• Ostatnia modyfikacja artykułu:6 miesięcy temu

Częste picie soków znacznie podnosi jakość diety i zapobiega niedoborom witaminowym. Warzywa i owoce przetworzone w wyciskarce wspierają dobre trawienie, głównie za sprawą bogactwa enzymów, kwasów i błonnika.

Nawet ci, dla których przyswajanie błonnika w dużej ilości jest problematyczne, skorzystają na przetworzonych w ten sposób surowcach. Dobra wyciskarka wolnoobrotowa będzie nieocenioną pomocą i przyniesie wielu korzyści. Kluczowym jest jednak tak wybrać sprzęt, by posłużył jak najdłużej i jak najlepiej.

Sprawdź także: Ranking najlepszych sokowirówek [TOP 15]

Ranking wyciskarek wolnoobrotowych [TOP 25]

Nazwa Pojemnik na sok Pojemnik na miąższ Cena Gdzie kupić?
Hurom One Stop 0,5 l 1 l 1590 zł
Kuvings Revo830 1,3 l 1 l 2750 zł
Kuvings D9900 0,5 l 1,0 l 1649 zł
Kuvings Big Mouth B6000S b.d. b.d. 1499 zł
Hurom H200 0,35 l b.d. 2860 zł
Philips Viva Collection HR1889/70 1 l 0,75 l 739 zł
Omega Sana EUJ-707 1 l b.d. 2130 zł
4SWISS BM202XJJ 1 l 1 l 1499 zł
Bosch MESM500W 1 l 1,3 l 739 zł
Amica JSM 4012 1 l 1 l 485 zł
G21 Gracioso 0,6 l 1 l 1149 zł
Sam Cook PSC-50/B 1 l 1 l 799 zł
Philips Viva HR1888/70 1 l 0,75 l 699 zł
Panasonic MJ-L500SXE 1,3 l 1 l 699 zł
Kenwood PureJuice XL JMP85.000SI 0,6 l b.d. 989 zł
Kenwood PureJuice JMP400WH 1 l 1,3 l 499 zł
Tefal ZC420E 0,8 l 0,8 l 589 zł
Tefal Infiny Juice ZC255B38 0,8 l 0,8 l 563 zł
Tefal Juiceo ZC1508 0,8 l 0,8 l 539 zł
Sencor SSJ 4042RD 0,8 l 0,8 l 386 zł
Blaupunkt SJV-801 1 l 1 l 578 zł
Gotie GSJ-200B 0,4 l b.d. 499 zł
Blaupunkt SJV-301 0,8 l 0,9 l 319 zł
Zeegma Sap Bidon 0,9 l 0,9 l 320 zł
Eldom PJ450 1 l b.d. 479 zł

Hurom One Stop

Pośród najlepszych wyciskarek wolnoobrotowych musiał znaleźć się choć jeden model firmy Hurom. Producent oferuje bogatą gamę najwyższej jakości wyciskarek – wszystkie są warte uwagi nie tylko ze względu na specyfikacje, ale i stylistykę oraz bogatą kolorystykę. Ciekawostką jest fakt, że pierwsza na świecie wolnoobrotowa wyciskarka do soków została opracowana i opatentowana właśnie przez firmę Hurom.

Hurom H-AI-LBE20 wyróżnia się cichym, bezawaryjnym silnikiem i oferuje wysoką wydajność. Ma dużą komorę wsadową, co umożliwia wyciskanie całych owoców i warzyw. Nadaje się do robienia soków, musów czy mleka roślinnego.

Naturalny ruch wałka ślimakowego ogranicza do minimum degradację cennych składników odżywczych i zapewnia zachowanie naturalnego smaku oraz maksimum wartości odżywczych soku. Producent zapewnia, że zarówno smak, jak i drogocenne składniki są zachowywane nawet do 72 godzin.

Jednoślimakowy model Hurom One Stop jest dostępny w kolorze różowego złota (który zdecydowaliśmy się umieścić w naszym rankingu wyciskarek wolnoobrotowych), ale i w kolorze czerwonym, platynowym i antracytowym.

Przeczytaj także: Hurom One Stop H-AI – Recenzja i test

Kuvings Revo830

Kuvings Revo830 to kolejna pośród najlepszych wyciskarek wolnoobrotowych, które mieliśmy okazję osobiście przetestować. Możemy więc poręczyć za najwyższą jakość wykonania, wielofunkcyjność, którą zapewniają dodatkowe akcesoria, a także wysoką kulturę pracy, banalnie łatwą obsługę i przepyszne soki, mleka roślinne czy nawet potrawy.

Jeżeli szukasz wyciskarki wolnoobrotowej z segmentu premium, nie zawiedziesz się na tym modelu. To, co z pewnością warto o nim wiedzieć to fakt, że poszczególnych elementów nie zaleca się myć w zmywarce, jednak czyszczenie nie jest uciążliwe – ułatwiają to idealnie dopasowane szczoteczki i inne dodatkowe elementy myjące dołączone do zestawu.

Choć nie jest to urządzenie tanie, jest bezkompromisowe jeżeli chodzi o jakość przetwarzania surowców. Od innych modeli marki odróżnia go też fakt, że niejako hybrydą – połączeniem wyciskarki pionowej (do warzyw i owoców) i poziomej (do takich surowców jak seler naciowy czy zielone liście).

Sprawdź również: Test i recenzja wyciskarki Kuvings Revo830

Kuvings D9900

Kuvings D9900, podobnie jak inne bardzo dobre wyciskarki wolnoobrotowe, charakteryzuje się dużym otworem (wielkości jabłka), do którego można wrzucić nawet całe owoce i warzywa.

Ten tańszy model także nadaje się do wyciskania soku z twardych warzyw, jak i trudnych surowców, typu zioła lub liście. Przygotujesz w nim również wszelkie sorbety, koktaile i aksamitne owocowe soki, co ułatwią dedykowane akcesoria.

Łatwy demontaż poszczególnych elementów pozwala na dokładne i bezproblemowe czyszczenie. Kuvings D9900 wyróżnia się również solidną konstrukcją. Producent zadbał także o bezpieczeństwo montując w pokrywie otwieraną klapę. Dzięki temu nawet małe dzieci nigdy nie zrobią sobie krzywdy.

D9900 to model cieszący się stałą popularnością i zbierający pozytywne opinie użytkowników. Chwalą sobie oni idealną konsystencję soków, doskonałą jakość wykonania i idącą za nią trwałość, cichą pracę, a nawet łatwe w czyszczeniu sitko.

Kuvings Big Mouth B6000S

Alternatywą dla modelu, który znalazł się miejsce wyżej w naszym rankingu wyciskarek wolnoobrotowych, może być Kuvings Big Mouth B6000S. Pojawił się na rynku w 2018 roku, a w porównaniu do swojego poprzednika wyróżnia się wzmocnioną pokrywą, obudową silnika oraz dodatkową zaczepą na misie.

To model trwały, popularny i jak wszystkie produkty marki objęty 10-letnią gwarancją. Sprawdza się do pozyskiwania soku z różnorodnych rodzajów składników – zarówno miękkich, jak i twardych, w tym także liści i orzechów. Wlot jest duży na szerokość 7,5 centymetrów na całej długości dyszy.

Bezszczotkowy napęd pracuje cicho, urządzenie dysponuje też sporą mocą. To dobra wyciskarka wolnoobrotowa, która przychodzi w zestawie z dwoma pojemnikami (na pulpę i sok) oraz miską.

Hurom H200

Hurom H200

Jeśli szukasz najlepszej wyciskarki wolnoobrotowej o najwyższej żywotności, jakości i wydajności, odpowiedzią na Twoje potrzeby może być Hurom H200 All in One. Mimo wysokiej ceny ten model jest najchętniej wybieranym spośród całej gamy wyciskarek Hurom.

Swoją wydajność zawdzięcza przede wszystkim innowacyjnym filtrom wyciskającym. To dzięki nim – i sprawdzonemu, bezawaryjnemu silnikowi indukcyjnemu – proces wyciskania jest tak łatwy i skuteczny. Producent jest na tyle pewien jakości silnika i pozostałych podzespołów, że oferuje 10-letnią gwarancję na swoje wyciskarki.

Wbudowana misa na sok, choć nieco mała (0,35 l) została stworzona z jakościowego tritanu, który zapewnia wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne i pełne bezpieczeństwo w kontakcie z żywnością.

Ten najnowszy model prawdopodobnie powinien zajmować pierwsze miejsce w naszym rankingu wyciskarek wolnoobrotowych. Jednak pod uwagę braliśmy w nim przede wszystkim stosunek ceny do jakości, ponieważ wiemy, że nasi czytelnicy najczęściej szukają rozwiązań optymalnych. Tu z kolei mamy do czynienia z możliwie najwyższą jakością.

Philips Viva Collection HR1889/70

Jeżeli szukasz taniej, całkiem dobrej oraz niezwykle łatwej w czyszczeniu wyciskarki, sprawdź Philips Viva Collection HR1889/70. Ten model mocno ostatnio trenduje, a jego użytkowniki wskazują na wiele zalet, które można uzyskać w tej niskiej cenie.

Viva Collection HR1889/70 jest urządzeniem cichym, dobrze wykonanym, łatwym w obsłudze i banalnie łatwym w myciu. Do tego jest wydajny i radzi sobie ze wszelkiego rodzaju surowcami – soczystymi (jak na przykład ananas), miękkimi oraz włóknistymi.

Dla wielu ten model to obecnie najlepsza wyciskarka wolnoobrotowa.

Omega Sana EUJ-707

Mimo wysokiej ceny, sporą popularnością cieszy się też model Omega Sana EUJ-707. Trzeba przyznać, że jest to zdecydowanie jedna z najlepszych wyciskarek wolnoobrotowych.

Urządzenie jest wyposażone w wiele funkcji, w tym mielenia i homogenizacji. Dzięki nim przygotujesz lody, sorbety, przeciery, musy, mleczka, tofu, humusy, pasztety oraz mielone przyprawy i masła np. orzechowe.

Zestaw akcesoriów jest całkiem bogaty i obejmuje: sito o mniejszych otworach (do klarownych soków), sito o większych otworach (do gęstych soków, musów i przecierów), wkład pełny do mielenia i homogenizacji, 4 końcówki do robienia makaronu i szczoteczkę do czyszczenia.

Dla wielu Omega Sana EUJ-707 może być najlepszą wyciskarką wolnoobrotową, bo dołączone pojemniki nie mają nic wspólnego z plastikiem. Dzban na sok jest szklany, z kolei pojemnik na puplę jest wykonany ze stali.

Model jest dostępny w wielu wersjach kolorystycznych, w tym m.in. w brązie satynowym czy w wersji chromowanej.

4SWISS BM202XJJ

Zachwalanym modelem, a zarazem w istocie jedną z najlepszych wyciskarek wolnoobrotowych jest także 4SWISS BM202XJJ. To, co wyróżnia ten model pośród wszystkich innych, które znalazły się w naszym rankingu wyciskarek wolnoobrotowych to przede wszystkim fakt, że wałek ślimakowy jest wykonany z Ultemu – wytrzymałego materiału wykorzystywanego przez NASA.

Wygodnym rozwiązaniem jest także nóż tnąco-pobierający, który samoczynnie przesuwa owoce i warzywa w głąb szuflady. Trwały silnik o mocy nominalnej 200 W można z kolei pochwalić za energooszczędną i cichą pracę.

Czyszczenie tego urządzenia jest wyjątkowo szybkie – system ECS, umożliwia bowiem wstępne oczyszczenie wewnętrznych części wyciskarki. Ciekawym rozwiązaniem jest także pokrywa 2w1, na którą składają się dwa wygodne i bezpieczne otwory wlotowe o średnicy 8 cm i 4 cm.

Enzyme Protection System pozwala na zachowanie nieprzerwanych łańcuchów enzymowych, co ułatwaia naturalny proces trawienia.

Bosch MESM500W

Jeśli szukasz taniego modelu pośród polecanych wyciskarek wolnoobrotowych, Bosch MESM500W jest jednym z tych, które cieszą się dobrymi opiniami użytkowników. Model jest też wykonany z materiałów wolnych od BPA, co zawsze warto zweryfikować w przypadku tańszych małych AGD.

Funkcja MixControl pozwala dostosować ilość miąższu i klarowność soku do oczekiwań użytkowników. W zestawie znajdziesz także poręczny poradnik z przepisami na różnorodne soki i koktaile. Choć nie powinno to stanowić kluczowego elementu wyboru produktu, to miły dodatek ze strony producenta. Podobnie jak fakt, że poszczególne elementy tej wyciskarki (poza blokiem z silnikiem) można myć w zmywarce.

Duży pojemnik na sok (1 l) i na miąższ (1,3 l) mają znaczący wpływ na wygodę użytkowania, podobnie jak dwa odrębne sita do soku klarownego i gęstego.

Amica JSM 4012

Pośród tańszych i dobrych wyciskarek wolnoobrotowych, rosnącą popularnością cieszy się ostatnio Amica JSM 4012. Posiada ona w zestawie dwa rodzaje sitek ze stali nierdzewnej o różnych wielkościach otworów. Dzięki temu można eksperymentować z sokami z różnych produktów i o różnej konsystencji – zarówno klarownej, jak i gęstej jak w smoothie.

Zgromadzony w środku miąższ spowalniający pracę urządzenia nie będzie problemem w przypadku tego modelu. Dzięki temu, że sito może obracać się w dwóch kierunkach, zatory z drobin owoców i warzyw są łatwe do usunięcia.

Dotykowy panel sterowania oferuje nie tylko łatwą obsługę, ale też dostęp do dodatkowych funkcji. Amica JSM 4012 jest także wyposażona w system zamknięcia wzbogacony uszczelką, dzięki czemu skutecznie chroni przed kapaniem i zabrudzeniami. Nie brak również wygodnego wskaźnika bezpiecznego zamknięcia.

G21 Gracioso

O popularności modelu G21 Gracioso zdecydował w dużej mierze fakt, że swoją konstrukcją do złudzenia przypomina sprawdzoną wyciskarkę z wyższej półki – Omega Sana EUJ-707, będąc przy tym o ponad połowę tańszym.

Choć G21 Gracioso rzeczywiście bez zastrzeżeń sprawdza się przy wyciskaniu różnorodnego rodzaju produktów, generuje podczas swojej pracy znacznie więcej decybeli niż Omega. Według opinii użytkowników wymaga także krojenia surowców (pomimo dużego otworu), bo w innym wypadku nie pobiera ich odpowiednio.

Do zalet sprzętu należy zaliczyć dobrą jakość wykonania i sporą wydajność. Użytkownicy są z niej sumarycznie zawsze zadowoleni.

Philips Viva HR1888/70

Do popularnych i nie za drogich modeli należy także model Philips Viva HR1888/70. Zastosowana w nim technologia MicroMasticating umożliwia wyciśnięcie nawet 80% zawartości owoców, co sprawia, że model zasługuje na miano dobrej wyciskarki wolnoobrotowej.

Philips Viva HR1888/70 radzi sobie nie tylko z owocami i warzywami, ale i z warzywami liściastymi, a nawet nasionami. Szeroki otwór XL (7 cm) w większości przypadków na pozwala na wyciskanie całych surowców.

Kompaktowe rozmiary (11 cm szerokości) i zaintegrowane akcesoria sprawiają, że przechowywanie tej wyciskarki nie powinno być problemem, nawet w małej kuchni. Dodatkowo darmowa aplikacja NutriU dostarcza użytkownikom przepisów, artykułów i porad odnośnie zdrowego odżywiania.

Sam Cook PSC-50/B

Sam Cook PSC-50/B to kolejna dobra wyciskarka wolnoobrotowa godna polecenia. Stosowanie sita z mniejszymi lub większymi oczkami pozwala uzyskać sok odpowiednio bardziej lub mniej klarowny.

Konstrukcja urządzenia, a także odpowiednia moc i trwały silnik,  umożliwiają wyciskanie soku praktycznie ze wszystkich roślin – twardych oraz miękkich – z ich elementów, takich jak liście, a nawet ziarna.

SafetyLock uniemożliwia uruchomienie produktu, jeśli elementy są źle zamontowane, a dzięki funkcji Reverse możliwe jest cofnięcie miażdżonej masy w przypadku blokady.

Panasonic MJ-L500SXE

Kolejnym stosunkowo niedrogim modelem, który chcielibyśmy przedstawić w naszym rankingu wyciskarek wolnoobrotowych jest Panasonic MJ-L500SXE. Użytkownicy, którzy zdecydowali się na zakup tej wyciskarki, chwalą ją za cichą pracę, łatwą obsługę, kompaktowe rozmiary i – oczywiście – efektywność w jej bazowym zadaniu.

Z uwagi na stosunkowo niską moc (150 W) wsad musi być pokrojony na mniejsze kawałki, nie można ich także wrzucać w większej ilości. Zaletą tego urządzenia jest bez wątpienia realnie niska prędkość obrotowa (45 obr / min). Wadą natomiast – niezbyt łatwe czyszczenie, które ma miejsce w każdym modelu pozbawionym funkcji czyszczenia wstępnego.

Kenwood PureJuice XL JMP85.000SI

Kenwood PureJuice XL JMP85.000SI, jak wszystkie dobre wyciskarki wolnoobrotowe, posiada wylewkę zapobiegającą kapaniu, a wszystkie elementy urządzenia można myć w zmywarce. Duży otwór umożliwia wkładanie owoców i warzyw bezpośrednio do urządzenia, bez konieczności uprzedniego ich krojenia.

Opinie użytkowników wskazują, że model pracuje cicho jak na wyciskarkę i jest wykonany w wysokiej jakości, dzięki czemu jest trwały i wydajny.

Kenwood PureJuice JMP400WH

Innym modelem marki Kenwood, który można polecić, jest PureJuice JMP400WH. Dysponuje on większą, litrową pojemnością, więc sprawdzi się nawet w przypadku większej rodziny.

PureJuice One umożliwia wyciskanie soków ze wszelkich warzyw (także włóknistych jak kapusta czy seler) i owoców (w tym nawet bananów), a także ziół oraz orzechów. Wolne obroty (55 na minutę) ograniczają utlenianie witamin i zapobiegają utracie kluczowych składników.

Szczotkowy silnik o mocy 140 W generuje 67 dB, dlatego w opinii większości użytkowników jest to model pracujący przyzwoicie cicho.

Tefal Juice & Clean ZC420E

Wśród wartych polecenia, dobrych wyciskarek wolnoobrotowych warto wymienić także Tefal Juice & Clean ZC420E. Producent zapewnia doskonałe rezultaty wyciskania soków przy minimalnej ilości czyszczenia. Czyszczenie wykona bowiem automatyczny program.

Intuicyjny panel dotykowy pozwala wybrać jeden z 4 dedykowanych programów. Z kolei 2 różne filtry i regulacja ilości miąższu w soku umożliwiają dobór idealnej tekstury napoju, tak jak lubisz.

Technologia Cold Pressing zapewnia maksymalną ilość soku i pełnię jego wartości odżywczych, minimalizując jednocześnie ilość odpadów. Na komfort użytkowania wpływa także funkcja ochrony przed kapaniem i cicha technologia pracy.

Tefal Infiny Juice ZC255B38

Tefal Infiny Juice ZC255B38 to model tańszy niż wspomniany wyżej Juice & Clean ZC420E. Urządzenie operuje na prędkości około 80 rpm, skutecznie ograniczając proces utleniania.

Pośród dobrych wyciskarek wolnoobrotowych, ten model jest często wybierany, dlatego sporo użytkowników wyraża na jego temat swoje opinie. Wynika z nich, że jest to wyciskarka pracująca cicho i efektywnie, aczkolwiek twarde surowce warto – z uwagi na moc silnika – kroić na mniejsze kawałki.

Opinie wskazują także, że model zdecydowanie gorzej radzi sobie z wyciskaniem liści oraz włóknistych składników – bywa, że włókna wkręcają się w mechanizm. Ogólna ocena produktu jest jednak dobra, ponieważ stosunek ceny do jakości jak najbardziej się zgadza.

Tefal Juiceo ZC1508

Tefal Juiceo ZC1508 to model jeszcze tańszy, a również bardzo często wybierany. Użytkownicy chwalą go za cichą pracę i możliwość przygotowania smacznych soków z dużą ilością miąższu.

Jakość wykonania oczywiście nie jest do porównania z najlepszymi wyciskarkami wolnoobrotowymi, ale w kategorii tanich produktów Tefal Juiceo ZC1508 zdecydowanie zasługuje na uwagę. To model prosty, wyposażony w jedno ustawienie prędkości i funkcję pracy wstecz.

Urządzenie posiada również funkcję ochrony przed kapaniem.

Sencor SSJ 4042RD

W naszym rankingu wyciskarek wolnoobrotowych chcielibyśmy polecić także model Sencor SSJ 4042RD. To jedna z najlepszych wyciskarek wolnoobrotowych w tym segmencie cenowym. Urządzenie delikatnie wyciska surowce, zachowując pełnię ich zdrowotnych właściwości i walorów smakowych.

Sito filtrujące zostało wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Wyciskarka posiada też antypoślizgowe nóżki, które zapewniają stabilność i bezpieczeństwo pracy.

Jak każda dobra wyciskarka wolnoobrotowa Sencor SSJ 4042RD oferuje funkcję reverse, która zapobiega zablokowaniu się urządzenia w trakcie miażdżenia. Niewątpliwą zaletą jest także fakt, że większość elementów można swobodnie myć w zmywarce.

Blaupunkt SJV-801

Do tańszych i dobrych wyciskarek wolnoobrotowych należy też Blaupunkt SJV-801. Dokładny mechanizm pozwala uzyskać nawet do 90% soku z owoców. Dzięki dwóm rodzajom filtrów: do klarownego oraz do przecierowego, bogatego w miąższ soku, konsystencję napoju możesz dostosowywać do swoich preferencji.

Prędkość wyciskarki wynosi 60-80 obrotów na minutę, co pozwala na zachowanie wszelkich cennych wartości odżywczych. Z kolei dzięki szerokiemu otworowi wlotowemu (o średnicy 8.4 cm), większość owoców i warzyw nie musi być krojona na kawałki.

W zestawie znajdziesz także dwa wyjątkowo praktyczne akcesoria: sorbetownicę, która pozwala na przygotowanie przepysznych deserów lodowych i szatkownicę, wyposażoną w cztery dyski tnące, które ułatwiają szatkowanie, plastrowanie, ścieranie surowców, a nawet przygotowanie frytek. Wszystkie zdejmowane elementy można myć w zmywarce.

Gotie GSJ-200B

Pośród dobrych wyciskarek wolnoobrotowych Gotie GSJ-200B wyróżnia się designem, który idzie w parze z korzystną ceną. To kompaktowe urządzenie wyciśnie sok z owoców, warzyw i ziół. Przygotujesz w nim nawet mleko sojowe, migdałowe czy kokosowe, zetrzesz ziemniaki na placki ziemniaczane oraz zrobisz sorbet z mrożonych owoców.

Wydłużony ślimak zapewnia skuteczne wyciskanie przez wykonane ze stali hartowanej sito. Prędkością 80 obr./min. zapewnia, że Twój napój będzie pełen witamin. Duża tuba wlotowa z szerokim otworem ułatwia aplikowanie nawet dużych kawałków surowców, a ergonomiczny korek zapobiega kapaniu.

Obsługa urządzenia, jak i jego czyszczenie są bardzo łatwe. Wystarczy zamknąć korek w misie, wlać trochę wody i wypłukać pozostałości po zakończonej pracy.

Blaupunkt SJV-301

Jednym z najtańszych modeli, które znalazły się w naszym rankingu wyciskarek wolnoobrotowych jest Blaupunkt SJV-301. Mimo niskiej ceny ten model jest bardzo funkcjonalny. Pozwala na wyciśnięcie z produktów nawet 90% soku.

Wyróżnia go także funkcja biegu wstecznego (reverse), dzięki której urządzenie nie zatrzymuje swojej pracy nawet wtedy, gdy składniki zablokują się wewnątrz szuflady. Praktycznym udogodnieniem jest też blokada kapania.

Model oferuje możliwość mycia elementów w zmywarce i – jak każda najlepsza wyciskarka wolnoobrotowa – posiada wyjmowany zbiornik na miąższ.

Zeegma Sap Bidon

Zeegma Sap Bidon jest najtańszym modelem w naszym rankingu wyciskarek wolnoobrotowych. Mimo to wyróżnia się wyjątkową funkcjonalnością i eleganckim designem.

Trzy sitka, wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, pozwalają na uzyskanie soku z większą ilością miąższu, soku rzadszego, pozbawionego drobinek, a także sorbetów.

Efektywne wyciskanie zapewnia praca na wolnych obrotach (40 obrotów na minutę). Z kolei funkcja reverse, dzięki której silnik może działać na obrotach wstecznych, pozwala uniknąć awarii z powodu utknięcia surowca.

W zestawie dodatkowo znajdziesz bidon o pojemnośc 0,9 litra, dzięki czemu świeżo przygotowany sok zabierzesz ze sobą gdziekolwiek zechcesz.

Eldom PJ450

Pośród tanich i dobrych wyciskarek wolnoobrotowych dużą popularnością cieszy się także model Eldom PJ450. Pozytywne opinie użytkowników podkreślają przede wszystkim cichą pracę i wysoką jakość soków.

Jako tani model nie posiada żadnych dodatkowych akcesoriów np. do sorbetów, ale oferuje pełną funkcjonalność. Jedynym mankamentem może okazać się wyprofilowanie otworu wlotowego, przez który część surowców będzie musiała zostać włożona pod odpowiednim kątem, by nie utknąć.

Hurom H-AI-LBE20

Wyciskarka, a sokowirówka – co lepsze?

W niedawnym rankingu sokowirówek elektrycznych wskazywaliśmy jakie są kluczowe różnice pomiędzy wyciskarką, a sokowirówką. Mimo że łączy je ten sam cel – to dwa zupełnie różne urządzenia.

Sokowirówka będzie rozwiązaniem dla tych, którym zależy na szybkim przygotowaniu pełnowartościowego soku. Jest także lepszą opcją dla tych, którzy chcą przeznaczyć mniej pieniędzy na tego typu cel oraz dla tych, którym zależy na posiadaniu kompaktowego urządzenia.

Dla kogo wyciskarka będzie lepszym rozwiązaniem? Przede wszystkim dla tych, którzy zamiast klarownego soku preferują jego najbardziej naturalną formę – z dużą ilością miąższu. Dodatkową zaletą uzyskanego w ten sposób napoju jest jego wydłużona trwałość. Dzieje się tak głównie za sprawą mniejszego napowietrzenia niż w przypadku sokowirówki.

Dobra wyciskarka wolnoobrotowa sprawdzi się znacznie lepiej w przypadku warzyw liściastych i owoców jagodowych więc jeśli często sięgasz po te produkty celem przygotowania soku – to urządzenie będzie dla Ciebie rozwiązaniem bezpieczniejszym.

Podobnie jest w kwestii przygotowywania wszelkiego rodzaju past, kremów, puree, a nawet maseł i mlek orzechowych. Jeśli chcesz, by urządzenie pomagało Ci w przygotowywaniu tego rodzaju dodatków – najlepiej będzie postawić na wyciskarkę.

Czytaj więcej: Sokowirówka czy wyciskarka wolnoobrotowa – co lepiej wybrać?

Jak wybrać tą najlepszą wyciskarkę wolnoobrotową?

Podobnie jak w przypadku sokowirówki, w wyciskarce ważna będzie jakość wykonania urządzenia i tworzywo jego kluczowych elementów. Do tych należą na pewno sitko oraz wałek ślimakowy.

Dobra wyciskarka wolnoobrotowa będzie miała duże sitko, które jest skonstruowane tak, by się nie zapychać. Z kolei wałek musi być solidny i jednolity, bo jeśli będzie poskładany z kilku części, będzie mu trudniej poradzić sobie z twardymi surowcami.

W przeciwieństwie do sokowirówki w wyciskarce wolnoobrotowej jakość wałka ślimakowego jest zdecydowanie ważniejsza niż moc urządzenia, ilość obrotów na minutę czy różnorodne technologie wyciskania.

Do istotnych kwestii należy rodzaj silnika oraz maksymalny czas pracy w trybie ciągłym. To od silnika zależy poprawna i nieprzerwana praca całego urządzenia. Z kolei czas ciągłej pracy jest o tyle istotny, że pozwala na uzyskanie większej ilości soku za jednym razem. Ten parametr pozwala łatwo wyciągnąć wnioski odnośnie samej jakości silnika – 30 minutowy czas ciągłej pracy można uznać za bardzo satysfakcjonujący wynik. Niestety nie wszyscy producenci udostępniają tą informację.

Na wygodę użytkowania wpływa też na pewno otwór, do którego wkładamy owoce i warzywa. Im większy, tym większa szansa, że nie będzie konieczności zaawansowanej obróbki surowców przed umieszczeniem ich w urządzeniu.

Większość z Was na pewno doceni także możliwość mycia poszczególnych elementów w zmywarce lub funkcję szybkiego oczyszczania wnętrza urządzenia. Ta pierwsza opcja jest jednak trudno dostępna nawet pośród najlepszych wyciskarek wolnoobrotowych.

Dobra wyciskarka wolnoobrotowa – dlaczego warto?

Najlepsze wyciskarki wolnoobrotowe to urządzenia niezwykle uniwersalne. Im droższy sprzęt wybierasz, tym więcej możesz od niego wymagać. Niektóre modele będą pomocą nawet przy wykonywaniu takich dań jak kotlety mielone czy placki ziemniaczane.

Każda wyciskarka poradzi sobie z roślinami bogatymi we włókna i z “zieleniną”. Dzięki niej możesz włączyć do swojej diety produkty, na które raczej nie zdecydowałbyś się na surowo, a posiadają całą gamę wartościowych witamin i składników odżywczych.

Jeżeli lubisz sok bogaty w miąższ oraz lubisz dodawać do niego takie surowce jak jarmuż, szpinak, jagody, poziomki, kiełki i zioła – wyciskarka jest rozwiązaniem dla Ciebie. Z tym urządzeniem możesz nawet eksperymentować w kwestii przygotowywania makaronu, mleka roślinnego i wielu innych zdrowych dodatków.

Pamiętaj tylko, że wyciskarka będzie wolniejsza niż sokowirówka. Jak widzisz, wymaga także większego wkładu finansowego i produkuje mniejsze ilości soku w jednym cyklu. Przygotowany w ten sposób napój zachowa jednak dłuższą świeżość i wyraźniejszy smak.

Czytaj też: Najlepsze blendery ręczne – Ranking [TOP 20]

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.

5/5 - (3 votes)