywkę połączoną z ruchem na świeżym powietrzu. I choć trampolina nie należy do najtańszych, zdecydowanie jest ona warta swojej ceny.

Trampolina ogrodowa Zipro Jump Pro Premium

Trampolina ogrodowa Zipro Jump Pro Premium

Model Jump Pro Premium marki Zipro to wysokiej jakości trampolina o średnicy 252 cm, która wyposażona została również w ochronną siatkę wewnętrzną o wysokości 150 cm. Produkt okazuje się stosunkowo niski, gdyż wysokość od podłoża do maty wynosi jedynie 45 cm. Z tego względu w zestawie nie znajduje się drabinka, a trampolina doskonale sprawdzi się do użytku przez dzieci.

Producent zaznacza, że montaż trampoliny jest całkowicie nieskomplikowany, a złożenie całej konstrukcji nie powinno zająć więcej niż 35 minut. Co więcej, wszelkie sprężyny zostały zabezpieczone specjalną matą, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo użytkowników podczas skakania.

Maksymalne dopuszczalne obciążenie wynosi w tym przypadku 150 kg, przez co z trampoliny może korzystać jednocześnie nawet większa ilość dzieci.

NeoSport

NeoSport

Trampolina ogrodowa NeoSport cechuje się stabilną i wytrzymałą konstrukcją, a także szeregiem zabezpieczeń. Średnica maty do skakania wynosi w tym przypadku 252 cm, a wokół niej znajduje się wewnętrzna siatka ochronna z wejściem zamykanym na zamek błyskawiczny i specjalną klamrę. Co więcej, w zestawie znajduje się również drabinka ułatwiająca wchodzenie i wychodzenie z trampoliny.

Batut jest wodoodporny i elastyczny, a maksymalne dopuszczalne obciążenie wynosi 100 kg.

Słupki pokryto miękką pianką, a sprężyny zabezpieczono kołnierzem, który również zawiera w sobie ochronną piankę. Co więcej, sprężyny zostały odpowiednio zabezpieczone przed korozją, przez co są one w stanie posłużyć przez długie lata.

Trampolina ogrodowa Zipro Jump Pro

Trampolina ogrodowa Zipro Jump Pro

Model Jump Pro marki Zipro to najtańsza, choć wcale nie najgorsza pozycja z rankingu. Model ten cechuje się bowiem stabilną i wytrzymałą konstrukcją, a także wysoką jakością wykonania. Średnica trampoliny wynosi 183 cm, a maksymalna waga użytkownika nie powinna przekraczać 50 kg. Będzie to więc doskonałe rozwiązanie dla dzieci, tym samym nie zajmując zbyt dużo miejsca w ogrodzie.

Produkt posiada 36 sprężyn zabezpieczonych matą ochronną z pianką amortyzującą, a także zewnętrzną siatkę o wysokości 150 cm, która zapobiega przypadkowemu wypadnięciu z trampoliny. Wejście zostało przy tym wyposażone w zamek błyskawiczny oraz specjalne klamry.

Trampolina jest stosunkowo niska, przez co nawet młodsze dzieci nie powinny mieć problemu z dostaniem się do jej wnętrza. Co więcej, montaż całej konstrukcji jest łatwy i niemal całkowicie bezproblemowy. Ponadto elementy takie jak batut, siatka i osłona są w pełni odporne na wilgoć oraz działanie promieni słonecznych, przez co model ten może być rozłożony przez wiele miesięcy.

Podsumowanie

Trampolina ogrodowa to idealne rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą, aby ich dziecko spędzało więcej czasu na powietrzu. Co więcej, niektóre modele umożliwiają wspólną zabawę, przyczyniając się do zacieśnienia więzi międzypokoleniowych i znalezienia wspólnego zainteresowanie. Kto wie – może to właśnie trampolina obudzi zamiłowanie do akrobatyki lub innego rodzaju sportu zarówno u dziecka, jak i dorosłego.

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.

#materiałreklamowy

Oceń ten post