• Ostatnia modyfikacja artykułu:7 miesięcy temu

Sokowniki, czyli specjalnie zaprojektowane garnki do robienia soków z owoców i warzyw, to praktyczne, a zarazem całkowicie nieskomplikowane sprzęty, które doskonale sprawdzają się w użytku domowym. Jednocześnie stanowią one świetną alternatywę dla sokowirówek, tym samym będąc o wiele bardziej budżetowym rozwiązaniem.

W obrębie tego typu produktów obserwuje się jednak różnice dotyczące chociażby jakości wykonania, ale i przeznaczenia lub też poszczególnych funkcji oraz udogodnień. Podpowiadamy więc, jak wybrać odpowiednio dopasowany sokownik, a także – na co należy zwracać szczególną uwagę przy zakupie.

Zobacz również: Sokowirówka czy wyciskarka wolnoobrotowa? Co warto wybrać?

Sokownik – co to jest?

Sokownik – co to jest?

Sokowniki z pewnością nie należą do skomplikowanych lub nadmiernie zaawansowanych sprzętów, a wręcz przeciwnie – cechują się one prostą budową, w której skład wchodzą przede wszystkim specjalne garnki. Są one ustawione na sobie, a na wierzchu znajduje się odpowiednio dopasowana szklana pokrywa. Wraz z sokownikiem w zestawie jest również również silikonowa rurka, która ma służyć do odprowadzania soków.

Rodzaje sokowników

Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem sokowników okazuje się wariant parowy, który przeznaczony jest do użytku na kuchenkach gazowych lub ewentualnie płytach indukcyjnych. Na rynku widnieją jednak obecnie również sokowniki elektryczne, które posiadają specjalny element grzewczy, przez co nie wymagają ustawiania na kuchence. I choć rozwiązanie to bardzo często okazuje się wyjątkowo wygodne, tak tego typu sokowniki cechują się również znacznie wyższą ceną. Problematyczne okazuje się także znalezienie jakościowego modelu, gdyż ich dostępność stale utrzymuje się na dość ograniczonym poziomie. Z tego też względu skupiamy się przede wszystkim na modelach parowych.

Jak działa sokownik parowy?

Jak działa sokownik parowy?

Aby skutecznie wyjaśnić sposób działania sokowników parowych należy skupić się na kluczowych elementach ich budowy, czyli poszczególnych naczyniach, do których zalicza się takie warianty, jak:

  • Dolny – czyli zbiornik na wodę;
  • Środkowy – to naczynie przeznaczone do odprowadzania soku. Posiada ono kranik spustowy oraz miejsce na podłączenie wspomnianej już rurki;
  • Górny – czyli miejsce, w którym umieszcza się wybrane owoce lub warzywa, które mają zostać poddane obróbce termicznej w celu uzyskania soku.

Działanie sokownika parowego zdecydowanie nie należy do skomplikowanych, gdyż obejmuje jedynie kilka prostych kroków. Pierwszym z nich jest uzupełnienie dolnego naczynia wodą, natomiast górnego wybranymi owocami lub warzywami (dokładnie umytymi i odpowiednio przygotowanymi). Następnie konieczne jest ustawienie sprzętu na kuchence, aby woda zaczęła parować i przedostawać się do najwyższego naczynia, gdzie ulegnie ochłodzeniu i skropleniu. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie pysznego i zdrowego soku w stosunkowo krótkim czasie – cały proces zajmuje bowiem od 30 do około 60 minut, w zależności od wykorzystywanych składników.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie sokownika?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie sokownika?

Choć sokowniki należą do stosunkowo prostych sprzętów, przed zakupem konkretnego modelu warto zapoznać się z najważniejszymi cechami tego typu urządzeń. Wiele z nich wywiera bowiem bezpośredni wpływ zarówno na działanie samego sokownika, jak i zadowolenie użytkowników z efektów jego pracy. Dlatego też należy uwzględniać takie kwestie, jak:

  • Materiał wykonania – sokowniki wykonane z niezbyt jakościowych materiałów są o wiele bardziej podatne na różnego rodzaju uszkodzenia, w tym również te spowodowane wysoką temperaturą. Dlatego też zaleca się zakup sprzętu wykonanego ze stali nierdzewnej lub aluminium, czyli materiałów, które zagwarantują odpowiednią trwałość i wytrzymałość sokownika. Jednocześnie warto spojrzeć także na grubość dna wybranego modelu, ale i rodzaj pokrywy. Z założenia najlepszym wyborem będzie pokrywa wykonana ze szkła, gdyż umożliwia ona doglądanie wnętrza sokownika, a przy tym jest również odporna na wysokie temperatury.
  • Pojemność – to aspekt, który uzależniony jest od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkowników. Na rynku dostępne są bowiem niewielkie sokowniki o pojemności sięgającej chociażby 1 litr, ale również znacznie większe sprzęty, które cechują się pojemnością na poziomie nawet 10 litrów. Przed zakupem wybranego modelu z pewnością należy więc określić własne wymagania, co z kolei umożliwi podjęcie możliwie najlepszej decyzji.
  • Przeznaczenie – w obrębie sokowników wyróżnia się sprzęty przeznaczone do użytku na kuchenkach gazowych, elektrycznych, a także indukcyjnych. Niektórzy producenci decydują się również na wprowadzanie uniwersalnych rozwiązań, które sprawdzą się zasadniczo w każdych warunkach. Aby jednak uniknąć rozczarowania w postaci braku możliwości korzystania z zakupionego sokownika, należy dokładnie sprawdzić, czy wybrany model będzie kompatybilny z posiadaną kuchenką.
  • Cena – to kwestia uzależniona od takich czynników, jak chociażby renoma producenta, materiał wykonania danego modelu, jego pojemność, a także ewentualne dodatkowe udogodnienia. Wybierając sokownik z pewnością warto więc określić własny budżet, a następnie poszukiwać rozwiązań, które się w nim mieszczą.
  • Dodatkowe udogodnienia – wśród nich wyróżnia się między innymi możliwość przyrządzania zup, dżemów, powideł, a także rozmaitych musów.

Sokownik – czy warto? Podsumowanie

Sokownik – czy warto? Podsumowanie

Sokowniki to budżetowe, a zarazem funkcjonalne sprzęty, które umożliwiają łatwe i całkowicie bezproblemowe przygotowanie domowych soków z ulubionych owoców, a także warzyw. Sprzęty te cechują się prostą konstrukcją, przez co ich użytkowanie nie powinno sprawiać żadnych problemów nawet w momencie, gdy sprzęt jest wykorzystywany po raz pierwszy. Co więcej, sokowniki sprawdzają się również w trakcie przyrządzania rozmaitych przetworów, w tym chociażby dżemów lub musów owocowych. Jednocześnie warto również wspomnieć o tym, że urządzenia z tej kategorii są znacznie tańsze niż chociażby sokowirówki, czy też wyciskarki wolnoobrotowe. Jest to więc doskonałe rozwiązanie dla osób, które pragną samodzielnie przyrządzać soki oraz przetwory, a przy tym nie chcą przepłacać. Ostateczną decyzję dotyczącą tego, czy sokownik jest warty zakupu, należy jednak podjąć indywidualnie w zgodzie z własnymi potrzebami, a także oczekiwaniami.

Sprawdź także: Najlepsze wyciskarki wolnoobrotowe – ranking [TOP 25]

#materiałreklamowy

Oceń ten post